SME

Šefčovič bude tieňový hráč. Energetiku sme nedostali

Vláde sa nepodarilo získať v Európskej komisii post, na ktorom jej najviac záležalo. Energetiku dostali Nemci.

Robert Fico chcel mať z Maroša Šefčoviča (vpravo) európskeho komisára pre energetiku. Slovák je nakoniec podpredsedom komisie, dostal na starosť medziinštitucionálne vzťahy a administratívu.Robert Fico chcel mať z Maroša Šefčoviča (vpravo) európskeho komisára pre energetiku. Slovák je nakoniec podpredsedom komisie, dostal na starosť medziinštitucionálne vzťahy a administratívu. (Zdroj: TASR)

Agentúrne spravodajstvo sme doplnili o autorský článok z tlačeného vydania denníka SME

BRUSEL, BRATISLAVA. Podpredseda Európskej komisie zodpovedný za medziinštitucionálne vzťahy a administratívu.

Na tento post navrhol predseda Európskej komisie José Manuel Barroso slovenského komisára Maroša Šefčoviča na nové päťročné obdobie. Stane sa ním však, až keď ho spolu s ostatnými komisármi odobrí Európsky parlament.

Šefčovič sa stal eurokomisárom len nedávno, keď na poste nahradil súčasného predsedu KDH a prvého slovenského komisára, ktorý bol zodpovedný za vzdelávanie, Jána Figeľa.

SkryťVypnúť reklamu

Stĺpček Petra Morvaya: Náš muž v sivom - čítajte

Post eurokomisára pre energetiku, ktorý bol prioritou pre premiéra Roberta Fica, tak Slovensko nakoniec nedostalo - dnes vláda tvrdí, že sme v komisii dosiahli viac. „Je to, ako keď máte letenku do ekonomickej triedy a dúfate, že vás posadia k oknu a namiesto toho vás posadia do biznis triedy," prirovnal Šefčovičov nový post šéf diplomacie Miroslav Lajčák. Za obrovský úspech považuje nové portfólio slovenského komisára aj premiér Fico.

Šéf komisie Barroso vybral Šefčoviča za podpredsedu napriek tomu, že v komisii neodslúžil celé päťročné obdobie ako ostatní podpredsedovia.

„Dal som mu jedno z najdôležitejších portfólií, pretože za minulý mesiac mojej spolupráce s ním som zistil, že ide o mimoriadne schopného politika s obrovskými diplomatickými skúsenosťami. Zároveň som chcel niekoho, komu môžem dôverovať vo veciach vzťahov s radou i s parlamentom," zdôvodnil svoj výber Barroso.

SkryťVypnúť reklamu

Čo teda bude Šefčovič v novej komisii robiť? Bude zodpovedný za vzťahy komisie s ostatnými európskymi inštitúciami, najmä s Európskym parlamentom a Radou ministrov.

„Dohliadať bude aj na zahraničnú diplomatickú službu únie a výber zamestnancov európskych inštitúcií," hovorí Zuzana Gabrižová z portálu Euractiv.sk.

Podľa analytika Milana Niča bude jednou z prvých Šefčovičových úloh „pretlačiť" zloženie novej komisie v Európskom parlamente.

„Bude Barrosovým diplomatom, tieňovým hráčom komisie. Je to veľké ocenenie jeho osoby, ale „výprask" ambíciám slovenskej vlády, ktorá z toho ekonomicky a rezortne nebude mať veľa," myslí si Nič.

Česká republika získala post, o ktorý prejavila záujem - jej komisár bude mať na starosti rozširovanie a susedskú politiku. „Okatejší post dostalo Česko, dlhodobo dôležitejší Slovensko," myslí si bývalý minister zahraničných vecí Česka Karel Schwarzenberg. Šefčoviča podľa neho čaká náročná úloha „stenčenia" bruselskej byrokracie. Víťazmi súperenia o posty v komisii sú Francúzi, ktorí získali vnútorný trh, či Estónci s dopravou.

SkryťVypnúť reklamu

Šefčovič je so svojím novým portfóliom veľmi spokojný

Slovenský komisár Maroš Šefčovič, ktorému predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes pridelil rezort medziinštitucionálnych vzťahov a administratívy a zároveň aj podpredsednícke kreslo, je so svojím novým portfóliom veľmi spokojný.

