AKTUALIZOVANÉ 19:09

Šefčovič bude tieňový hráč. Energetiku sme nedostali

Vláde sa nepodarilo získať v Európskej komisii post, na ktorom jej najviac záležalo. Energetiku dostali Nemci.

Robert Fico chcel mať z Maroša Šefčoviča (vpravo) európskeho komisára pre energetiku. Slovák je nakoniec podpredsedom komisie, dostal na starosť medziinštitucionálne vzťahy a administratívu.(Zdroj: TASR)

Agentúrne spravodajstvo sme doplnili o autorský článok z tlačeného vydania denníka SME

BRUSEL, BRATISLAVA. Podpredseda Európskej komisie zodpovedný za medziinštitucionálne vzťahy a administratívu.

Na tento post navrhol predseda Európskej komisie José Manuel Barroso slovenského komisára Maroša Šefčoviča na nové päťročné obdobie. Stane sa ním však, až keď ho spolu s ostatnými komisármi odobrí Európsky parlament.

Šefčovič sa stal eurokomisárom len nedávno, keď na poste nahradil súčasného predsedu KDH a prvého slovenského komisára, ktorý bol zodpovedný za vzdelávanie, Jána Figeľa.

Stĺpček Petra Morvaya: Náš muž v sivom - čítajte

Post eurokomisára pre energetiku, ktorý bol prioritou pre premiéra Roberta Fica, tak Slovensko nakoniec nedostalo - dnes vláda tvrdí, že sme v komisii dosiahli viac. „Je to, ako keď máte letenku do ekonomickej triedy a dúfate, že vás posadia k oknu a namiesto toho vás posadia do biznis triedy," prirovnal Šefčovičov nový post šéf diplomacie Miroslav Lajčák. Za obrovský úspech považuje nové portfólio slovenského komisára aj premiér Fico.

Šéf komisie Barroso vybral Šefčoviča za podpredsedu napriek tomu, že v komisii neodslúžil celé päťročné obdobie ako ostatní podpredsedovia.

„Dal som mu jedno z najdôležitejších portfólií, pretože za minulý mesiac mojej spolupráce s ním som zistil, že ide o mimoriadne schopného politika s obrovskými diplomatickými skúsenosťami. Zároveň som chcel niekoho, komu môžem dôverovať vo veciach vzťahov s radou i s parlamentom," zdôvodnil svoj výber Barroso.

Čo teda bude Šefčovič v novej komisii robiť? Bude zodpovedný za vzťahy komisie s ostatnými európskymi inštitúciami, najmä s Európskym parlamentom a Radou ministrov.

„Dohliadať bude aj na zahraničnú diplomatickú službu únie a výber zamestnancov európskych inštitúcií," hovorí Zuzana Gabrižová z portálu Euractiv.sk.

Podľa analytika Milana Niča bude jednou z prvých Šefčovičových úloh „pretlačiť" zloženie novej komisie v Európskom parlamente.

„Bude Barrosovým diplomatom, tieňovým hráčom komisie. Je to veľké ocenenie jeho osoby, ale „výprask" ambíciám slovenskej vlády, ktorá z toho ekonomicky a rezortne nebude mať veľa," myslí si Nič.

Česká republika získala post, o ktorý prejavila záujem - jej komisár bude mať na starosti rozširovanie a susedskú politiku. „Okatejší post dostalo Česko, dlhodobo dôležitejší Slovensko," myslí si bývalý minister zahraničných vecí Česka Karel Schwarzenberg. Šefčoviča podľa neho čaká náročná úloha „stenčenia" bruselskej byrokracie. Víťazmi súperenia o posty v komisii sú Francúzi, ktorí získali vnútorný trh, či Estónci s dopravou.

Šefčovič je so svojím novým portfóliom veľmi spokojný

Slovenský komisár Maroš Šefčovič, ktorému predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes pridelil rezort medziinštitucionálnych vzťahov a administratívy a zároveň aj podpredsednícke kreslo, je so svojím novým portfóliom veľmi spokojný.

"Toto portfólio odráža skutočne proeurópsku pozíciu, ktorú Slovensko zaujímalo vždy, keď boli zložité diskusie v Bruseli a odráža aj ten veľký proeurópsky entuziazmus občanov Slovenskej republiky," povedal Šefčovič po oficiálnom zverejnení rozdelenia rezortov v novej EK.

