DOPLNENÉ 20:00

Pravda je tam vonku

Sú medzi nami ľudia, ktorí majú k mimozemšťanom priam familiárny vzťah. Nosia v sebe úprimné presvedčenie, že nás príslušníci oných civilizácií neustále pozorujú a čulo navštevujú. Nemusia to byť iba mimozemšťania, ale aj návštevníci z ďalekej budúcnost

(Zdroj: profimedia)

Mnohí z nás majú ešte v živej pamäti, ako veľmi chceli zazrieť UFO. Pravidelne prebodávali očami nočnú oblohu - a nič. Známy psychológ Carl Gustav Jung to definoval ako túžbu vidieť spásu v nebi a objekty reprezentovali snové symboly. Tento rok dokonca i Vatikán pripustil možnosť, že existujú aj mimozemské civilizácie.

Zdá sa, že kedysi bolo neidentifikovateľných lietajúcich objektov v časopisoch viac, ale ľudí stále lákajú. Chcú vidieť čosi božské a preto to aj niekedy vidia. Nepredstaviteľne dokonalí mimozemšťania sú pre nich bohovia industriálneho veku. Naši stvoritelia.

Existujú nadšenci, pre ktorých je UFO celoživotnou záľubou. Po revolúcii sa vyrojili po celom Slovensku UFO kluby.

Ich počet sa síce znížil, ale skalní ufológovia stále pracujú a hnevajú sa na oficiálnu vedu, že tento fenomén neberie vážne. Aj v kníhkupectvách sa táto literatúra nachádza v „neserióznom" oddelení ezoterika. Pritom na snahe ozvláštniť si svet nemusí byť nič zlé, aj keď v prípade ufológie bývajú súčasťou „učenia" aj konšpiračné teórie o rôznych tajných paktoch, sprisahaniach a snahách všelijakých hermetických skupín o svetovládu. Veď to poznáme z Aktov X, the truth is out there, pravda je niekde vonku.

Nech je, ako chce, UFO tu je, minimálne v hlavách ľudí, ktorí sa mu venujú.

Sú tu a pozorujú nás

Neexistujú rozdiely medzi svetom a Slovenskom. Aspoň čo sa týka výskytov. „Aj u nás sa nachádzajú kruhy a piktogramy v obilí a dochádza k blízkym stretnutiam tretieho a štvrtého druhu či únosom ľudí mimozemšťanmi," potvrdzuje ufológ Miroslav Karlík. Slováci majú aj iné skúsenosti.

Prečo sa nezviditeľnia, nepristanú a nepodajú nám ruku? Oni to nepotrebujú. Sú oveľa ďalej.

Miroslav Karlík, ufológ

Profesor Jozef Šilhan bol na výmennej stáži v Čile, kde sa priamo stretol s mimozemskými objektmi. „Pár pilotov sa stretlo s neidentifikovateľnými lietajúcimi objektmi a rozprávali o tom, ale len v uzavretej spoločnosti."

UFO klub

Miroslav Karlík je životaschopný šesťdesiatnik. Elektrotechnik, absolvent univerzity tretieho veku, odbor astronómia. Trnavský UFO klub založil s priateľmi už v roku 1990 a podujali sa zhromažďovať informácie o návštevách mimozemšťanov na území Slovenska. Do piatich rokov ich bolo na Slovensku 25, ale väčšina medzičasom zanikla. Trnavský klub prevzal celoslovenskú databázu.

1.jpg

„Zozbierali sme asi 400 hlásení, v skutočnosti ich bolo oveľa viac, ale museli sme vybrať tie vierohodné. Ľudia si radi vymýšľajú, ale na to sa dá prísť. Často vidia aj kozmickú stanicu alebo svetlá diskoték a považujú to za UFO," hovorí Karlík. Jeho kniha UFO na Slovensku, ktorá obsahuje práve tie vierohodné hlásenia, je v niektorých kníhkupectvách beznádejne vypredaná.

