SME

NR SR schválila zákon o Súdnej rade i ústavný zákon o bezpečnosti štátu

Bratislava 11. apríla (TASR) - Národná rada SR dnes schválila dva veľmi dôležité zákony - o Súdnej rade SR a ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase ...

Bratislava 11. apríla (TASR) - Národná rada SR dnes schválila dva veľmi dôležité zákony - o Súdnej rade SR a ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

Prijatie zákona o Súdnej rade SR si vyžiadala novela základného zákona štátu. Tento samosprávny orgán súdnictva bude mať 18 členov. Jej šéfom bude predseda Najvyššieho súdu SR a o ďalších členoch rozhodne NR SR a zvolí troch, rovnaký počet vymenuje prezident, obdobne aj vláda a ôsmi vzídu z volieb medzi sudcami SR.

SkryťVypnúť reklamu

Ústavný zákon vstúpi do platnosti 1. mája 2002. Ústavné právomoci vedúcich predstaviteľov štátu bude mať v daných momentoch Bezpečnostná rada SR (BR SR). Na úprave náplne činnosti BR SR, ako stáleho poradného a konzultačného orgánu slovenskej vlády, sa dohodli členovia Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť s členmi doterajšej Rady obrany štátu. Bezpečnostná rada bude svoje úlohy plniť v mieri, ak však vláda podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu nebude schopná pracovať, tento orgán nahrádza väčšinu jej funkcií. Vládny kabinet vyjadril súhlas, aby parlament prijal pozmeňovací návrh, ktorý upravuje funkciu Bezpečnostnej rady štátu i v čase mieru.

V spomínanom ústavnom zákone sa po prvý raz definuje nielen individuálna, ale aj kolektívna obrana štátu v súlade s článkom 5 Washingtonskej zmluvy. Podľa neho útok na jeden zo štátov NATO sa považuje za útok na všetkých jeho signatárov. Návrh právnej úpravy stanovuje prechod kompetencií na Bezpečnostnú radu SR, ktorú bude riadiť premiér a tvoriť ju majú ministri obrany, vnútra, zahraničných vecí a financií, ako aj traja členovia vymenovaní prezidentom na návrh premiéra. Rada bude môcť prijať uznesenia o čiastočnom obmedzení práv a slobôd občanov, vypnutí mobilnej telefónnej siete, respektíve cenzúre masovokomunikačných prostriedkov.

SkryťVypnúť reklamu

Štátne orgány budú postupovať jednotne pri používaní informačno-technických prostriedkov. Kontrolu nad tým, či príslušníci polície, SIS, Vojenského spravodajstva, Zboru väzenskej a justičnej stráže a colnej správy ich použili oprávnene, bude mať parlament. Vyplýva to zo zákona o ochrane súkromia, ktorý dnes poslanci definitívne schválili.

Národná rada SR prijala aj vládny návrh zákona o štátnej pokladnici, ktorý je kľúčovým prvkom reformy správy verejných financií. Účelom zákona je konštituovať štátnu pokladnicu (ŠP) ako inštitúciu na spravovanie financií štátnych orgánov a organizácií. Popri tom sa zriadi aj agentúra pre riadenie dlhu a likvidity. Zákon určuje pôsobnosť oboch inštitúcií a upravuje ich vzťahy k iným zložkám štátnej správy.

SkryťVypnúť reklamu

NR SR dnes rozhodla o piatom kandidátovi na sudcu Ústavného súdu SR, ktorým sa stal Juraj Horváth. Poslanci ani v opakovanej voľbe nezvolili Katarínu Šimuničovú za kandidátku na sudkyňu ÚS SR. Novú voľbu na šieste neobsadené miesto v kandidatúre na post sudcu ústavného súdu vypíše predseda parlamentu neskôr.

Do ďalšieho legislatívneho procesu poslanci dnes postúpili novely zákona o súdoch a sudcoch a o daniach z príjmov, ktorú predložil Jirko Malchárek.

Podporu v pléne nenašli dva návrhy noviel od poslanca Malchárka o rezervách a opravných položkách a o dani z pridanej hodnoty. Poslanci tiež rozhodli, že nebudú pokračovať v rokovaní o novele zákona o obecnom zriadení. V druhom čítaní sa neocitol ani návrh skupiny poslancov o poskytnutí jednorazovej peňažnej sumy politickým väzňom, osobám násilne odvlečeným do Sovietskeho zväzu, rehoľníčkam, rehoľníkom a kňazom internovaným v centralizovaných kláštoroch, zastreleným pri pokuse opustiť územie Československa, usmrteným príslušníkmi Štátnej bezpečnosti, zastreleným inváznymi jednotkami počas vpádu spojeneckých vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, ako aj dlhodobo prenasledovaným a perzekvovaným občanom vedeným na tajnom zozname Ústredného výboru Komunistickej strany Československa.

SkryťVypnúť reklamu

Rokovanie 57. schôdze NR SR bude pokračovať v piatok 12. apríla, ktorý je zároveň posledným rokovacím dňom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 801
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 287
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 044
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 036
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 648
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 390
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 462
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 326
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu