KOŠICE. Agentúru SITA o tom dnes informoval jeden z organizátorov a líder mimovládnej organizácie Ľudia a voda Michal Kravčík. Na konferencii sa zúčastnilo vyše 80 zástupcov verejnej správy, podnikateľov, vedcov a občanov. „K podpisom signatárov sa pridali aj účastníci konferencie a vyzvali ich založiť platformu pre implementáciu a prezentovať túto iniciatívu na decembrovom kodanskom summite OSN pre klimatickú zmenu,“ informoval Kravčík.
Podľa signatárov Košického občianskeho protokolu je zarážajúce, že príslušné vrcholné svetové inštitúcie doteraz ignorujú funkciu vody a vegetácie v klimatickom systéme planéty Zem. Tým sa naďalej umožňuje meniť klímu na Zemi a vytvárať rizikové podmienky pre človeka, a to až natoľko, že to môže viesť k čoraz častejším katastrofám, ktoré súčasná civilizácia nedokáže zvládnuť.
„Hlavným opatrením prevencie pred klimatickou zmenou je zastavenie vysušovania krajiny, obnova vody a vegetácie na poškodených územiach. Preto sa signatári rozhodli, bez ohľadu na to ako dopadne kodanský summit, mobilizovať medzinárodné hnutie s cieľom zastaviť vysušovanie krajiny a obnoviť vegetáciu, a tým predísť globálnej klimatickej kríze, kríze vody, nedostatku potravín i úbytku biodiverzity,“ zdôraznil v mene signatárov Kravčík.
Chcú zapojiť ľudí
Ako informoval Kravčík, na svojom prvom pracovnom stretnutí signatári prijali rozhodnutie mobilizovať občiansku verejnosť pre implementáciu Košického občianskeho protokolu v partnerstve s podnikateľmi, vedcami, učiteľmi, reprezentantmi verejnej správy a občianskymi aktivistami v štátoch Európskej únie, aby sa rýchlejšie a efektívnejšie zmiernili dopady klimatickej zmeny, ako navrhujú pripravované dokumenty pre kodanský summit.
Košický občiansky protokol navrhuje zmierniť dopady klimatickej zmeny obnovou malých vodných cyklov a vegetácie v zdevastovaných a vysušených regiónoch sveta, pretože rastie počet vedecký podložených argumentov svedčiacich o klimatických zmenách vplyvom rozsiahleho poškodzovania vegetácie a prirodzeného obehu vody.
Signatári sa rozhodli organizovať každých šesť mesiacov fórum Európske hlavné mesto vody. Európskym hlavným mestom vody sa na prvých šesť mesiacov - do 31. mája 2010, - stalo mesto Košice, kde vznikla táto iniciatíva. Signatári predpokladajú, že táto iniciatíva zmobilizuje medzinárodné hnutie, aby nástupníckym protokolom Kjótskeho protokolu po roku 2012 sa stal protokol pre ochranu klímy založený na obnove vody a vegetácie.