BRATISLAVA. Reportéri ako jediná investigatívna relácia Slovenskej televízie dostala od vedenia STV na celý december stop. Vedenie televízie to vysvetľuje nedostatkom peňazí. Doteraz mali Reportéri prestávku vždy počas letných prázdnin.
Reláciu vysielajú od čias riaditeľa Richarda Rybníčka. Tím redaktorov sa od januára 2004 výrazne zmenil, až na výnimky sa už v posledných mesiacoch v relácii venovali skôr lokálnym a spotrebiteľským témam.
Nespokojní riaditelia
Súčasný riaditeľ televízie Štefan Nižňanský aj jeho predchodca Radim Hreha sa napriek tomu k Reportérom stavali zvyčajne kriticky, spochybňovali prácu redaktorov, objektívnosť a kvalitu príspevkov a vyčítali tvorcom žaloby.
Kauza Reportéri
5.10. Nižňanský osobne stiahol z vysielania reportáž o sociálnom podniku prepojenom na ľudí z ministerstva práce.
9.10. Takmer všetci redaktori Reportérov poslali Rade STV sťažnosť a znepokojenie nad situáciou v redakcii.
14.10. Nižňanský: neišlo o cenzúru, ale o nedodržanie pravidiel odovzdávania reportáží.
19.10.Redaktori Kubániová a Mravec posielajú Rade žiadosť o prehodnotenie Upozornenia na porušenie pracovnej disciplíny, popierajú, že porušili smernice.
19.10. STV odvysielala reportáž aj s komentárom Nižňanského.
21.10. Rada považuje postup Nižňanského pri zastavení reportéže za neadekvátny.
Pozastavenie prichádza len niekoľko týždňov po náhlom stiahnutí pripraveného dielu Reportérov Štefanom Nižňanským. V kauze proti sebe stáli názory riaditeľa STV, ktorý spochybňoval prácu redaktorov a reportérov dovolávajúcich sa objektívneho zhodnotenia svojej práce pred Radou STV.
Reportáž o nevýhodnosti projektu sociálneho podniku, ktorého vedenie bolo súrodenecky prepojené na ministerstvo práce, napokon odvysielali s komentárom riaditeľa STV a mediátora. Susko odmieta, že by pozastavenie súviselo s príspevkom o sociálnych podnikoch.
„My Reportéri sme boli akurát informovaní, že je nedostatok výrobných čísel, čo zároveň znamená, že nám chýba balík peňazí,“ povedala moderátorka relácie Katarína Začková. O probléme sa ich redakcia dozvedela približne pred mesiacom.
Škrtali len Reportérov
Úsporné opatrenia sa majú dotknúť celej STV, ktorá je z hľadiska sledovanosti na trhu trojkou za súkromnými televíziami Markíza a Joj. Akých relácií a koho sa úspory majú dotknúť, hovorca STV nepovedal: „Úsporné opatrenia sú internou záležitosťou STV.“
Poslanec mediálneho výboru z SDKÚ Tomáš Galbavý hovorí, že každému médiu, ktoré má sklony k cenzúre takýto typ relácie prekáža. „Práve na na takejto relácii by STV nemala šetriť.“
Z hľadiska obsahu sú podľa Dušana Jarjabka zo Smeru Reportéri určite potrební, ale „určite nie potrebnejší ako iné relácie, ktoré do verejnoprávnej televízie prislúchajú.“ Jemu chýbať bude.
Podľa zverejnenej vysielacej štruktúry na december sa ďalších významnejších relácií vyrábaných televíziou škrty nedotkli. STV pokračuje vo vysielaní novej publicistickej relácie Obete a tí druhí, ktorú pripravuje s podporou ministerstva vnútra a pre STV ju dodáva externá spoločnosť.
Ďalej sa vysiela nedávno spustená relácia Páni zo semafora, ktorú externe vyrába firma detí predsedu HZDS Vladimíra Mečiara. Predseda Rady STV Martin Kákoš o pozastavení relácie včera nevedel. Na zmenu v štruktúre sa chce spýtať vedenia.

Beata
Balogová
