Bratislava 27. novembra(TASR) - O predsedoch Bratislavského, Trenčianskeho, Banskobystrického a Prešovského samosprávneho kraja rozhodnú obyvatelia týchto vyšších územných celkov (VÚC) v sobotňajšom (28.11.) druhom kole volieb do orgánov samosprávnych krajov. Volebné miestnosti sa v týchto štyroch VÚC opäť otvoria preto, že občania si v nich svojich šéfov nezvolili v prvom kole volieb do VÚC (14.11.) a hlasovanie si tak musia zopakovať.
O post predsedu v spomínaných krajoch budú bojovať tí dvaja kandidáti, ktorí v danom kraji získali v prvom kole najviac hlasov. Za šéfa samosprávneho kraja má byť podľa zákona v druhom kole zvolený ten kandidát, ktorý získa najväčší počet platných hlasov. Pri rovnosti hlasov sa vykonajú nové voľby.
Voliť budú môcť všetci občania SR a cudzinci, ktorí majú trvalý pobyt v obci na území samosprávneho kraja a najneskôr dnes dovŕšili vek 18 rokov.
V Bratislavskom samosprávnom kraji sa v súboji o post predsedu rozhodne medzi Pavlom Frešom (SDKÚ-DS, KDH, SMK, OKS a SaS), ktorý v prvom kole získal 41,29 percenta hlasov, a súčasným šéfom Vladimírom Bajanom. Ten kandiduje ako nezávislý s podporou Smeru-SD, ĽS-HZDS, SZS a HZD a do druhého kola postúpil so ziskom 29,49 percenta hlasov.
V ďalšom súboji v Trenčianskom samosprávnom kraji sa stretne súčasný predseda Pavol Sedláček (ĽS-HZDS, Smer-SD, SNS), ktorý v prvom kole získal 45,55 percenta hlasov, a Martin Fedor (SDKÚ-DS, KDH, SaS, OKS). Tomu svoj hlas odovzdalo v prvom kole 29,72 percenta oprávnených voličov.
V Banskobystrickom samosprávnom kraji bude súperiť Vladimír Maňka (Smer-SD a ĽS-HZDS) a Jozef Mikuš (SDKÚ-DS, KDH, OKS, Konzervatívni demokrati a SaS). Maňka postúpil do druhého kola so ziskom 35,40 percenta hlasov a Mikušovi prejavilo priazeň 28,80 percenta oprávnených voličov.
O kreslo predsedu sa v Prešovskom samosprávnom kraji "pobijú" Peter Chudík (Smer-SD, ĽS-HZDS, HZD, SZS), ktorý do druhého kola postúpil vďaka 47,17 percenta hlasov a Ján Hudacký (KDH, SDKÚ-DS, SaS). Toho 14. novembra podporilo 24,66 percenta občanov.
Priebežné neoficiálne výsledky druhého kola volieb by sa mali objaviť na portáli www.volbysr.sk a na internetovej stránke Štatistického úradu SR v sobotu 28. novembra. Oficiálne výsledky za samosprávny kraj zverejní príslušná krajská volebná komisia a za Slovenskú republiku Ústredná volebná komisia (ÚVK).
Historicky prvé voľby do VÚC sa na Slovensku konali pred ôsmimi rokmi, teda v roku 2001. Ďalšie sa uskutočnili o štyri roky neskôr, v roku 2005. Predsedu samosprávneho kraja sa v minulosti v prvom kole podarilo zvoliť iba jeden raz a aj to iba v jednom samosprávnom kraji. Voľba šéfa VÚC si teda v oboch predchádzajúcich ročníkoch hlasovania vyžiadala druhé kolo. V roku 2001 sa volebné miestnosti otvorili druhýkrát v siedmich VÚC, o štyri roky neskôr sa druhé kolo konalo vo všetkých samosprávnych krajoch. V tohtoročnom hlasovaní sa voľba zopakuje len v štyroch VÚC, keďže druhé kvarteto samosprávnych krajov mená svojich predsedov už pozná.
Na prvé kolo volieb do VÚC prišlo v roku 2001 k volebným urnám 26,02 percenta oprávnených voličov. V druhom kole prejavilo záujem o voľbu siedmich predsedov samosprávnych krajov 22,61 percenta občanov. O štyri roky neskôr to bolo v prvom kole len 18,02 percenta a o druhé kolo voľby predsedov VÚC prejavilo záujem 11,07 percenta oprávnených voličov. Tento rok sa na prvom kole zúčastnilo 22,9 percenta oprávnených voličov, pričom zvolení boli šéfovia VÚC v Košickom, Nitrianskom, Trnavskom a Žilinskom samosprávnom kraji. Vo všetkých si svoje pozície obhájili terajší predsedovia VÚC.