SME

Poslankyňa vysmiala demonštranta spred parlamentu

Občania sú oproti poslancom diskriminovaní, tvrdí Adam Kurta, ktorý od 17. novembra prespáva a drží hladovku za zrušenie imunity a proti absenciám poslancov v parlamente.

Narodil sa v roku 1990 v Bratislave. Aktuálne chodí do štvrtého ročníka na gymnáziu, v tomto školskom roku maturuje. Medzi jeho záujmy patrí umenie, hudba, film a šport. Od 17. novembra 2009 stanuje a drží hladovku pred parlamentom. Protestuje a organizujNarodil sa v roku 1990 v Bratislave. Aktuálne chodí do štvrtého ročníka na gymnáziu, v tomto školskom roku maturuje. Medzi jeho záujmy patrí umenie, hudba, film a šport. Od 17. novembra 2009 stanuje a drží hladovku pred parlamentom. Protestuje a organizuj (Zdroj: Karol Sudor)

Čo sa muselo stať v hlave mladíka, ktorý je v maturitnom ročníku gymnázia, keď si 17. novembra, teda na výročie revolúcie, bez vedomia rodičov zbalil stan, rozložil ho pred parlamentom a v nepríjemnom počasí začal protestnú hladovku za splnenie svojich dvoch požiadaviek? Aká bola jeho motivácia, keď musel vedieť, že obe sa týkajú oklieštenia vymožeností poslancov, čo samo o sebe generuje istotu, že ani jedna z nich nebude splnená? Naivita? Frajerina? Gesto? Úprimná snaha poukázať na niečo, na čo si ostatní natoľko zvykli, že to už prehliadajú?

SkryťVypnúť reklamu

Aj tieto otázky mi vírili hlavou cestou pred parlament po tom, čo mi o Adamovi Kurtovi telefonoval známy. Bol piatok, Kurta držal hladovku už štvrtý deň. Bude vôbec v stave poskytnúť rozhovor? Nepríjemné sychravé počasie a chladný vetrisko boli dostatočným zdrojom pesimizmu. Realita ukázala niečo iné - mladík sedel pri stolíku, na ktorom boli nalepené papiere s jeho požiadavkami, a čítal na petícii položenú Hellerovu knihu Hlava XXII. Nevyzeral unavený, vyjadroval sa bez problémov. Nevedieť, že je niekoľko dní bez jedla a pár nocí strávil pod stanom, neprídem na to.

Dočasný domov mal rozložený na priestranstve, na ktorom sa obvykle realizuje väčšina demonštrácií pred parlamentom. Viditeľným sa tak stal pre všetkých vodičov áut a cestujúcich spojmi MHD, keďže tam treba pribrzdiť v relatívne ostrej zákrute. Koľkí sa zastavia a bude ich zaujímať, čo tu tento mladík stvára? Za približne dve hodiny, ktoré som tam strávil, len traja. Z poslancov, ktorých sa jeho požiadavky týkajú, prišiel len jeden. Vlastne jedna. Nachtmannová zo Smeru. Obhajovala imunitu, nie jej zrušenie.

SkryťVypnúť reklamu

Mladík mi vysvetľuje, že od utorka je to len druhá osoba s mandátom poslanca, ktorá si na neho našla pár minút. Prvou bola Kramplová (exHZDS). Tá sa vraj len zasmiala bez záujmu debatovať. Čakal som, že tu boli aspoň tí, ktorí o zrušení, respektíve obmedzení imunity hovorili verejne. Trebárs Paška alebo Lipšic. O mladíkovi dostali rovnaký informačný mail ako všetci ich kolegovia. Podľa Kurtu neprišiel ani jeden. Ich návrhy okolo imunity preto považuje za pokrytecké.

Adam Kurta žiada:

- okamžité zrušenie poslaneckej imunity,

- povinnú účasť poslancov na schôdzach NR SR s tým, že po prvej neprítomnosti bude poslanec napomenutý, po druhej stratí mandát.

