BRATISLAVA. Záujem voličov o regionálnu samosprávu je slabý, o to väčší je záujem politikov obsadiť stoličky v nej. Svedčia o tom prvýkrát silné antikampane voči protikandidátom aj sťažnosti na polícii a Ústavnom súde. Po župných voľbách v roku 2001 neriešil Ústavný súd žiadnu sťažnosť a v roku 2005 sa naň obrátili sťažovatelia v dvoch skôr kurióznych prípadoch.
Sťažovateľ v Bratislavskom kraji žiadal neuznať zvolenie tých, čo si na kandidačných listinách uviedli za menom funkciu primátor či starosta a nie povolanie. V druhom prípade spochybnili orgány Trenčianskeho samosprávneho kraja, lebo poslancov zvolilo len 12,3 a župana 7,12 percenta obyvateľov. Sťažnosti súd odmietol.
Po prvom kole pred dvomi týždňami spochybnili výsledky na Ústavnom súde štyria sťažovatelia. Poslanec SDKÚ Viliam Novotný a SDĽ nezávisle od seba napadli výsledky volieb v košickom obvode, pretože z volebných miestností vraj pred skončením volieb vynášali nezapečatené igelity s nepoužitými hlasovacími lístkami, ktoré mohli byť zneužité.
V Poltári zasa na štadióne hostili voličov rómskej národnosti a zvážali do volebnej miestnosti. Napadli i výsledky volieb poslancov v bratislavskom obvode. Zvolený poslanec vraj kandidoval za obvod, v ktorom nemal trvalý pobyt.
Hoci výsledky volieb môže vyhlásiť za neplatné len Ústavný súd, podvodmi sa zaoberá aj polícia. Na políciu podľa agentúry Sita došlo 16 trestných oznámení a šesť podnetov na možné porušenia zákona. Najvážnejší je prípad z Prešovského kraja, kde sa objavili podozrenia z rozsiahleho kupovania hlasov v rómskych osadách.

Beata
Balogová
