Robert Fico žiada odpoveď. Nemá vraj inú možnosť. Sľuboval pritom, že kontroverzné právo na odpoveď nie je preňho.
BRATISLAVA. „Právo na odpoveď nie je pre politikov. Právo na odpoveď je pre individuálne osoby, ktoré nemajú možnosť odpovedať na určitú informáciu, ktorá sa uverejní,“ hovoril pred takmer dvoma rokmi premiér Robert Fico.
A uviedol aj príklad. „Predstavme si, že o niekom napíšu, že trpí chorobou AIDS. Je to pravdivá informácia, predpokladajme, že ten človek naozaj je nakazený takouto infekčnou chorobou.“ Podľa Fica dotyčný má právo na to reagovať. Napriek prísľubom, že nebude právo na odpoveď využívať, premiér tak urobil.
Premiér žiada SME o odpoveď na komentár. Jeho žiadosť je tak ako viackrát v posledných dňoch prejavom Ficovho smútku za totalitným komunistickým režimom. Stĺpček Matúša Kostolného: Odpoveď
Nebol vraj privilegovaný
SME požiadal o odpoveď na komentár s názvom Fico – Paška, doba ťažká. Ten reagoval na Ficove vyjadrenia pri príležitosti 20. výročia novembrovej revolúcie. Premiér vo svojich prejavoch vyzdvihoval aj pozitíva socializmu, napríklad, že si ako študent právnickej fakulty zo štipendia našetril na svadobnú cestu na Maltu.
„Dá sa to odbiť slovami, že študent Fico patril medzi tú privilegovanú vrstvu straníckych kádrov a ich nádejných rezerv, ktorá mala všetko, čo k životu potrebovala: materiálny dostatok a lojálnosť ku komunistickej ideológii, ktorá otvárala cestu k sľubnej kariére. Akurát je krajne nechutné, že sa nehanbí to vyťahovať na údajne vedeckej konferencii k nežnej revolúcii,“ písalo sa v komentári.
Fico tvrdí, že uvedené „skutkové tvrdenie“ sa ho dotklo.
Premiér tvrdí, že na právnickej fakulte v rokoch 1982 až 1986 nemal žiadne privilegované postavenie, lebo vtedy nebol členom strany. Stal sa ním v roku 1987. Fico tiež argumentuje, že bez problémov na základnej škole navštevoval hodiny náboženstva a všetko, čo dosiahol, bolo iba na základe jeho dobrých študijných výsledkov. Ľubomír Morbacher z Ústavu pamäti národa o Ficovej dovolenke pre Pravdu povedal, že získať takéto povolenie na cestu na Maltu nebolo vôbec jednoduché. Režim sa podľa neho bál, že manželia utečú na Západ.
„Ak sa takto niekto dostal, predpokladám, že to bol človek lojálny k režimu a existovali aj pre ten režim na to dôvody, že je lojálny – že to bol člen strany alebo bol nejakým spôsobom pripútaný k režimu a existovali záruky, že nezostane na Západe.“
Právo na odpoveď umožňuje hocikomu zverejniť stanovisko na článok v rovnakom rozsahu bez ohľadu na to, či je skutkové tvrdenie v článku pravdivé, alebo nie. Ak to médium odmietne, môže dostať pokutu.
Odpoveď nie je možná na hodnotiaci úsudok. Radovan Kužel z Memo 98 si myslí, že Fico chce odpoveď na hodnotiaci úsudok, a nie na skutkové tvrdenie.
Fico: Musel som
To, že Fico zmenil názor a začne využívať právo na odpoveď, podľa Kužela len dosvedčuje, že politici pripravovali tlačový zákon pre seba. „Politici nie sú schopní akceptovať, že médiá majú právo ich kritizovať vo väčšej miere,“ komentoval to Kužel.
Fico hovorí, že bol nútený siahnuť po práve na odpoveď aj preto, že médiá nezverejňujú jeho žiadosti o opravu.
„V čase prijatia terajšieho moderného tlačového zákona premiér nepredpokladal, že sa stane terčom až takej rozsiahlej nenávistnej kampane zo strany tlače,“ povedal Braňo Ondruš, riaditeľ Ficovho tlačového odboru.
Denník SME zverejní premiérovu odpoveď v sobotu.

Beata
Balogová
