BRATISLAVA. V druhom kole volieb do vyšších územných celkov (VÚC), kde sa hlasovalo o posty predsedov štyroch samosprávnych krajov, bola volebná účasť logicky nižšia. Pre TASR to konštatoval analytik Ján Baránek.
"V prvom kole bolo viac kandidátov a tí, ktorí odpadli, mali isté kvantum voličov a logicky všetci nešli voliť, keďže ich kandidát neprešiel. Išla voliť len časť, takže sa nedalo čakať, že by účasť bola vyššia," dodal.
Podľa neho nemajú kandidáti pevné voličské jadro a odporúčania, ktoré po nepostúpení do druhého kola dajú svojim voličom, síce opticky a mediálne zavážia, ale nemajú 100-percentný vplyv na voličov.
Výnimkou sú podľa analytika voliči Mariána Kotlebu, ktorý sa v prvom kole uchádzal o post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.
"Kotlebovi voliči sú disciplinovanejší, vo väčšej miere podporili odporučeného kandidáta," predpokladá Baránek, pričom dodal, že na to poukazuje aj tesný výsledok druhého kola volieb v Banskobystrickom kraji.
"Voliči extrémistickejších kandidátov sú disciplinovanejší, neplatí to len v prípade Kotlebu, ale všeobecne," vysvetlil s tým, že majú pred sebou jednoduchú víziu, prečo to treba urobiť, a tým pádom majú aj silnejšiu motiváciu.
Naopak účasť voličov v Bratislavskom samosprávnom kraji, ktorá bola v obidvoch kolách podobná (1. kolo 20,18 %; 2. kolo 19,46 %), svedčí podľa analytika o súboji medzi koalíciou a opozíciou, resp.
Smerom a opozíciou. "Bratislavský samosprávny kraj bol jediný VÚC, kde mala opozícia šancu získať post predsedu VÚC," upozornil, že najmä toto bolo motiváciou pre opozičných voličov.