"Za najvýraznejšiu právomoc považujem to, že by som mal koordinovať prácu komisie voči Európskemu parlamentu, to znamená, každý legislatívny návrh, ktorý pôjde do Rady EÚ a do EP, by mal byť konzultovaný so mnou do takej miery, aby bol naozaj zabezpečený čo najhladší priebeh prijatia tejto legislatívy," objasnil Šefčovič.

Okrem toho bude zastupovať EK počas rokovaní Rady EÚ pre všeobecné záležitosti (t.j. ministrov zahraničných vecí) a bude zastupovať EK pri príprave zasadnutí európskych lídrov. Do jeho kompetencií spadá aj manažment ľudských zdrojov.

"Čiže zodpovednosť za 33.000 pracovníkov. S tým je samozrejme spojený kopec personálnych a rozpočtových otázok," konštatoval slovenský komisár.

V energetiku príliš neveril

Slovensko dávalo pôvodne otvorene najavo svoj záujem o portfólio energetiky, ktoré nakoniec získalo Nemecko. Barroso však od začiatku videl Šefčoviča v politickom, a nie technickom rezorte vzhľadom na jeho skúsenosť z práce s európskymi inštitúciami a prax v diplomacii.

"V podstate pomerne rýchlo mi bolo naznačené, že špecialistov na ekonomické otázky je v EK pomerne dosť, ale chýbajú ľudia so skúsenosťou z Bruselu, chýbajú komisári, ktorí boli zapojení do týchto medziinštitucionálnych vzťahov," prezradil Šefčovič obsah rokovaní s Barrosom v uplynulom období.

Definitívne rozdelenie portfólií je podľa slovenského komisára odlišné od pôvodných očakávaní a predstáv mnohých členov EK, avšak Šefčovič rozhodne odmieta hovoriť o sklamaní.

"Keď sa pozriete na rozpísanie tých portfólií, ako aj na rozsah tých kompetencií, ktorý mi bol zverený, tak to je niečo, o čom som naozaj nemohol snívať pred nejakými dvoma-troma mesiacmi. Myslím si, že SR aj ja osobne môžem byť s týmto rozhodnutím veľmi spokojný," dodal Šefčovič.

Kukan: Taktika vlády bola nesprávna

Taktika slovenskej vlády, keď premiér Robert Fico viackrát opakoval, že SR má v Európskej komisii záujem o portfólio energetiky, sa podľa podpredsedu SDKÚ a europoslanca Eduarda Kukana ukazuje ako nesprávna a škodlivá.

„Našim ambíciám skôr poškodila, ako ich posilnila. Keď sa pozrieme na iné porovnateľné štáty ako je Slovensko, získali silné portfóliá bez toho, aby to mediálne prezentovali. Napríklad Česká republika, Slovinsko, Estónsko, Rumunsko,“ povedal dnes Kukan pre agentúru SITA.

Na druhej strane podľa Kukana keďže Lisabonská zmluva vstupuje 1. decembra do platnosti, bude úlohou slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča spolupracovať s novými predstaviteľmi EÚ, s predsedom Európskej rady a vysokou predstaviteľkou pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku EÚ Catherine Ashtonovou pri organizovaní práce a nových štruktúr v rámci EÚ, tak aby fungovali čo najefektívnejšie.

„Z tohto pohľadu ide o dôležitý post. Keď sa pozrieme na ďalšie agendy slovenského predstaviteľa, ide o administratívne kompetencie. Tie sú dôležité pre hladké fungovanie EÚ, ale ich dosah je administratívny. Z tohto pohľadu nemožno vydávať post, ktorý sme získali, za mimoriadne významný,“ vyhlásil Kukan.

Flašíková-Beňová: Je to historický úspech

Menovanie Maroša Šefčoviča za podpredsedu Európskej komisie je podľa europoslankyne Moniky Flašíkovej Beňovej (Smer) historickým úspechom pre Slovensko, pretože prvýkrát v histórii obsadí Slovenská republika jeden z najvyšších postov v Európskej únii.

Ako povedala dnes pre agentúru SITA, agenda, ktorú Šefčovič dostal, a to administratíva a medziinštitucionálne vzťahy, patrí po účinnosti Lisabonskej zmluvy medzi najdôležitejšie.

Menovanie Šefčoviča víta aj opozícia

Rezort medziinštitucionálnych vzťahov a administratívy môže podľa podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej Slovensko využiť na presadzovanie svojich národno-štátnych záujmov a ochranu. Uviedla to v reakcii pre TASR.

