Monitorovacie jednotky Smeru odsledujú, či opozícia v Banskobystrickom kraji nebude kupovať hlasy. Mikuš z SDKÚ to vylučuje.
BANSKÁ BYSTRICA. Predseda Smeru Robert Fico organizuje na druhé kolo volieb župana monitorovacie jednotky, pretože má informácie, že SDKÚ chystá skupovanie rómskych hlasov. Skupiny straníkov majú monitorovať šesť okresov v Banskobystrickom kraji.
Kandidát SDKÚ Jozef Mikuš, ktorý ide do druhého kola s odstupom za Vladimírom Maňkom zo Smeru, kupovanie hlasov vylúčil. Odporučil Smeru, aby monitoroval druhé kolo volieb, ale s občianskymi iniciatívami a okrskovými komisiami.
„Boli sme nútení vytvoriť monitorovacie tímy, aby sme zabránili tomu, že niekto bude rozdávať po päť eur Rómom za to, aby volili SDKÚ. Všetko svedčí, že tí, čo obviňovali Smer z nekalostí, chcú organizovať rómske hlasy prostredníctvom kupovania," vyhlásil v Banskej Bystrici Fico. Ak Maňka prehrá, „bude to neférovým spôsobom".
„Najlepšia obrana je útok," zareagoval na premiéra Mikuš. V kraji bolo po prvom kole niekoľko podaní, dva prípady vyšetruje polícia. „Ani jeden nebol spájaný s mojím menom ani stranami, ktoré ma podporujú. Vylučujem kupovanie hlasov v druhom kole." Akým spôsobom bude Smer organizovať monitorovacie jednotky a či budú spolupracovať s políciou, premiér nespresnil.
„Na otázky denníka SME neodpovedám. Denník sústavne klame, fabuluje a vymýšľa si... Pokiaľ neskončí táto prax, nebudem ako predseda vlády na vaše otázky odpovedať. Ošiaľ v tlači proti vláde nemá konca kraja. Tento postoj nezmením do konca volebného obdobia."
Mikuša nepodporí v druhom kole SMK, jej favoritom je Maňka. Mikušovi vyjadril podporu na internetovej stránke Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba, Mikuš to komentovať nechcel.
Hlasy Rómov možno získať cez vajdov a úžerníkov
Kupovanie hlasov voličov sa môže počas druhého kola volieb županov zopakovať. Problém nelegálneho získavania rómskych hlasov totiž rastie a na jeho odstránenie úrady neurobili žiadne kroky. ČTK to povedali oslovení zástupcovia mimovládnych organizácií. V sobotu si predsedu kraja budú voliť ešte obyvatelia štyroch krajov.
"Kupovanie rómskych hlasov má na Slovensku hlbokú tradíciu a problém má rastúci trend," uviedol Peter Pollák z Inštitútu rómskej verejnej politiky. Získavanie voličov sa preto podľa Polláka môže zopakovať aj tento víkend, keď pri očakávanej nižšej účasti môže rozhodnúť aj malý rozdiel hlasov.
Za kupovaním v minulosti podľa Polláka najčastejšie stáli kandidáti, ktorí mali na Rómov vplyv, napríklad starostovia či lekári. V súčasnosti často hlasy nelegálne získavajú samotní rómski kandidáti. "Hlas však prostredníctvom vajdov alebo úžerníkov dokáže získať každý kandidát, ktorý by mal o to záujem," povedal Pollák, ktorý sa v minulosti zúčastňoval na monitoringoch volieb na Slovensku.
Kupovanie voličov sa počas víkendu môže zopakovať aj podľa výkonnej riaditeľky Aliancie Fair-play Zuzany Wienk. "Nepripravení sú najmä členovia volebných komisií, ktorí často nemajú základnú znalosť o volebných zákonoch alebo nemajú k dispozícii ani metodické pokyny," uviedla Wienk.
Monitoring volieb pritom podľa Wienk nie je zložitý, problémom však je, že ani politické strany nedokážu do volebných komisií dosadiť dostatočne kvalifikovaných ľudí, ktorí by priebeh volieb dokázali ustrážiť. Riešením by preto mohlo byť dostatočné vzdelanie členov komisií, ktoré by mal zabezpečiť štát.
Obmedzenie kupovania hlasov by podľa Polláka mohla zabezpečiť najmä polícia. "Bolo viacero podozrení, viacero vyšetrovaní, ani raz sa však nepodarilo niekoho dostať až pred súd," uviedol Pollák.
Podozrenia z kupovania rómskych hlasov sa v prvom kole župných volieb objavovali najmä v Prešovskom kraji. KDH sa preto ešte pred druhým kolom snažilo do monitorovania volieb zapojiť aj mimovládne organizácie. To sa však podľa Wienk nepodarilo aj preto, že viaceré organizácie, ktoré sa monitoringom volieb zaoberali, sú už na Slovensku neaktívne.
čtk

Beata
Balogová