Žiadne zviditeľňovanie

Miroslav Karlík a jeho kolegovia zistili zaujímavý fakt: „Ak sa niektorá skupina začne zaoberať touto problematikou, začnú sa neidentifikovateľné objekty a zvláštne javy okolo nej objavovať viac a viac. Ako keby chceli dať najavo, že to evidujú. Mnohí sa pýtajú, prečo sa teda nezviditeľnia, nepristanú a nepodajú nám ruku. Oni to nepotrebujú. Sú oveľa ďalej. Sú to naši stvoritelia."

S trnavským UFO klubom spolupracujú aj renomovaní vedci. „Tí však nechcú byť menovaní a ja som im sľúbil, že ich mená nezverejním, aby nemali problémy." Záujem o UFO momentálne utícha, ľudia majú iné starosti, no Karlík si myslí, že je nezodpovedné podceňovať túto problematiku. „Rok 2012 je predo dvermi a naozaj má prísť k nejakej veľkej zmene, aj keď koncom sveta by som to nenazýval."

Chcú dôkaz

Prečo sa vlastne problematikou UFO nezaoberá seriózna veda? „Myslím, že sa zaoberá," hovorí ufológ. „Ale my o tom nevieme, momentálne nie sú k dispozícii žiadne smernice alebo zákony. V roku 2000 som požiadal ministerstvo obrany o vstup do archívu protivzdušnej obrany, kde som bol na základnej vojenskej službe a sám som niekoľkokrát na radare pozoroval mimoriadne rýchle objekty, ktoré nemohol zostrojiť človek. Neumožnili mi to, lebo tieto veci nie sú odtajnené."

5.jpg

Vedci sú podľa Karlíka skôr v opozícii. „Viedol som niekoľko televíznych alebo rozhlasových rozhovorov s pánmi Igorom Kapišinským, Jiřím Grygarom, nebohým Závišom Bochníčkom. Oni chcú od nás dôkaz, nejaký artefakt. Čo ja viem, odlomenú nohu z pristávacej rampy. Je to trochu nelogické, lebo oni sú technologicky veľmi ďaleko a takéto veci sa im skrátka nestávajú. Spýtal som sa Kapišinského, čo by urobil, keby sa potvrdilo, že nás navštevujú mimozemšťania. Povedal, že by svoje tvrdenia odvolal," vysvetľuje Karlík.

Konšpirácie

Vlády nám skrátka utajujú dôležité skutočnosti a to veľmi dôkladne. Žijeme vo veku blogov a kamier v mobiloch. Nech sa čokoľvek zomelie, už je to na internete. Napriek tomu - ak sa objaví UFO, hneď je na mieste armáda a likviduje dôkazy. Nie je v záujme vlád, aby sa informácie o mimozemšťanoch dostali medzi ľudí, aj keď v poslednom čase vraj prehovorili tí, ktorí podpísali sľub mlčanlivosti na 50 rokov. „Osobne sme sa stretli s Andrewom Cernanom, astronautom slovenského pôvodu, ktorý pristál na Mesiaci. Nič nehovoril, ale vedeli sme, že nesmie hovoriť."

Karlík hovorí aj o údajnej dohode americkej vlády s mimozemšťanmi, ktorá sa už v 50. rokoch podpísala na jednej vojenskej základni. „Dohoda umožňovala mimozemšťanom robiť genetické výskumy - na amerických farmách sa našli kravy, ktoré mali rôzne časti tela vyrezané čistým chirurgickým rezom. Oni zasa mali poskytnúť vláde nejaké technológie. Podobne sa hovorí o dohode Rusov s mimozemskými bytosťami." Samozrejme, pravdu sa nikdy nikto nedozvie. Ako sa hovorí v Aktoch X, tá je vonku.

Tajné dohody o utajovaní skutočností o UFO medzi americkou a ruskou vládou vraj existujú už od šesťdesiatych rokov. Vlády dovolili mimozemšťanom genetické experimenty a oni sa odvďačili technológiami. Už v 50. rokoch vraj USA a ZSSR podpísali zmluvu o utajovaní informácií o UFO. Namietam, že bola studená vojna a žiadne takéto kamarátstva sa nepestovali. Miroslav Karlík však vie svoje. „Čo som nepočul o iluminátoch, tajnej vláde sveta? Všetko je inak, ako si myslíme."

