Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. „Bol som riaditeľom banskobystrickej polikliniky a chcel som ju privatizovať," povedal Milan Urbáni pred dvoma rokmi pre sme.sk, prečo v roku 1996 vstúpil do HZDS. Po trinástich rokoch musí hnutie opustiť.
Časy, keď patril k Mečiarovým najbližším, sú preč. V piatok od predsedu HZDS dostal ultimátum. Ak neodíde do 5. decembra, politické grémium Urbániho navrhne vylúčiť.
Mečiar je presvedčený, že sedí na dvoch stoličkách - v novozaloženej Európskej demokratickej strane (EDS) aj HZDS. „Chcel byť podpredsedom HZDS, a nestal sa. Mal ambíciu byť eurokomisárom, a nebol ním. Dôvody na nespokojnosť mal, to mohlo viesť k takémuto konaniu," povedal Mečiar.
Urbáni zakladanie inej strany popiera, rovnako aj EDS. „Nespravil som v živote nič proti HZDS, aspoň o tom neviem. Ale spravil som veľa, veľa dobrého," hovoril včera Urbáni. Aj vďaka nemu vraj začali HZDS akceptovať iné strany. Tvrdí, že vybavil hnutiu členstvo v európskych štruktúrach a vďaka nemu ako bystrickému šéfovi sa podarilo v koalícii so Smerom získať minulý týždeň v župnom parlamente väčšinu.
O minuloročnej kauze miliónov z igelitky od invalidného dôchodcu mlčí. Práve po nej sa začalo hovoriť, že je v Mečiarovej nemilosti. Podľa neho totiž Urbáni HZDS pochybný dar sprostredkoval.
Urbáni hovorí o sklamaní. Sám sa členstva v HZDS nevzdá a avizuje, že hnutiu nevráti ani poslanecký mandát.
„Neodchádzam zo strany, preto keď ma vyhodia, nemám žiadny morálny dôvod vracať mandát." V politike zostáva. „Stále mám čo povedať na politickej scéne a pokiaľ mi zdravie bude slúžiť, tak aj poviem."
Urbáni vstúpil do politiky, keď už bol finančne zabezpečený. V rokoch 1975 až 1980 bol ako lekár v Zambii a v Líbyi. Zarobené peniaze vraj ešte lepšie investoval. Podpredsedom HZDS bol od roku 2003 do tohtoročného mája.
Od roku 2002 je poslancom Národnej rady, keď získal len necelých 3000 preferenčných hlasov. V roku 2006 sa však už dokázal vďaka takmer 27 500 hlasom prekrúžkovať z ôsmeho miesta kandidátky na štvrté. Pred ním skončili len Mečiar, Viliam Veteška a Tibor Mikuš. Z tejto trojky je v strane už len Mečiar.

Beata
Balogová