Kým mladíka spovedajú a fotia kolegyne z Plus 7 dní, sledujem rôznych poslancov, ktorí sa presúvajú z parlamentnej budovy do svojich kancelárií, prípadne naopak. Nemá zmysel ich všetkých menovať, boli z viacerých klubov. Napadá mi, že aspoň v niečom je koalícia s opozíciou jednotná, akurát neviem, či je to dobré alebo zlé.

SkryťVypnúť reklamu

Zrazu sa objavia dve tváre - Milan Tomkuliak s manželkou. Vysvitne, že obaja už sedem dní protestujú pred Úradom vlády kvôli beztrestnosti politikov. Teraz prišli podporiť kolegu, o ktorom sa dozvedeli len nedávno. Keď žena zbadá kameru s logom SME, presunú sa ku mne a Tomkuliak vysvetľuje, ako boli pošliapané jeho práva. Ukáže sa, že ide o doktora práv a bývalého šéfa legislatívneho odboru Ministerstva zdravotníctva. Iná kauza, iné súvislosti, ktoré s Kurtom nesúvisia. Keď sa však zjaví poslankyňa Smeru, začne sa iskriť. Tomkuliak jej opakovane kladie jedinú otázku - načo je poslancom imunita? Nachtmannová ani jeho, ani Adama Kurtu nepresvedčila.

Súčasnú formu protestu ukončí dnes alebo zajtra

Je chladno, vietor zvyšuje obrátky, ruky mám také skrehnuté, že v nich ledva držím diktafón. Teším sa do tepla. Adam si pritiahne čiapku na uši, povytiahne čierne rukavice a vraví, že vydrží. V nedeľu má byť akcia na jeho podporu a potom sa uvidí.

SkryťVypnúť reklamu

Uvidelo sa? Ťažko povedať. Podľa vyjadrení Adama z dnešného rána na nej bolo približne 30 ľudí. Rozhodol sa tiež zmeniť formu protestu. Spred parlamentu podľa vlastných slov odíde dnes, respektíve v utorok. O ďalších aktivitách bude informovať.

Na podporu i zamietnutie Kurtových požiadaviek nepochybne existuje množstvo argumentov. Neviem sa pritom zbaviť dojmu, že Adam bude spokojný aj vtedy, keď sa síce nesplnia, ale o oboch začne celospoločenská diskusia. To, že tam hladoval a mrzol niekoľko dní bez toho, aby si na neho našli zástupcovia parlamentu aspoň chvíľu času, však o niečom svedčí. A to nie je dobrá správa ani pre neho, ani pre nás, ani pre poslancov. Čudné, že na to dosiaľ neprišli.

Adam Kurta: Bežní občania sú diskriminovaní

Čo bolo motívom pre rozhodnutie stanovať pred parlamentom a držať hladovku?

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné dôvody súvisia s aktuálnou politickou situáciou a politickou kultúrou našich poslancov. Ide o veci, s ktorými som veľmi nespokojný a preto som chcel na ne poukázať. Žijeme v demokracii a tak nerobím nič iné, len prejavujem svoj názor na to, čo sa mi nepáči.

Nebojíte sa, že všetko, pre čo tu budete mrznúť a hladovať, bude nakoniec zbytočné? Akcií proti nekultúrnej politike tu už bolo veľa, s politikmi to však ani nehlo.

Myslím si, že žiadna akcia, ktorá poukáže na zlé veci, nie je zbytočná. Dokonca aj samotní poslanci vedia, že to nie je zbytočné, akurát sa snažia nahovoriť to sebe aj občanom. Možno teraz nebudem úspešný vo všetkom čo požadujem, ale zbytočné to určite nebude. Jednoducho musím ukázať poslancom aj voličom, že všetko má svoje hranice. My, voliči, musíme bojovať o svoje práva.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvod?

Lebo poslanci sú imunitou a nechodením do práce privilegovaní, teda majú väčšie práva ako ostatní. Čo z toho vyplýva? Že občania sú v porovnaní s nimi diskriminovaní. Pritom poslanci sú rovnakí Slováci ako my.