Atómka

Miroslav Karlík predtým pracoval v atómovej elektrárni Jaslovské Bohunice, čo je miesto, ktoré mimozemšťanov špeciálne priťahuje, pretože sa tam pracuje s rádioaktívnymi látkami. „V okolí Jaslovských Bohuníc neexistuje jediné miesto, kde by takéto objekty nepozorovali," hovorí presvedčene. No známy zamestnanec atómky, spevák Braňo Jobus, povedal pre SME niečo iné. „Nemal som tú česť pozorovať žiadne UFO. Ale určite to bude tým, že keď som v robote, nezvyknem pozerať z okna."

Kruhy v obilí

Obrazce na poliach je fenomén, ktorý Miroslava Karlíka zaujíma špeciálne. Tento rok bol ich zatiaľ najväčší výskyt, piktogramy sa objavili v piatich lokalitách. Karlík je dokonca aj autorom výstavy v Slovenskom národnom múzeu. „Od roku 1996 sa objavili v sedemnástich lokalitách. Osobne navštevujem všetky miesta, kde sa objavia."

3.jpg

Piktogramy v obilí sú vraj spôsobom, ako s nami mimozemšťania komunikujú. Zvedavo sa pýtam, prečo si nevyberú nejaký jednoznačnejší spôsob, keď majú neobmedzené technické možnosti. Je to vraj test, kvíz. Takto nás nútia rozmýšľať.

Unesený

Róbert Richter je grafik a ani v najmenšom nepôsobí dojmom, že by bol „nekompletný". Má 38 rokov a v roku 1995 ho uniesli mimozemšťania. Svoj život delí na dve obdobia - predtým a potom. „Stalo sa to v noci. Zobudil som sa asi o tretej, mal som stŕpnuté nohy a tiekla mi z nosa krv. Bol som v šoku. Nič som si nepamätal. Dalo by sa určite zo mňa niečo vytiahnuť, ale hypnózy sa bojím. Najzaujímavejšie na tom je, že som sa potom začal zaujímať o UFO, predtým ma to vôbec netrápilo. Zmenil sa mi život."

Bratia a sestry

Svet UFO je plný nevypovedaných faktov a konšpirácií. Nedávno sa dokonca vo Vatikáne uskutočnila i prvá konferencia o astrobiológii, teda vede, ktorá skúma mimozemský život.

„Z hľadiska súčasného vedeckého poznania niet dôvodu vylúčiť možnosť existencie mimozemských civilizácií," hovorí slovenský kňaz Karol Moravčík. „Ale zároveň platí, že v rámci Slnečnej sústavy zatiaľ žiaden kontakt nemáme potvrdený. Zaujímavejšia je teologická otázka, nakoľko sa tých možných iných rozumných bytostí týka náš príbeh s Kristom, keď podľa kresťanskej viery je Kristus ten, kto ľudí našej pozemskej civilizácie zastupuje pred Bohom. Ak by to raz bolo aktuálne, asi to teologicky vyriešime podobne, ako sme po určitom váhaní vyriešili otázku ohľadom pôvodných obyvateľov Ameriky. Na otázku, či sú bytosťami rovnakej hodnoty ako my, sme už v 16. storočí odpovedali: Sú to naši bratia a sestry."

6.jpg

Najzaujímavejšie pozorovania UFO na Slovensku

1668 - Prvé pozorovanie v Levoči, ktoré zaznamenal kronikár Gaspar Hain. Hovoril o veľkom lesklom drakovi, čo preletel nad mestom.

1929 - V Bratislave pozorovali za bieleho dňa diskovité teleso.

1942 - Stretnutie tretieho druhu, pani C videla ako štvorročná na poli tanier a postavy kužeľovitého tvaru.

