BRATISLAVA. Po expresne rýchlych diplomoch Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka vysvetľuje, ako je možné, že jeden študent má v indexe vyše dvadsať predmetov podpísaných jedným vyučujúcim. Podľa zistení denníka Pravda a Paľby televízie Markíza je ním rektor univerzity Miroslav Mečár.
Externista študoval na fakulte sociálno-ekonomických vzťahov, kde bol Mečár dekanom. Vo štvrtom a v piatom ročníku v rokoch 2005 až 2007 absolvoval 25 predmetov. Rovnaký podpis je pri trinástich skúškach a sedemnástich zápočtoch. Mečár mal podľa indexu učiť len jeden predmet.
„Prisahám, že o tom neviem. V živote by som to neurobil," bránil sa včera Mečár. „Pochybujem, že by som sa podpísal pod vec, ktorú som neurobil." Ak sa potvrdí, že sú podpisy jeho, sľubuje, že vyvodí aj osobnú zodpovednosť. „Mám v sebe toľko etiky a morálky, že si sám so sebou vyvodím dôsledky aj bez nátlaku."
Doposiaľ z univerzity neodišiel, hoci v čase, keď sa na fakulte dal získať inžiniersky titul za pár mesiacov, bol jej dekanom. Najskôr chce vraj veci dať do poriadku.
Kauzu expresných titulov spustil prípad Daniely Bánociovej, dcéry dekana fakulty. Pravda a Paľba zistili, že s jej menom sa spája ďalší podvod. Ukončila dve školy s jednou diplomovou prácou. Koncom mája obhájila diplomovku na Technickej univerzite v Košiciach a po pár dňoch s tým istým textom aj v Trenčíne. Tam sa titulu už vzdala.
Dekana Strojníckej fakulty v Košiciach Miroslava Badidu informácia prekvapila. Bánociová tam je doktorandkou. Jej diplomovku škola asi preverí. Je podozrivá, že v texte použila časti inej práce - študentky, ktorej školiteľom bol jej otec Daniel Bánoci.

Beata
Balogová
