BRATISLAVA. Stretnutia s občanmi, bilbordy, koncerty či reklama v médiách. Takto sa v uplynulých dňoch snažili kandidáti na županov v Bratislavskom, Banskobystrickom, Trenčianskom a Prešovskom kraji presvedčiť obyvateľov, aby im v sobotu prišli odovzdať hlas v rozhodujúcom druhom kole regionálnych volieb.
Málo výraznú kampaň sa podarilo čiastočne narušiť v Prešovskom kraji, v ktorom ešte neutíchol škandál ohľadne údajného kupovania hlasov Rómov v prvom kole volieb.
Chudík posilnený Hagyarim
"Chodí na organizované stretnutia s občanmi po celom regióne kraja, kampaň zavŕši v stredu koncertom v Prešove," poznamenala Veronika Fitzeková, hovorkyňa prešovského župana Petra Chudíka, ktorý vyhral v prvom kole.
Chudík (kandidát Smeru-SD, ĽS-HZDS, Hnutia za demokraciu, Strany zelených Slovenska) v kraji vylepil i ďalšie bilbordy, ľudí chce presvedčiť aj pomocou letákov do schránok. Spoliehať sa bude tiež na podporu primátora Prešova Pavla Hagyariho, ktorý v prvom kole volieb županov skončil tretí.
Aj Chudíkov protikandidát Ján Hudacký (nominant SDKÚ-DS, KDH, strany Sloboda a solidarita) sa spoľahol najmä na stretnutia s občanmi. "Chodil som po mítingoch, prešiel som celý kraj, mojou snahou je najmä zvýšiť volebnú účasť," dodal. Vyššia účasť by podľa neho mohla zvýšiť jeho šance v súboji s kandidátom ľavice. Hudacký upozorňoval i na kupčenie s voličskými hlasmi, ktoré vraj v prvom kole mohlo nahrať do kariet jeho protikandidátovi.
V úzadí osláv
Nevýrazná kampaň pred druhým kolom zostala v Bratislavskom kraji v úzadí osláv 20. výročia "nežnej" revolúcie. Uchádzači o kreslo šéfa vyššieho územného celku, ktorými sú nezávislý kandidát Vladimír Bajan s podporou Smeru-SD a nominant pravice Pavol Frešo, presviedčali o svojich kvalitách najmä na stretnutiach s občanmi.
"Chodíme medzi ľudí v Bratislave i v pezinskom, seneckom či malackom okrese, stretávame sa s občanmi i zástupcami samospráv," povedal ČTK poslanec parlamentu Frešo. Podobný postup zvolil aj úradujúci župan Bajan, ktorý sa zameral hlavne na podnecovanie občanov k účasti vo voľbách. "Využívam viaceré formy, najmä však osobné kontakty," dodal.
Do kampane zasiahol i neúspešný kandidát z prvého kola Branislav Záhradník. Bývalý člen opozičnej SDKÚ-DS vyzval svojich priaznivcov na podporu Bajana.
Sľubuje, že ak vyhrá, vzdá sa mandátu
Pavol Sedláček (ĽS-HZDS, Smer-SD), ktorý získal najväčšiu podporu v prvom kole v Trenčianskom kraji, si počas terajšej kampane naplánoval najmä účasť na podujatiach súvisiacich s výkonom jeho županskej funkcie. Potenciálni voliči ho mohli vidieť napríklad pri odovzdávaní nových autobusov v Trenčíne, otváraní ihriska v Novom Meste nad Váhom či zrekonštruovanej hrobky v Pruskom.
Jeho súper Martin Fedor (KDH, Občianska konzervatívna strana, Sloboda a Solidarita, SDKÚ-DS) sa rozhodol pre stretnutia s obyvateľmi Prievidze a Partizánskeho. Nezávislý kandidát Juraj Liška, ktorý skončil v prvom kole tretí, svojim priaznivcom odporučil voliť Sedláčka.
V Banskobystrickom kraji sa o novom županovi rozhodne medzi europoslancom a nominantom Smeru-SD a ĽS-HZDS Vladimírom Maňkom a poslancom parlamentu za opozičnú SDKÚ-DS Jozefom Mikušom. Okrem bilbordov, televíznych a internetových debát sa snaží Maňka poistiť víťazstvo z prvého kola i hudobným dvojkoncertom v Banskej Bystrici a neskôr vo Zvolene.
Mikuš sa zasa snažil získať väčšiu podporu pred rozhodujúcim kolom i verejným sľubom, že sa v prípade víťazstva vzdá poslaneckého mandátu. Maňkovi ani Mikušovi sa však nepodarilo získať podporu súčasného župana Milana Murgaša, ktorý skončil v prvom kole na treťom mieste.
Volebná kampaň, ktorá začala po vyhlásení výsledkov prvého kola 15. novembra, sa skončí 26. novembra o 7:00. Po začiatku moratória už nesmú kandidáti na županov robiť aktívnu kampaň či agitovať pred volebnými miestnosťami. Bilbordy a plagáty vylepené pred moratóriom však nie sú zakázané. Prvé kvarteto predsedov samosprávnych krajov zvolili obyvatelia Slovenska v prvom kole pred vyše týždňom. Funkcie obsadili kandidáti s podporou najsilnejšej vládnej strany Smer-SD.