1953 - Prvý únos mimozemšťanmi, vtedy osemročný chlapec uvidel pri potoku postavu s veľkými očami a zmizol na dve hodiny, potom si nič nepamätal. Zážitok sa mu neskôr zopakoval.

1957 - Ján Bartoš a ďalší ľudia pozorovali objekt, ktorý letovými vlastnosťami prekvapil aj prítomného leteckého mechanika a výsadkára.

2.jpg

1965 - Asi dvesto pozorovateľov sledovalo v Košiciach dva objekty nad lesom Furča.

1971 - Mladá žena zazrela svetlo z neznámeho zdroja a neskôr bola do objektu pravdepodobne premiestnená pomocou svetelného lúča.

1985 - Pani Sidónia Špajdlová videla na svojej záhrade v Borovej komplikovaný objekt v tvare vysokého mraku zloženého z drobných súčiastok, končiaci navrchu lietajúcim tanierom. V tom istom roku pozorovali svietiaci objekt aj muži pri kradnutí ďateliny.

1989 - Pozorovanie objektu v tvare žehličky s okienkami. Tento rok bol celkovo bohatý na pozorovania po celom Slovensku.

1992 - Za Jablonicou videla pani Palšovičová veľký lietajúci objekt, ktorý pristál v lese. Na miesto pristátia sa išiel pozrieť sused a uvidel tri odtlačky, vzdialené od seba 35 krokov. V tomto roku videl veľké guľaté teleso aj včelár, ktorý sa zľakol tak, že predal včely a viac sa na tom mieste neukázal.

Obrovský, asi 300 metrov dlhý objekt pozorovali aj nad Jaslovskými Bohunicami.

1993 - Štáb TV videl za Košicami štyri striebornosivé objekty diskovitého tvaru.

Autor knihy pozoroval trojuholníkové teleso v Radošovciach.

1994 - Svietiace teleso pozorovali príslušníci slovenskej armády.

UFO pozorovala pani, ktorá z toho mala problémy s očami, podľa jej slov ju však cudzie bytosti vyliečili.

1995 - Pani G videla vo svojom byte svietiacu mužskú postavu.

1997 - Traja brigádnici v Pustej Vsi videli svojho kolegu kráčať nad nimi. Automobil čašníka sledovalo UFO. Spozoroval na sebe zvláštne škvrny a neskôr sa obesil.

1998 - Ženu z Topoľčian uniesli mimozemšťania a v akejsi nemocnici stretala rôzne cudzie bytosti.

2002 - Svietiaci objekt s okienkami nad Bratislavou.

2005 - Veľmi dobre overené pozorovanie v Jaslovských Bohuniciach, Špačinciach a Žilkovciach. Zasahovalo aj letectvo - Mig-29. Úkaz pozorovalo celkovo 31 svedkov.

Podľa knihy Miroslava Karlíka UFO na Slovensku

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 2. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 3. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 6. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 11 047
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 295
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 071
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 6 904
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 746
 6. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 124
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 505
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 937
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 982
 10. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 765

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

V meste museli na krátky čas evakuovať nákupné centrum.

SVET

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

Na koncerte Ariany Grandovej bolo až 21-tisíc ľudí.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?

Neprehliadnite tiež

SaS chce domáce vzdelávanie aj pre druhý stupeň základných škôl

Strana hovorí, že je vhodné pre žiakov, ktorí si vyžadujú individuálny prístup pri výučbe.

Po novom železničnom moste v Trenčíne prešiel prvý vlak

Most je dlhý 343 metrov a vlaky po ňom môžu jazdiť maximálnou rýchlosťou 140 kilometrov za hodinu.

Ukladanie mín, streľba, príprava na povodne. Takto cvičia aktívne zálohy

Pozrite si, ako vyzerá výcvik aktívnych záloh na cvičisku v Seredi.

Ako sa adaptovať na budúcnosť. Na GLOBSEC príde najviac účastníkov doteraz

Konferenciu už nepovažujú len za bezpečnostnú, ale posúva sa viac strategickým smerom.