"Toto portfólio odráža skutočne proeurópsku pozíciu, ktorú Slovensko zaujímalo vždy, keď boli zložité diskusie v Bruseli a odráža aj ten veľký proeurópsky entuziazmus občanov Slovenskej republiky," povedal Šefčovič po oficiálnom zverejnení rozdelenia rezortov v novej EK.

"Za najvýraznejšiu právomoc považujem to, že by som mal koordinovať prácu komisie voči Európskemu parlamentu, to znamená, každý legislatívny návrh, ktorý pôjde do Rady EÚ a do EP, by mal byť konzultovaný so mnou do takej miery, aby bol naozaj zabezpečený čo najhladší priebeh prijatia tejto legislatívy," objasnil Šefčovič.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho bude zastupovať EK počas rokovaní Rady EÚ pre všeobecné záležitosti (t.j. ministrov zahraničných vecí) a bude zastupovať EK pri príprave zasadnutí európskych lídrov. Do jeho kompetencií spadá aj manažment ľudských zdrojov.

"Čiže zodpovednosť za 33.000 pracovníkov. S tým je samozrejme spojený kopec personálnych a rozpočtových otázok," konštatoval slovenský komisár.

V energetiku príliš neveril

Slovensko dávalo pôvodne otvorene najavo svoj záujem o portfólio energetiky, ktoré nakoniec získalo Nemecko. Barroso však od začiatku videl Šefčoviča v politickom, a nie technickom rezorte vzhľadom na jeho skúsenosť z práce s európskymi inštitúciami a prax v diplomacii.

"V podstate pomerne rýchlo mi bolo naznačené, že špecialistov na ekonomické otázky je v EK pomerne dosť, ale chýbajú ľudia so skúsenosťou z Bruselu, chýbajú komisári, ktorí boli zapojení do týchto medziinštitucionálnych vzťahov," prezradil Šefčovič obsah rokovaní s Barrosom v uplynulom období.

SkryťVypnúť reklamu

Definitívne rozdelenie portfólií je podľa slovenského komisára odlišné od pôvodných očakávaní a predstáv mnohých členov EK, avšak Šefčovič rozhodne odmieta hovoriť o sklamaní.

"Keď sa pozriete na rozpísanie tých portfólií, ako aj na rozsah tých kompetencií, ktorý mi bol zverený, tak to je niečo, o čom som naozaj nemohol snívať pred nejakými dvoma-troma mesiacmi. Myslím si, že SR aj ja osobne môžem byť s týmto rozhodnutím veľmi spokojný," dodal Šefčovič.

Kukan: Taktika vlády bola nesprávna

Taktika slovenskej vlády, keď premiér Robert Fico viackrát opakoval, že SR má v Európskej komisii záujem o portfólio energetiky, sa podľa podpredsedu SDKÚ a europoslanca Eduarda Kukana ukazuje ako nesprávna a škodlivá.

„Našim ambíciám skôr poškodila, ako ich posilnila. Keď sa pozrieme na iné porovnateľné štáty ako je Slovensko, získali silné portfóliá bez toho, aby to mediálne prezentovali. Napríklad Česká republika, Slovinsko, Estónsko, Rumunsko,“ povedal dnes Kukan pre agentúru SITA.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane podľa Kukana keďže Lisabonská zmluva vstupuje 1. decembra do platnosti, bude úlohou slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča spolupracovať s novými predstaviteľmi EÚ, s predsedom Európskej rady a vysokou predstaviteľkou pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku EÚ Catherine Ashtonovou pri organizovaní práce a nových štruktúr v rámci EÚ, tak aby fungovali čo najefektívnejšie.

„Z tohto pohľadu ide o dôležitý post. Keď sa pozrieme na ďalšie agendy slovenského predstaviteľa, ide o administratívne kompetencie. Tie sú dôležité pre hladké fungovanie EÚ, ale ich dosah je administratívny. Z tohto pohľadu nemožno vydávať post, ktorý sme získali, za mimoriadne významný,“ vyhlásil Kukan.

Flašíková-Beňová: Je to historický úspech

Menovanie Maroša Šefčoviča za podpredsedu Európskej komisie je podľa europoslankyne Moniky Flašíkovej Beňovej (Smer) historickým úspechom pre Slovensko, pretože prvýkrát v histórii obsadí Slovenská republika jeden z najvyšších postov v Európskej únii.

SkryťVypnúť reklamu

Ako povedala dnes pre agentúru SITA, agenda, ktorú Šefčovič dostal, a to administratíva a medziinštitucionálne vzťahy, patrí po účinnosti Lisabonskej zmluvy medzi najdôležitejšie.