"Ak napríklad berieme do úvahy fakt, že od roku 2011 má byť predsedajúcou krajinou EÚ Maďarsko, kde ten vývoj je dosť komplikovaný," vysvetlila. Post podpredsedu EK, ktorý bude takisto Šefčovič najbližších päť rokov zastávať, považuje tiež za pozitívum. "Neťahali sme za krátky koniec, získali sme celkom dosť."

Jozef Halecký z HZDS konštatoval, že Slovensko si na energetiku robilo vysoké ambície. "Ide o takú dôležitú oblasť v Európe, že bolo zbytočne snívať. To je pre veľké, bohaté a mocné štáty," uviedol. Podľa neho najsilnejšie krajiny majú aj najsilnejšie komisariáty, očakával preto, že Nemecko si energetiku z rúk nepustí.

Dodal, že portfólio, ktoré SR získalo, je primerané, aj keď obsahovo nie príliš známe. Zodpovedá však podľa neho veľkosti Slovenska z hľadiska územného, ľudského či spoločenského. Získanie postu podpredsedu EK je podľa Haleckého uznaním a významných úspechom súčasnej vlády.

Šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš uznal, že post podpredsedu EK bude pre Slovensko prestížny a "určite dobrý". "Aj keď to nie je výkonný komisár v oblasti, ktorá sa stáva dominanciou Európy a to je energetická bezpečnosť," povedal v reakcii pre TASR. K novému Šefčovičovmu rezortu sa zatiaľ nevedel konkrétnejšie vyjadriť.

"Nepoznám toto portfólio tak podrobne, aby som mohol povedať, či áno, alebo nie." Podľa neho však rezort energetiky padol vinou SR. Janiš tvrdí, že používanie energie ako politický nástroj sa nenosí.

Zoznam členov EK a ich portfólií

Predseda komisie: José Manuel Barroso (Portugalsko)

Slovensko - Maroš Šefčovič: medziinštitucionálne otázky a administratíva, podpredseda EK

Belgicko - Karel De Gucht: obchod

Bulharsko - Rumjana Želevová: medzinárodná spolupráca a humanitárna pomoc

Cyprus - Andrulla Vassiliová: vzdelávanie, kultúra, viacjazyčnosť a mládež

Česká republika - Štefan Füle: rozširovanie a európska susedská politika

Dánsko - Connie Hedegaardová: klimatické zmeny

Estónsko - Siim Kallas: doprava, podpredseda EK

Fínsko - Olli Rehn: hospodárske a menové záležitosti

Francúzsko - Michel Barnier: vnútorný trh a služby

Grécko - Maria Damanakiová: rybolov

Holandsko - Neelie Kroesová: digitálna agenda, podpredsedníčka EK

Írsko - Máire Geogheganová Quinnová: výskum, inovácie a veda

Litva - Algirdas Šemeta: dane, colná únia, audit a boj proti korupcii

Lotyšsko - Andris Piebalgs: rozvoj

Luxembursko - Viviane Redingová: spravodlivosť a základné práva, podpredsedníčka EK

Maďarsko - László Andor: zamestnanosť a sociálne záležitosti

Malta - John Dalli: zdravotníctvo a ochrana spotrebiteľov

Nemecko - Günther H. Oettinger: energetika

Poľsko - Janusz Lewandowski: rozpočet

Rakúsko - Johannes Hahn: regionálna politika

Rumunsko - Dacian Ciolos: poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka

Slovinsko - Janez Potočnik: životné prostredie

Španielsko - Joaquín Almunia: hospodárska súťaž, podpredseda EK

Švédsko - Cecilia Malmströmová: vnútro

Taliansko - Antonio Tajani: priemysel a podnikanie, podpredseda EK

Veľká Británia - Catherine Ashtonová: podpredsedníčka EK, zahraničné vzťahy

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 2. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 3. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 4. Leto nekončí!
 5. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 7. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 8. Už aj seniori presadajú do SUV
 9. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 10. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 375
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 2 879
 3. Ako sme jazdili v socializme 2 209
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 720
 5. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 280
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 065
 7. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 022
 8. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 982
 9. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 927
 10. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 625

Téma: Európska únia


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.

Neprehliadnite tiež

Domov

Na letisku v Bratislave nahlásil anonym bombu, išlo o falošný poplach

Letisko prezreli policajti aj pyrotechnici.

Domov

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

Domov

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že to si urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

Domov

Klus sa s Focusom nedohodol, prieskum preverí asociácia agentúr

Kandidát na župana Martin Klus a šéf agentúry Focus Martin Slosiarik si vymieňajú odkazy na facebooku.