Bratislava 11. apríla (TASR) - V tomto volebnom období sa podľa ministra školstva SR Milana Ftáčnika už nestihne novelizovať zákon o slobodnom prístupe k informáciám.
Zámerom spoločných stretnutí predkladateľa zákona, Ministerstva školstva SR (MŠ SR), zástupcov mimovládnych organizácií(MVO) a po dnešnom dni i Ministerstva vnútra SR je kvalitne pripravený návrh novely, na ktorom sa zhodnú všetky zúčastnené strany, uviedol po skončení rokovania Ftáčnik. Za problémové považuje ustanovenie odvolacieho orgánu v prípade neposkytnutia informácií zo strany samosprávy a rozsah utajených informácií v súvislosti so správnym konaním.
"Vzhľadom na to, že predkladateľ zapracoval takmer všetky naše požiadavky, zostávajú otvorené už iba dva problémy," súhlasil právnik Združenia na podporu lokálnej demokracie Milan Galanda. Zástupcovia MVO požadujú, aby do okruhu utajených informácií boli zaradené iba tie, ktorá sú predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní, súdnych pojednávaní a priestupkových konaní. "Nemôžeme akceptovať, aby tam patrili aj ostatné typy konaní," spresnil Galanda. Odvolacím orgánom v súvislosti s orgánmi obce a krajskej samosprávy, kde neexistuje hierarchia a nemajú nadriadený orgán, by podľa návrhu MVO mal o porušení zákona rozhodovať súd. Nerealizácie novelizácie infozákona však MVO nepovažujú za negatívum.
Novela zákona mala byť na základe uznesenia vlády predložená na rokovanie do 31. marca. V najzásadnejších otázkach súvisiacich s návrhom novely infozákona sa zástupcovia MVO s ministrom zhodli už 7. marca. Predkladateľ vtedy ustúpil od požiadavky zúžiť okruh osôb povinných poskytovať informácie. Dohodol sa tiež na negatívnom vymedzení oblastí nepublikovateľných informácií a stiahol požiadavku 15-dňovej namiesto pôvodnej 10-dňovej lehoty na poskytnutie informácií. Na základe dohody bude tiež možné podávať informácie i telefonicky, ale nie každý bude povinný týmto spôsobom poskytnúť všetky informácie. V prípade sankcií bude zákaz činnosti upravený v súlade so zákonníkom práce.
Odborné stretnutie s právnikmi Občianskej iniciatívy za silný zákon o slobodnom prístupe k informáciám sa po prvý raz uskutočnilo aj vďaka vyše 600 občanom, ktorí počas víkendu podporili pripomienky iniciatívy. Vladimír Pirošík, Tomáš Kamenec a Peter Wilfling využili tzv. inštitút rozporového konania, ktorý občanom umožňuje prostredníctvom e-mailu a internetu pripomienkovať pripravované právne normy a koncepcie.