BRATISLAVA. Pre TASR to povedal právnik Milan Galanda.
Výhodou kódexu by bola vyššia zrozumiteľnosť volebných pravidiel pre občanov, ale aj médiá a kandidujúce subjekty. Dnes sú totiž v každom volebnom zákone inak upravené podmienky pre kandidatúru, dĺžku a pravidlá predvolebnej kampane, informovanie voličov, ale aj samotný spôsob voľby.
"Pred niekoľkými rokmi, v čase, keď Občianske oko, Aliancia Fair-play a Spolok právnikov a priateľov práva navrhovali riešenie formou volebného kódexu, sa podarilo dosiahnuť úplné zrušenie zákona z roku 1990 o voľbách do Slovenskej národnej rady, nahradiť ho novým zákonom pre parlamentné voľby a už vtedy sa hovorilo o tom, že môže byť základom, do ktorého za zakomponujú aj ostatné právne predpisy," vysvetlil Galanda, podľa ktorého odvtedy v tomto zmysle ponuka mimovládnych organizácií a odborníkov na volebnú problematiku voči Ministerstvu vnútra (MV) SR vždy bola.
"Ale musím povedať, že aj na MV SR, na odbore, ktorý sa zaoberá voľbami a referendom, majú podobný názor a myslím, že by takéto riešenie aj privítali. Problém je, že musí byť politická vôľa," povedal Galanda, podľa ktorého ministerskí úradníci nemôžu iniciatívne pripravovať novelu nad rámec legislatívneho plánu vlády a tá sa zasa riadi v prvom rade svojím programovým vyhlásením.
"O takýchto veciach sa väčšinou hovorí pred voľbami, kedy sú aktuálne, ale nerealizujú sa. Argumentuje sa tým, že by to bolo narýchlo, alebo že treba počkať až po voľbách," poznamenal Galanda. Krátko po voľbách však tieto otázky už pre politikov nie sú veľmi aktuálne a neskôr je zväčša blízko ďalšia časť volebného cyklu.
Tentoraz je však podľa Galandu situácia trochu iná, keďže samotné MV SR pripravilo malú novelu dvoch volebných zákonov a predkladá ju v predvolebnom čase. MV reaguje na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, podľa ktorého bola právna úprava zakazujúca väzňom voliť v parlamentných a prezidentských voľbách v rozpore s ústavou. Od 1. apríla tohto roku, kedy rozhodnutie súdu nadobudlo účinnosť, teda väzni voliť môžu, aj keď stále nemôžu byť volení. Novelu dotknutých zákonov, ktorá nový právny stav komplexnejšie rieši, však MV predkladá až teraz. Podľa Galandu by preto mohlo pouvažovať rovno o práci na volebnom kódexe.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) na poslednej parlamentnej schôdzi naznačil, že po komunálnych voľbách na jeseň v roku 2010 bude niekoľko rokov času pred nasledujúcim hlasovaním a to bude podľa neho optimálny priestor pre prácu na kódexe. Predseda KDH Ján Figeľ však už avizoval, že jeho strana je pripravená predložiť túto normu ešte v tomto volebnom období.