BRATISLAVA. Časy, keď inteligenciu v slovenských mestách predstavovali učiteľ, notár, kňaz a lekár sú už síce preč, lekári si však výsadné miesto udržiavajú. Naznačujú to aj výsledky víkendových župných volieb. Podľa toho, čo si kandidáti píšu za meno na kandidačnej listine, boli po šéfoch miest a obcí najúspešnejší práve lekári.
Zo 408 župných poslancov, ktorí zasadnú v ôsmich regionálnych parlamentoch, bude lekár každý šiesty. Celkovo ich uspelo 70, čo je až 17,16 percenta všetkých poslancov. Podobné to bolo aj pred štyrmi rokmi, keď v krajských parlamentoch sedelo 66 lekárov.
Úspešnejší boli len primátori, starostovia a ich zástupcovia, ktorých uspelo najmenej 137, čo je takmer 34 percent.
Sociológ Pavel Haulík hovorí, že lekári sú v župných i miestnych voľbách oproti iným kandidátom vo výhode. „Väčšinu kandidátov voliči nepoznajú a popri straníckych preferenciách hrá preto rozhodujúcu úlohu profesia. S lekármi prichádzajú ľudia do styku, lekárska profesia patrí stále medzi najvyššie cenené.“ Lekárov do zastupiteľstiev zasa môže lákať aj to, že mestá i župy majú v právomoci aj zdravotnícke zariadenia.
Najviac, až štvrtina lekárov, zasadne v zastupiteľstvách Žilinského a Prešovského samosprávneho kraja. Najmenej ich bude v Bratislavskom kraji.
Niektorí lekári sedia na viacerých stoličkách. Lekár Peter Obrimčák zo Smeru je poslancom Národnej rady, prešovskej župy a aj primátor Stropkova. Parlamentným i župným poslancom je aj lekár Ján Zvonár (Smer), ktorý je aj starostom Rače. Až na troch poslaneckých stoličkách – mestskej, župnej aj parlamentnej sedí aj ďalší lekár Štefan Zelník (SNS). Ten stále ordinuje v Žiline. V tomto volebnom období vynechal z 24 rokovaní mestského zastupiteľstva 10, z 26 župných 6 a v parlamente sa zo 43 schôdzí ospravedlnil šesťkrát.
Lekári, ktorí idú do politiky, sa musia rozhodnúť, či budú ordinovať ďalej. Ak sa chcú vyhnúť prerušeniu výkonu činnosti, musia ordinovať priemerne hodinu denne. Ak neordinujú v priebehu piatich rokov aspoň štyri roky, musia prejsť preškolením. To trvá najmenej 480 hodín.
Prax ostáva v zálohe
Motivácie lekárov o politiku sú nezištné, tvrdí poslanec, MUDr. ALEXANDER SLAFKOVSKÝ.
Prečo sú lekári vo voľbách takí úspešní?
Tí, ktorým ľudia dôverujú natoľko, že im zveria svoje zdravie, si poväčšine získajú aj dôveru pri spravovaní vecí verejných. Je to výhoda určitej aureoly lekárskeho stavu, ktorá v spoločnosti funguje.
Čo lekárov láka do žúp?
Vo veľkej väčšine prípadov je to nespokojnosť so súčasným stavom a snaha o jeho zlepšenie.
Nemajú lekári aj iné motivácie? Župy rozhodujú aj o zdravotníctve.
Za seba môžem povedať, že to hrá malú rolu. Veci v tejto oblasti sú dávno rozhodnuté.
Ste poslancom župy aj parlamentu, ako stíhate prax?
Mám dve profesie – politickú a lekársku na čiastočný úväzok. V praxi to vyzerá tak, že päť až šesť služieb odslúžim na detskom oddelení v Liptovskom Mikuláši.
Dá sa všetkým trom pozíciám venovať stopercentne?
Určite by sa dalo venovať každej pozícii viac, ale muselo by to byť aj viac honorované verejnosťou. V systéme máme také diery, že ľudí, ktorí pracovali pre verejnosť 16 rokov, s pokojným svedomím vylejeme na ulicu, starajte sa sami. Potom sa nečudujme, že sa politici snažia udržať za každú cenu a že kvitne korupcia.“Michal Piško

Beata
Balogová