Výhovorky, že poslanci majú aj inú prácu, sú hlúpe

Čo bolo prvotným impulzom pre verejný protest? Takéto rozhodnutie sa nerodí zo dňa na deň. Navyše ste maturant a mladí zväčša nemajú potrebu angažovať sa vo verejných veciach.

Na mňa sa to nabaľovalo postupne, nemám určený okamih, kedy mi napadlo, že do toho idem naostro. Protestovať som chcel už pred rokom, ale nakoniec som to odložil, lebo tohtoročné dvadsiate výročie novembrovej revolúcie sa mi zdalo ako vhodnejšia chvíľa. Kto sleduje našich politikov, vidí najmä strašnú aroganciu. Ako človeka ma to hnevá. Nikto s tým nič nerobí, hoci ide o vec, ktorú jednoznačne treba riešiť.

SkryťVypnúť reklamu

Neskončí to však ako prázdne gesto? Mrznutie pod stanom a hladovka je spôsob, ktorý škodí najmä vám, politici nad tým zatiaľ mávajú rukou. Efektívnejšia forma protestu sa nenašla?

Neviem, možno áno, možno nie. Rozhodol som sa tak sám, nikto za mnou nestojí, takže dôsledky sa budú týkať len mňa. Hladovka je určitým spôsobom nátlaku a či ňou niečo dosiahnem? Uvidíme.

Ľudia majú možnosť pred vaším stanom podpísať petíciu. O čo ide?

Má dva body - prvým je obmedzenie poslaneckej imunity len na budovu parlamentu, teda mimo neho by nemali žiadnu, druhým to, že pri opakovanej neúčasti na práci v Národnej rade stratia svoj mandát. Do parlamentu si volíme strany a toto je jeden zo spôsobov, ako ich donútiť, aby dávali na kandidátku najmä tých, ktorí mienia pracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Práca poslanca nie je len o sedení v pléne parlamentu, ale aj o rokovaní vo výboroch, práci v regiónoch a podobne. Nie je vaša požiadavka zbytočne tvrdá?

Podľa mňa nie. Ak si niekoho zvolíme do parlamentu, má v ňom pracovať. Poslanci majú veľa inej práce často len preto, lebo sedia na viacerých stoličkách. Je logické, že potom ani jednu nerobia na sto percent. Keď raz kandidujú do parlamentu, nech tam aj sedia a pracujú. Výhovorky na to, že majú aj inú prácu, sú hlúpe.

1.jpg

Rodičia boli šokovaní, majú strach o moje zdravie

Kombinácia chladného počasia a neprijímanie potravy vás po čase naisto odstaví. Nebolo lepšie zvoliť iné ročné obdobie?

Premýšľal som aj nad letom, možno by som vydržal dlhšie, neviem. Pre mňa bolo symbolické začať práve 17. novembra. Zima - nezima, som tu a mienim byť aj naďalej. (v pondelok ráno o 8.30 sa Adam pre SME.sk telefonicky vyjadril, že mení formu protestu a spred parlamentu odíde buď dnes, prípadne v utorok 24. 11. 2009)

SkryťVypnúť reklamu

Nevybrali ste si - aj vzhľadom na petíciu - nevhodné miesto? Pred parlamentom sú najmä turisti, inak sa tu pohybuje málo ľudí a aj to zväčša na autách. Nebolo by lepšie centrum mesta?

Je to možné. V každom prípade sem za mnou chodia aj kamaráti, ktorí ma podporujú. Dávam im petičné hárky, ktoré následne šíria medzi ostatnými.

Počas hladovky nekonzumujete žiadne potraviny. Čo máte k dispozícii?

To, že nejem, je samozrejmé, inak by to nebola hladovka. Pijem len čaje a šťavy.

Konzultovali ste svoj postup s lekármi?

Áno. Dnes (piatok 20. novembra, pozn. autora) bol otec za lekárkou a tá povedala, že najneskôr po štyroch až piatich dňoch by som mal absolvovať kontrolu.