Menovanie Šefčoviča víta aj opozícia

Rezort medziinštitucionálnych vzťahov a administratívy môže podľa podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej Slovensko využiť na presadzovanie svojich národno-štátnych záujmov a ochranu. Uviedla to v reakcii pre TASR.

"Ak napríklad berieme do úvahy fakt, že od roku 2011 má byť predsedajúcou krajinou EÚ Maďarsko, kde ten vývoj je dosť komplikovaný," vysvetlila. Post podpredsedu EK, ktorý bude takisto Šefčovič najbližších päť rokov zastávať, považuje tiež za pozitívum. "Neťahali sme za krátky koniec, získali sme celkom dosť."

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Halecký z HZDS konštatoval, že Slovensko si na energetiku robilo vysoké ambície. "Ide o takú dôležitú oblasť v Európe, že bolo zbytočne snívať. To je pre veľké, bohaté a mocné štáty," uviedol. Podľa neho najsilnejšie krajiny majú aj najsilnejšie komisariáty, očakával preto, že Nemecko si energetiku z rúk nepustí.

Dodal, že portfólio, ktoré SR získalo, je primerané, aj keď obsahovo nie príliš známe. Zodpovedá však podľa neho veľkosti Slovenska z hľadiska územného, ľudského či spoločenského. Získanie postu podpredsedu EK je podľa Haleckého uznaním a významných úspechom súčasnej vlády.

Šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš uznal, že post podpredsedu EK bude pre Slovensko prestížny a "určite dobrý". "Aj keď to nie je výkonný komisár v oblasti, ktorá sa stáva dominanciou Európy a to je energetická bezpečnosť," povedal v reakcii pre TASR. K novému Šefčovičovmu rezortu sa zatiaľ nevedel konkrétnejšie vyjadriť.

SkryťVypnúť reklamu

"Nepoznám toto portfólio tak podrobne, aby som mohol povedať, či áno, alebo nie." Podľa neho však rezort energetiky padol vinou SR. Janiš tvrdí, že používanie energie ako politický nástroj sa nenosí.

Zoznam členov EK a ich portfólií

Predseda komisie: José Manuel Barroso (Portugalsko)

Slovensko - Maroš Šefčovič: medziinštitucionálne otázky a administratíva, podpredseda EK

Belgicko - Karel De Gucht: obchod

Bulharsko - Rumjana Želevová: medzinárodná spolupráca a humanitárna pomoc

Cyprus - Andrulla Vassiliová: vzdelávanie, kultúra, viacjazyčnosť a mládež

Česká republika - Štefan Füle: rozširovanie a európska susedská politika

Dánsko - Connie Hedegaardová: klimatické zmeny

Estónsko - Siim Kallas: doprava, podpredseda EK

SkryťVypnúť reklamu

Fínsko - Olli Rehn: hospodárske a menové záležitosti

Francúzsko - Michel Barnier: vnútorný trh a služby

Grécko - Maria Damanakiová: rybolov

Holandsko - Neelie Kroesová: digitálna agenda, podpredsedníčka EK

Írsko - Máire Geogheganová Quinnová: výskum, inovácie a veda

Litva - Algirdas Šemeta: dane, colná únia, audit a boj proti korupcii

Lotyšsko - Andris Piebalgs: rozvoj

Luxembursko - Viviane Redingová: spravodlivosť a základné práva, podpredsedníčka EK

Maďarsko - László Andor: zamestnanosť a sociálne záležitosti

Malta - John Dalli: zdravotníctvo a ochrana spotrebiteľov

Nemecko - Günther H. Oettinger: energetika

Poľsko - Janusz Lewandowski: rozpočet

Rakúsko - Johannes Hahn: regionálna politika

Rumunsko - Dacian Ciolos: poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka

SkryťVypnúť reklamu

Slovinsko - Janez Potočnik: životné prostredie

Španielsko - Joaquín Almunia: hospodárska súťaž, podpredseda EK

Švédsko - Cecilia Malmströmová: vnútro

Taliansko - Antonio Tajani: priemysel a podnikanie, podpredseda EK

Veľká Británia - Catherine Ashtonová: podpredsedníčka EK, zahraničné vzťahy

Autor: spa a tasr

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 890
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 800
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 913
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 402
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 218
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 706
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 265
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 867
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu