PEZINOK. Uviedol to dnes vo svojej záverečnej reči v procese pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku.
Proces bude pokračovať pred samosudcom v utorok 24. novembra nie v Pezinku, ako bolo plánované, ale na pracovisku ŠTS v Banskej Bystrici. Predniesť svoju záverečnú reč by tu mal obžalovaný Igor Škultéty. Verdikt v tejto kauze s najväčšou pravdepodobnosťou sudca vynesie až nasledujúci deň, v stredu 25. novembra.
Navyše dnes odíde z pojednávania s pokutou 100 eur (3011 Sk). Ani po niekoľkých upozorneniach totiž neuposlúchol sudcu ŠTS, aby mu neskákal do reči. Škultéty voči rozhodnutiu o pokute podal sťažnosť.
"Obžalovaný hrubým spôsobom zneužil svoje postavenie," povedal prokurátor. Škultéty, ktorý sa podľa neho pred sudcom v prípravnom konaní pri rozhodovaní o väzbe priznal ku skutku a oľutoval ho, spadal do trestnej sadzby od troch do ôsmich rokov väzenia.
V ďalšom konaní spáchanie skutku sudca popieral. Z obžaloby však vypadol jeden z dôležitých dôkazov. Sudca ŠTS rozhodol, že zvukový záznam z údajného odovzdania úplatku v kancelárii obžalovaného bol získaný nezákonným spôsobom.
"Zo strany polície a prokuratúry nebolo všetko v poriadku," upozornil na úvod záverečnej reči obhajca obžalovaného Škultétyho. Poukázal aj na tri razy zmenenú výpoveď oznamovateľa a hlavného svedka obžaloby profesora práva Jozefa Králika. Prokurátor i obhajca si vo svojich záverečných rečiach navzájom spochybňovali svedkov, ktorí na pojednávaniach vypovedali v prospech jednej či druhej strany.
Naposledy sa v tejto veci konalo 5. a 14. októbra. Škultétyho ako prvého slovenského sudcu obvinili z korupcie za to, že mal podľa obžaloby údajne prijať 100-tisícový úplatok (3319 eur). Mal ho dostať za zmiernenie trestu páchateľovi lúpežného prepadnutia.
Skutok sa mal údajne stať v auguste 2002. Peniaze mu vtedy do kancelárie priniesol profesor práva Jozef Králik, ktorého syna súdil za lúpežné prepadnutie. Králikovi pri návšteve asistovali policajti. Celý rozhovor odpočúvali a sudcu zatkli.
Škultéty pred súdom zdôraznil, že úplatok nikdy neprevzal a peniaze mu boli podstrčené. Proces na Špeciálnom súde otvorili 2. septembra 2008 výsluchom obžalovaného.
Okresný súd v Malackách ešte v máji 2004 uznal Škultétyho vinným a uložil mu dvojročný trest, krajský súd rozhodnutie na základe odvolania obhajoby zrušil. Za pravdu mu neskôr dal aj Najvyšší súd, podľa ktorého polícia pri vyšetrovaní porušila právo obvineného na obhajobu a zanedbala viacero dôkazov. Kauza sa tak vrátila prokuratúre na došetrenie.