Príde lekár za vami?

Uvidíme.

Čo na vaše rozhodnutie hovoria rodičia? Patria ku generácii, ktorá zažila obdobie pred revolúciou a zrejme jej je jasné, ako by ste skončili pred rokom 1989.

SkryťVypnúť reklamu

To áno. Rodičom som to povedal až v čase, keď som bol pred parlamentom rozložený už päť hodín.

Vopred teda o ničom nevedeli?

Nie. Nevedel som, ako im to povedať. Takéto veci sa naozaj neoznamujú ľahko.

Ako reagovali?

Najskôr boli veľmi šokovaní, nechceli tomu uveriť. Teraz ma síce podporujú, ale, samozrejme, aj odhovárajú. Kvôli zdraviu. V tomto ich plne chápem, majú strach o to, či si neublížim.

3.jpg

Neboli za mnou Paška ani Lipšic, ich aktivity okolo imunity sú okrasou

Nepochybne sa objavia aj hlasy, že ste niekým platený a len chcete na seba upozorniť v záujme kariéry a podobne. Takto reagovala napríklad SNS, na ktorej prešľapy upozorňuje Alojz Hlina. Kto vás teda platí? A ste niekde organizovaný?

(smiech) Som tu čisto sám za seba. Nemám za sebou žiadnu organizáciu a nikto mi na tento protest nevenoval ani halier. Možno sa nájdu akurát tak organizácie, ktoré mi vyjadria podporu, ale žiadna z nich ma nepodporuje priamo.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad?

Trebárs rôzne iniciatívy alebo združenia. Neviem však predvídať, kto všetko to bude, nemám za sebou nikoho. To, že ma niekto platí, si myslia, respektíve chcú myslieť, najmä poslanci.

Niektorí to už vyslovili?

Áno, našli sa takí. Nečudujem sa im, je to len ich snaha zdiskreditovať ma, hoci zlým spôsobom.

Boli tu za vami aspoň tí, ktorí sa pred verejnosťou bijú do hrude, že chcú zúžiť, respektíve zrušiť imunitu? Mám na mysli trebárs šéfa parlamentu Pavla Pašku či poslanca Daniela Lipšica.

Včera (vo štvrtok 19. novembra, pozn. autora) som mojich rodičov požiadal, aby všetkým poslancom parlamentu poslali mail. Všetkým, teda koaličným aj opozičným. Nikto z nich neodpovedal. Ani pán Lipšic, ktorý sa za zmenu imunity verejne hlási. Nebol za mnou, zrejme ho to netrápi.

SkryťVypnúť reklamu

Čo Paška?

Tiež nie. Iniciatívy poslancov za zúženie alebo zrušenie imunity sú len na okrasu, skutočný zámer je, samozrejme, iný.

Aký?

Ide len o naháňanie politických bodov. Opozícia ku mne nebude o nič zhovievavejšia, veď bola osem rokov pri moci a nič na imunite nezmenila, hoci mohla. Ani som nečakal, že sem teraz nabehne a spraví, čo si želám. Súboj medzi koalíciou a opozíciou je len pre parádu, aby sa mali ako prezentovať pred voličmi. V zásadných veciach si veľmi dobre rozumejú.

4.jpg

Kramplová sa zasmiala a odišla

Od utorka vás poslanci nepochybne zaregistrovali, majú vás totiž na očiach vždy, keď sa presúvajú z budovy parlamentu do kancelárií na hradnom nádvorí. To sa tu vážne nikto z nich nepristavil?

Nie. Bola tu akurát Zdenka Kramplová. Tá to brala na ľahkú váhu, nepovažovala to za nič vážne. Prišla, zasmiala sa a odišla.

SkryťVypnúť reklamu

Debatovala s vami?

Ani nie. Určite nemala záujem so mnou diskutovať, to bol skôr výsmech.

