SME

Lekári prvej pomoci si chcú vyrokovať nové zmluvy

Asociácia súkromných lekárov chce v krátkej budúcnosti ponúknuť vlastný návrh zmluvy pre lekárov lekárskej služby prvej pomoci s poskytovateľmi a následne rokovať s poskytovateľmi nielen o cenách, ale aj podmienkach.

BRATISLAVA. Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR chce v krátkej budúcnosti ponúknuť vlastný návrh zmluvy pre lekárov lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) s poskytovateľmi a následne rokovať s poskytovateľmi nielen o cenách, ale aj podmienkach.

"Momentálne bežia individuálne rokovania. Jednotliví lekári, ktorí majú záujem o riešenie problematiky, ma splnomocňujú na rokovanie s jednotlivými poskytovateľmi LSPP aj s lekármi VÚC," uviedol pre TASR prezident asociácie Ladislav Pásztor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa neho sa tak deje napríklad v regiónoch Komárno, Dolný Kubín, Kráľovský Chlmec a Bánovce nad Bebravou. Asociácia chce týmto spôsobom vyriešiť nespokojnosť lekárov so situáciou ohľadne LSPP. Spoločné rokovania by mali pre lekárov priniesť nové zmluvy. Tí už totiž dlhodobo kritizujú situáciu ohľadne poskytovania LSPP, ako aj cenu za hodinu ich práce počas LSPP.

SkryťVypnúť reklamu

Minister zdravotníctva Richard Raši ešte v polovici októbra pripustil, že LSPP by mohlo v budúcnosti vykonávať širšie spektrum lekárov ako v súčasnosti. Na pohotovostiach by mohli slúžiť nielen všeobecní lekári, ale aj atestovaní internisti a lekári so špecializáciou z pediatrie. "Vždy je to lepšie, než to čo je doteraz. My si stále myslíme, že každý lekár, ktorý má atestáciu a chce, aby mohol slúžiť. Ale určite nebude slúžiť za 20 centov na hodinu," skonštatoval v tejto súvislosti Pásztor s tým, že pokiaľ nebude doriešená otázka platieb, na LSPP nebude chcieť slúžiť nikto.

Obmedziť počet hodín LSPP a tým znížiť počet služieb lekárov a sestier, ako aj ich zaťaženosť mal za cieľ návrh novely zákona od poslanca Jozefa Valockého (Smer-SD). Ten však návrh novely 16. septembra stiahol z programu 40. schôdze parlamentu. Súkromní lekári tento návrh podporovali a zároveň žiadali skrátiť poskytovanie LSPP do 22.00 h. Na podporu svojich požiadaviek iniciovali aj petíciu, pod ktorú sa podpísalo viac ako 1500 všeobecných lekárov pre dospelých a všeobecných lekárov pre deti a dorast.

SkryťVypnúť reklamu

LSPP je zdravotná starostlivosť (ZS), ktorou sa v súčasnosti zabezpečuje nepretržitá dostupnosť všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre deti a dospelých a špecializovanej zubno-lekárskej starostlivosti. Nejde o zabezpečovanie neodkladnej ZS v život ohrozujúcich a urgentných situáciách. LSPP je segment pokračovania tzv. lekára prvého kontaktu po skončení jeho ordinačných hodín.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 324
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 255
  3. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 550
  4. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 360
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 4 012
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 506
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 454
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 2 117
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu