BRATISLAVA. Jednotlivé ministerstvá ako riadiace orgány (RO) pre agendu eurofondov, obstarávali predražené webové stánky pre svoje operačné programy (OP) spolufinancované z eurofondov. Uviedol to na základe výsledkov monitoringu Konzervatívneho inštitútu (KI) M. R. Štefánika jeho analytik Ivan Kuhn na dnešnej tlačovej konferencii.
S výnimkou Úradu vlády (ÚV) SR, ktorý riadi OP Informatizácia spoločnosti (IS), podľa neho síce sledované rezorty uplatnili pri hľadaní dodávateľa webstránky verejné obstarávanie, tento proces mal viaceré závažné nedostatky poukazujúce na netransparentné a neefektívne vynakladanie verejných zdrojov.
Prečítajte si úplnú správu Konzervatívneho inštitútu
"Spomedzi monitorovaných RO najdrahšie webstránky fungujú na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR). Najšetrnejšie ich má obstarané rezort zdravotníctva, pričom jeho vynaložená suma smerovala okrem tvorby webstránky aj na konštrukciu log k dvom operačným programom," zhodnotil Kuhn. Navyše rezort výstavby robil pri žiadosti o podklady na monitoring obštrukcie a výsledky porovnávania obstarávania webstránok medzi rezortmi pre KI za rezort výstavby poskytla Aliancia Fair-play.
Výsledky monitoringu ukázali, že "rozdiely v cenách ponúk, ktoré jednotlivé RO za dodávky uplatnili, sú priepastné. Rozdiel medzi najdrahšou a najlacnejšou webovou stránkou bol 73.508 eur (2,21 milióna Sk)," konkretizoval Kuhn.
Priveľké rozdiely
"Tieto webstránky sú svojím spôsobom obsiahle, ale v ničom sa nelíšia od ostatných webových stránok, ktorých je na internete veľa," zhodnotil stránky operačných programov IT expert a spolupracovník Konzervatívneho inštitútu Ondrej Jombík. Podľa neho ide o úplne bežné stránky a pri analýze nenašiel "žiadny dramatický rozdiel, ktorý by zodpovedal dramatickému rozdielu medzi najdrahším a najlacnejším variantom." Ceny považuje odborník za neprimerané.
Optimálne podľa neho nie je ani to, že napríklad štyri webstránky operačných programov sú prevádzkované na serveroch v Českej republike a vlastníkom dvoch ďalších nie sú ministerstvá alebo Úrad vlády, ale webhostingové spoločnosti. "Keby sa tá spoločnosť rozhodla stránku teraz predať, má na to plné právo," upozornil na nebezpečenstvo. Jombík nepredpokladá, že sa tak stane, lebo ide o prestíž webhostingových firiem, ale takéto riešenie považuje v prípade operačných a vládnych programov za neprípustné.
Za špecifický príklad označili analytici Konzervatívneho inštitútu rezort výstavby, ktorý na rozdiel od ostatných ministerstiev na prvú žiadosť inštitútu o informácie odmietol odpovedať. "Ministerstvo výstavby aj pod vedením Igora Štefanova pokračuje v politike obštrukcií pri poskytovaní informácií podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám," zhodnotil Kuhn. Podľa Dušana Slobodu z Konzervatívneho inštitútu sa toto bude diať v štátnej správe bežne, pokiaľ sa nezmení zákon o verejnom obstarávaní . "Je to klasický príklad toho, ako sa u nás obstaráva," podotkol.
Ministerstvo mlčí
Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré zaplatilo podľa Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika zo všetkých rezortov za webstránky operačných programov najviac peňazí, nebude na tieto informácie reagovať. Ako dôvod uviedla hovorkyňa ministerstva Linda Vaškovičová "prebiehajúcu kontrolu."