Kto ovládol krajské parlamenty, vieme už 14 dní. Dnes doplníme županov.
BRATISLAVA. Zoznam ôsmich županov, ktorí povedú samosprávne kraje v ich treťom volebnom období, sa po dnešku skompletizuje. Pred dvomi týždňami dokázali zvíťaziť už v prvom kole župani v štyroch krajoch. Dnes tak pôjdu k urnám iba voliči v Bratislavskom, Trenčianskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji.
Všade stoja proti sebe kandidáti vládnej koalície a pravicovej opozície. V troch krajoch v prvom kole zvíťazili kandidáti Smeru a HZDS, v Bratislave má náskok kandidát pravice.
Ako voliť volič dostane lístok, na ktorom sú mená a základné údaje o dvoch kandidátoch na župana, kandidáti sú zoradení podľa abecedy, pri vybranom kandidátovi treba zakrúžkovať jeho poradové číslo, akýkoľvek iný spôsob vyjadrenia názoru urobí lístok neplatným, volič takto označený lístok vloží do obálky, zalepí ju a hodí do volebnej schránky. (joč)
Poradím kandidátov môže zamiešať nízka účasť. Tá bola doteraz v druhom kole vždy nižšia ako v prvom. Pred štyrmi rokmi prišlo v prvom kole 18 percent voličov, kým v druhom len jedenásť. Rekord v nezáujme voličov drží Trenčiansky kraj s účasťou 7,12 percenta.
Najtesnejším rozdielom bol v roku 2001 zvolený prešovský župan, ktorý dostal len o 242 hlasov viac ako protikandidát.
Odborník na verejnú správu Jaroslav Pilát upozorňuje, že nízka voličská účasť neznižuje legitimitu županov a tí majú stále rovnaké právomoci.
Kompetencie krajov sú rozložené medzi zastupiteľstvá, ktoré sme si zvolili už pred dvomi týždňami, a županov.
Podobne, ako je na miestnej úrovni primátor či starosta štatutárom obce, župan je štatutárom kraja.
Pred dvoma týždňami neprišli voliť štyria z piatich oprávnených voličov, v druhom kole príde už len jeden z desiatich. Tvrdí vo svojom komentári Marián Leško
Župan kraj reprezentuje navonok, podpisuje majetkovoprávne, investičné či pracovnoprávne zmluvy, rozhoduje v správnom konaní, môže pozastaviť nevýhodné rozhodnutie zastupiteľstva. „Župan riadi cely kraj - armádu úradníkov, ktorí realizujú samotný výkon politiky. Tiež môže vydávať niektoré rozhodnutia aj bez zastupiteľstva - napríklad pravidlá pre niektoré verejné obstarávania," hovorí politológ Ivan Rončák.
Nízky záujem ľudí o voľby župana pramenia podľa Rončáka najmä z nevýrazného pôsobenia predstaviteľov krajov.
„Dnes nevidieť rozdiel vo výkone politiky medzi županom a zastupiteľstvom, či je pravicové, alebo ľavicové. Je to bez vášní."
Pilát nízku účasť vysvetľuje aj „nezmyselným druhým kolom", ktoré poslanci parlamentu presadili v roku 2001 z obavy pred víťazstvom kandidáta SMK v Nitrianskom kraji.
Kliknite - obrázok zväčšíte.

Beata
Balogová
