BRATISLAVA. Pre oblasť ľudských zdrojov je potrebné zabezpečiť rozvoj elektronického vzdelávania," uviedol splnomocnenec vlády SR pre územnú samosprávu Ján Turčan na konferencii ekonomický a sociálny rozvoj Slovenska.
Jednou zo súčasných otázok verejnej správy je potreba venovať sa problematike odbornej spôsobilosti starostov a obecného zastupiteľstva. "Vyhráva demokracia a odbornosť zaostáva. Odbornosť by mala byť súčasťou demokracie, a teda aj súčasťou legislatívy," povedal pre TASR dekan Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach Igor Palúš.
Podľa Palúša existuje požiadavka na zavedenie určitého stupňa vzdelania volených funkcionárov obecnej samosprávy, ktorá by mala vyplývať zo zákona. Vyplýva to z nedostatočnej odbornosti a nepripravenosti pre úlohy verejného záujmu.
Obsah vzdelávania by pripravil starostov nielen na úlohy spojené s prenesením výkonu štátnej správy na obec, ale aj na samotné riadenie obce. Vzdelávanie starostov by malo byť zabezpečené prostredníctvom zavedenia inštitútu vzdelávania starostov, regionálnych vzdelávacích centier a vysokých škôl. Na financovaní by mali participovať aj obce, nielen štátny rozpočet.
"Školiť nie je potrebné iba starostov, ale aj poslancov. Očakáva sa od nich potrebná odbornosť pri rozsahu ich povinností a oprávnení. Ich vzdelávanie by sa malo realizovať prostredníctvom individuálnych školení financovaných z rozpočtov obcí," uzavrel Palúš.