Predstavte si, že ubehne ďalší týždeň, potom dva a tak ďalej. Ak budete hladovať, logicky prídu zdravotné problémy. Máte domyslené, kam to až doženiete? Zrejme najhoršia možnosť je, že vás odtiaľto odvezie sanitka v bezvládnom stave. Nebudete mať pocit márnosti?

Určite nie, minimálne budem pokračovať v petícii. A to všetko bude celkom pekný obraz o tom, aký záujem o názory občanov majú naši poslanci. Som tu už niekoľko dní a prakticky nikto z nich za mnou neprišiel. To tiež o niečom vypovedá.

Počas protestu si čítate knihu od Josepha Hellera Hlava XXII. Symbolika?

Veľa ľudí mi hovorilo, že je to dobrá kniha, tak som si ju požičal z knižnice. Možno je to symoblické, ale našlo sa dosť takých, ktorí mi odporúčali vziať si sem skôr Orwella.

SkryťVypnúť reklamu

To áno...

Lenže toho som už čítal. (smiech)

Škola ma ospravedlnila do konca týždňa

Ste v maturitnom ročníku gymnázia. Keď stanujete pred parlamentom, logicky nechodíte do školy. Ako sa k tomu postaví?

Ospravedlnila ma do konca tohto týždňa. V pondelok (t.j. dnes, pozn. autora) by som sa mal vrátiť do školy. Ak neprídem, budem mať neospravedlnené hodiny.

Čo môže skomplikovať dokončenie školy, teda maturitu.

Uvidíme. Neviem, kedy sa tam vrátim. Cez víkend sa má konať nejaká akcia na moju podporu, potom sa rozhodnem, čo ďalej. Netuším, koľko ľudí vlastne príde a či vôbec niekto. Som si vedomý, že na to, aby sa o témach, kvôli ktorým protestujem, začalo diskutovať, potrebujem podporu médií. Tá je zatiaľ slabá.

Kto cez víkend organizuje akciu na vašu podporu?

SkryťVypnúť reklamu

Iniciatíva nespokojného občana, kde sa okrem iných angažuje aj Martin Braxatoris. Ide o skupinu ľudí, ktorá pred piatimi rokmi žiadala zrušenie plateného vysokého školstva. Pred pár dňami sem prišli a vyjadrili mi podporu.

Ľahko sa však môže stať, že vám verejne vyjadrí podporu niekto skompromitovaný, čím padne tieň aj na vás. Počítate s tým?

Nemám šancu preverovať každého, kto mi vyjadrí podporu. Ja ľuďom verím.

Takáto imunita je nonsens

Ako na vašu akciu reagovali kamaráti? Zrejme to považovali za šialený čin.

Presne tak, to je asi najvýstižnejšie označenie. Mnohých to prekvapilo, nečakal to skoro nikto. Takéhoto ma asi nepoznali, bol to pre nich blesk z jasného neba.

Nikdy predtým ste sa v podobných veciach neangažovali?

Na mnohé veci som mal vlastný názor už v minulosti, ale verejne som ho nezvykol prezentovať. Robím tak teraz, všetko je raz prvýkrát.

Zástancovia imunity tvrdia, že ju treba napríklad pre prípad zneužitia polície zo strany koalície - myslia tým to, že v prípade potreby zdržia nejakého poslanca na ceste, aby nemohol hlasovať. Ako bonus k tomu dodávajú príklad z Česka, kde Sládka v čase voľby Havla za prezidenta posadili do väzenia. Čo si o tom myslíte?

Keby došlo k takej situácii, bude v tomto štáte tak zle, že na imunite ani nebude záležať. O tom, že pred zneužitím polície nie sú rovnako chránení aj obyčajní ľudia ani nehovorím. To, akú širokú imunitu majú politici, považujem za nonsens. S tým, že poslanci si to uvedomia až vtedy, keď si to uvedomia radoví občania.

Rozhovor nebol autorizovaný, Adam Kurta to nepožadoval.

Medzititulky: Redakcia

Všetky predchádzajúce rozhovory si môžete prečítať tu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 406
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 086
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 046
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 777
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 089
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu