BRATISLAVA. Kým šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda včera hovoril o „veľkom úspechu“ a „zásadnom prielome“, predseda Smeru Robert Fico presviedčal o „suverénnom a fantastickom výsledku“. Sobotňajšie výsledky volieb dávajú za pravdu skôr súčasnému premiérovi.
V druhom kole volieb županov, ktoré sa v sobotu konali v štyroch krajoch, zvíťazili traja kandidáti koalície Smeru a HZDS a jeden kandidát koalície SDKÚ a KDH. Ešte viac sa tak zvýraznili výsledky z prvého kola spred dvoch týždňov, v ktorom zvíťazila vládna koalícia.
Smer a HZDS získali šiestich z ôsmich županov. Nitrianskeho Milana Belicu podporovali spolu Smer, SDKÚ a KDH a v Bratislave zvíťazil Pavol Frešo z SDKÚ.
Odvrátená katastrofa
Práve Frešovo víťazstvo dáva SDKÚ aspoň akútakú možnosť hovoriť o úspechu. SDKÚ ešte nikdy nemala župana, jediní doterajší pravicoví župani boli košický Rudolf Bauer (KDH) a bratislavský Ľubo Roman (ANO) zvolení ešte v roku 2001.
Sociológ Pavel Haulík si myslí, že ak by SDKÚ neuspela ani v Bratislave, kde má pravica silné zázemie, bola by to „pre nich katastrofa a pre Dzurindu možno aj otázka politického prežitia“.
Pre vládne strany znamená zisk šiestich županov miernu stratu. V roku 2005 mali všetkých osem šéfov samosprávnych krajov piatich Smer a troch HZDS. Zo súčasných šiestich koaličných županov sú štyria zo Smeru (Trebuľa, Chudík, Maňka, Blanár), trnavský Tibor Mikuš kandidoval ako nezávislý s podporou Smeru a trenčiansky Pavol Sedláček ostane jediným županom za HZDS.
Kreslá sa tak podarilo obhájiť šiestim z ôsmich doterajších županov, neuspeli iba Vladimír Bajan v Bratislave a Milan Murgaš v Banskej Bystrici.
- Prezidentský palác, Úrad vlády, aj parlament stoja na nepriateľskom území, komentuje Lukáš Fila.
- Slabá účasť prezrádza to najdôležitejšie, myslí si Peter Schutz.
Smer zdvojnásobil poslancov
Naopak, prvé kolo ukázalo, že vládne strany sa vďaka Smeru výrazne posilnia v krajských zastupiteľstvách. Smer, ktorý mal doteraz 70 župných poslancov, po novom obsadí až 134 kresiel. HZDS mierne kleslo z doterajších 48 mandátov na 40 a SNS zo 14 na 9.
Tri vládne strany tak obsadia 183 zo 408 kresiel v ôsmich regionálnych parlamentoch. Doteraz mali 132 poslancov.
Opozíciu, ktorá mala dosiaľ 206 poslancov, bude najbližšie štyri roky v krajoch zastupovať len 148 poslancov. Najsilnejšou opozičnou stranou na regionálnej úrovni bude SDKÚ s 58 poslancami, nasledujú KDH s 51 a SMK so 40 mandátmi.
V štyroch župách je už teraz jasné, že v zastupiteľstve získal väčšinu niektorý z táborov. Smer a HZDS majú jasnú prevahu v Trenčianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji, pravica ovládne zastupiteľstvo v Bratislavskom kraji.
Patová je zatiaľ situácia v Trnavskom, Žilinskom a Prešovskom kraji, kde sú pozície oboch táborov vyrovnané a bude záležať na tom, ku komu sa priklonia menšie strany. Špecifickým prípadom ostáva Nitriansky kraj, kde bude zrejme naďalej vládnuť zmiešaná protimaďarská koalícia Smer-HZDS-SDKÚ-KDH.
Sociológ Pavel Haulík upozorňuje, že vzhľadom na krátku históriu krajskej samosprávy, výsledky župných volieb stále viac ako o politike strán v jednotlivých regiónoch vypovedajú o preferenciách strán na celoštátnej úrovni.
Výsledky regionálnych volieb vyslali podľa Haulíka dva silné signály aj smerom k parlamentným voľbám. „Ukázalo sa, že spoliehať sa na to, že Smer bude výrazne slabší v parlamentných voľbách než naznačujú prieskumy, môže byť zavádzajúce,“ tvrdí.
Druhým signálom je podľa neho prehlbujúca sa rozdrobenosť pravice. „Opozícia dnes nemá prirodzeného lídra, čo znižuje šance na vytvorenie predvolebnej koalície. Zo štyroch strán, ktoré sa pohybujú okolo piatich percent, sú navyše až tri opozičné a ak ich hlasy prepadnú, bude to ďalšia vec nahrávajúca Smeru.“
Regionálne voľby sa na Slovensku konali tretíkrát. Župy v priemere hospodária s rozpočtom okolo 150 miliónov eur a spadajú pod ne cesty II. a III. triedy, zdravotnícke, sociálne či kultúrne zariadenia.
Kliknite pre zväčšenie infografu.
Druhé kolo volieb nič nezmenilo
V sobotu vyhrali len tí, čo zvíťazili aj pred dvoma týždňami. Druhé kolo volieb však prikazuje zákon.
