KOŠICE. Pre TASR po potvrdil hovorca ÚS Jozef Skybjak. V siedmich prípadoch už bolo rozhodnuté. Jedno uznesenie bolo doručené účastníkom konania, doplnil Skybjak.
Ako dodal, ide o podania od viacerých právnych zástupcov. Týkajú sa zväčša namietania porušenia základného práva nebyť odňatý svojmu zákonnému sudcovi a práva na spravodlivé súdne konanie postupom ŠTS v Pezinku.
Podľa zverejneného uznesenia namieta sťažovateľ Ľ.V., že po rozhodnutí ÚS o tom, že zriadenie Špeciálneho súdu nebolo v súlade s Ústavou SR, prešiel jeho prípad kontinuálne pred ŠTS v rovnakom senáte. Podľa sťažovateľa teda nerešpektoval ŠTS nález ÚS a podal námietku, ktorou sa ŠTS nezaoberal.
V kontexte uvedených skutočností upozornil sťažovateľ Špecializovaný trestný súd písomnosťou zo septembra 2009, pričom v prípade, ak by ŠTS kontinuálne pokračoval v jeho trestnej veci, podal námietku zaujatosti predmetného senátu, pretože nerešpektovaním vyššie uvedených skutočností, existuje dôvodná pochybnosť o jeho nezaujatosti k prejednávanej veci, resp. k nemu a to z dôvodu, že sťažovateľ je toho názoru, že si sudcovia v jeho prípade vytvorili k prípadu osobný vzťah, uvádza sa v uznesení ÚS.
Sťažovateľ ďalej namieta, že došlo k porušeniu ústavy, pretože v predmetnej trestnej veci konal sudca, respektíve senát zložený zo sudcov, ktorí neboli na novovzniknutý súdny orgán pridelení, Súdnou radou, ktorej ako jedinej prislúcha táto právomoc.
Senát ÚS však rozhodol, že členov senátu, ktorí konajú v prípade sťažovateľa, treba považovať za zákonných sudcov z hľadiska legitimity ich postavenia ako sudcov Špecializovaného trestného súdu, keďže táto legitimita sa odvíja priamo zo zákona o ŠTS. Sťažnosť teda ÚS zamietol ako zjavne neopodstatnenú.