BRATISLAVA. Návrhom novely zákona, ktorá má v zdravotníckych neziskových organizáciách (NO) zabezpečiť rezortu zdravotníctva menovanie nadpolovičnej väčšiny členov správnej rady, chce podľa predsedu parlamentného zdravotníckeho výboru Viliama Novotného (SDKÚ-DS) vládny Smer-SD zoštátniť malé nemocnice.
Myslí si tiež, že z tohto kroku "trčí" skrytá privatizácia majetku neziskových organizácií v prospech ľudí blízkych vláde. Upozornil, že zákon je retroaktívny a protiústavný, a preto v prípade, že by ho plénum schválilo a prezident podpísal, avizoval aj podanie na Ústavný súd SR.
Návrh novely zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby predložili poslanci Jozef Valocký a Róbert Madej (obaja Smer-SD). Jeho schválenie podporuje aj ministerstvo zdravotníctva, odobrila ho tiež vláda a plénu ho dnes odporučil schváliť aj zdravotnícky výbor.
"Ide o to, že keď niekde má prioritný majetok štát, je to 90 a viac percent, ide nám o to, aby v prevahe správnej rady boli zástupcovia štátu," objasnil Valocký. Priblížil, že nechce, aby NO v prípade, že ukončí činnosť, na ktorú bola zriadená, mohla spomínaný majetok predať.
Podľa nezávislého poslanca Gábora Gála je dôvodom novelizácie zákona to, že sa Valocký nedostal do Správnej rady Špecializovanej nemocnice Sv. Svorada Zobor. Ten na toto tvrdenie reagoval tým, že má dosť svojej práce ako poslanec a riaditeľ nitrianskej fakultnej nemocnice. "Ja nechcem byť v neziskovej organizácii, ani sa neusilujem, aby som v nejakej takejto funkcii bol," povedal s tým, že v spomínanej nemocnici bol iba raz navštíviť pacienta.
Marta Jančovičová zo špecializovanej nemocnice pre TASR uviedla, že ministerstvo pred dvoma rokmi nominovalo Valockého za člena rady ich nemocnice po odchode jednej členky do dôchodku. Tá však s jeho nomináciou nesúhlasila, keďže pôsobil ako riaditeľ konkurenčnej nemocnice. Jančovičová tiež tvrdí, že Valocký v tej dobe došiel aj na riaditeľstvo, kde povedal, že "idem k vám do správnej rady".
Minister zdravotníctva Richard Raši po rokovaní kabinetu 18. novembra priblížil, že za bývalej vlády vznikli mnohé neziskové organizácie, do ktorých majetok vložil štát, pričom boli absolútne mimo jeho kontroly. "Redukovala sa tam zdravotná starostlivosť, dochádzalo k predaju neprioritného majetku a štát vôbec nevedel zasiahnuť," konštatoval. Objasnil, že poslanecký návrh umožní štátu určovať správnu radu tak, aby sa nestalo, že nezisková organizácia predá majetok bez toho, aby o tom vedel, kto ho tam vložil.
Zástupcovia troch neziskových organizácií však reagovali, že platný zákon je v gescii ministerstva spravodlivosti a umožňuje priamo zasahovať do zloženia správnej a dozornej rady jednotlivými zakladateľmi pri zakladaní NO. Upozornili tiež, že po transformácii zveľadili zverený majetok viacnásobne.