BRATISLAVA. Menej voličov v druhom kole volieb županov potvrdilo výsledky prvého kola. Vo všetkých štyroch župách, kde sa druhé kolo konalo, vyhral kandidát, ktorý už v prvom kole získal najviac hlasov – nič na tom nezmenila ani najmohutnejšia kampaň v histórii regionálnych volieb.
Niektorí ľudia si zopakovali voľby len preto, že parlament v roku 2001 schválil návrh poslanca Jána Cupera z HZDS, aby boli dvojkolové – v obave z víťazstva kandidáta SMK v Nitrianskom kraji.
Načo je druhé kolo?
Až na Bratislavský kraj, kde v roku 2001 zvolili župana už v prvom kole, sa dosiaľ konalo 19 druhých kôl. Prekvapenie sa zrodilo iba v štyroch prípadoch. V roku 2001 v Prešove a Košiciach a v roku 2005 zasa v Trnave a Trenčíne získali najviac hlasov kandidáti, ktorí v prvom kole skončili ako druhí.
Volebná účasť
Iba v Bratislavskom kraji bola vyššia ako v prvom kole. Z 19,5 percenta vzrástla na 20,2. V Trenčíne percento účasti kleslo z 21 na 16, v Prešove z 26 na 19 a v Banskej Bystrici dokonca z 27 na 18 percent, Mnohí ľudia volili župana iba v prvom kole, keď mohli voliť aj poslancov, napríklad v Banskej Bystrici ich ubudlo až 41 229
Túto sobotu sa žiadne prekvapenie nekonalo, aj keď v bratislavskej župe volilo o vyše päťtisíc ľudí viac ako pred dvoma týždňami a obaja kandidáti si polepšili o tisícky hlasov, ktoré si rozdelili po neúspešných kandidátoch. Aj Ján Hudacký, kandidát koalície KDH–SDKÚ–SaS v Prešovskom kraji, si polepšil o tisícky hlasov, ale na víťazstvo mu nestačilo ani to, že jeho súper Peter Chudík (Smer–HZDS–HZD– SZS) hlasy stratil.
Predstavitelia všetkých klubov v Národnej rade okrem SMK napriek tomu považujú druhé kolo za potrebné. Niektorí by ho dokonca rozšírili na mestá alebo aj väčšie obce.
„Tí, čo tvrdia, že predseda vyššieho územného celku má vďaka dvojkolovej voľbe vyššiu legitimitu, sa buď mýlia z dôvodu výhodnosti tohto systému pre politické strany, alebo majú zlé informácie,“ hovorí Viktor Nižňanský, ktorý bol v čase, keď parlament rozhodoval o spôsobe volieb županov, vládnym splnomocnencom pre reformu verejnej správy. Onedlho na to sa funkcie vzdal. Nesúhlasil s prijatými zákonmi.
Účasť sa opäť znížila
Aj tentoraz sa na druhom kole zúčastnilo menej voličov ako na prvom – 18,4 percenta oproti 22,9. Mnohí z nich sa rozhodli nevoliť, keď ich kandidát neprešiel. Prišlo ich však viac ako v roku 2005, a to aj oproti vtedajšiemu prvému kolu.
„Vo všetkých voľbách tento rok bola účasť mierne lepšia ako v predchádzajúcom období v rovnakom type volieb,“ povedal Pavel Haulík z agentúry MVK.
„Znechutenie z politiky sa zabrzdilo, je viac motivovaných ľudí. Koaliční voliči majú pocit, že vývoj ide správnym smerom, a opoziční sú viac motivovaní prísť voliť, aby situáciu zmenili,“ vysvetľuje to sociológ.
Najviac sa to prejavilo v Bratislave. Jednoznačné rozdelenie politickej podpory kandidátov a viditeľná kampaň urobili svoje.
Sobota mohla stáť milión eur
V sobotu bolo druhé kolo volieb župana iba v štyroch z ôsmich krajov. Ministerstvo vnútra bude vedieť, čo jeho organizácia stála, až o tri mesiace. V roku 2005 minulo na voľby 7,1 milióna eur, na druhé kolo 2,6 milióna (takmer 79 miliónov korún).
Teraz ušetrilo na hlasovacích lístkoch aj odmenách členov volebných komisií v Trnavskom, Nitrianskom, Žilinskom a Košickom kraji, kde voliči rozhodli už pred dvoma týždňami. Rozpočet Štatistického úradu na druhé kolo volieb bol 275tisíc eur.
Hrozba sa zatiaľ nenaplnila
Druhé kolo sa koná, ak v prvom nezískal ani jeden kandidát nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. Víťazom sa potom stane ten z prvých dvoch kandidátov, kto získa viac hlasov, hoci len o jeden.
Návrh, ktorý Cuper predložil v júli 2001, najskôr neprešiel, ale parlament rozhodol, že pre technické nezrovnalosti prerokuje návrh zákona o župných voľbách ešte raz. Vtedy už poslanec z HZDS uspel. Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos aj po ôsmich rokoch hovorí, že dvojkolová voľba má iba jediný zmysel: „Aby nezvíťazil náš kandidát v Nitrianskom kraji.“
V skutočnosti sa táto „hrozba“ nikdy nestala reálnou. Milan Belica, jediný doterajší nitriansky župan, zakaždým získal viac hlasov ako jeho maďarský protikandidát už v prvom kole. Pred dvoma týždňami dokonca toľko, že vyhral hneď.
Jozef Čavojec

Beata
Balogová
