BRATISLAVA. Platnosť dokumentu, v ktorom si strany Smer, SNS a HZDS v roku 2006 určili podmienky spoločného vládnutia, sa totiž 31. decembra skončí. V novom roku tak už vládne subjekty nebudú zaviazané postupovať spoločne.
Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) sa však už skôr vyjadril, že po skončení platnosti koaličnej zmluvy neočakáva žiadne zmeny v spolupráci vládnych strán, ktorá aj tak v prvom rade funguje vďaka vzájomnej komunikácii. "Ak nie sú partneri rozumní, koaličná zmluva nezabezpečí nič," vyhlásil. Rozhodnutie premiéra Roberta Fica (Smer) odňať SNS rezort životného prostredia totiž spôsobilo, že reálny stav nekorešponduje s ustanoveniami tohto dokumentu.
Zákony budú stáť
Na druhej strane podľa Paškových slov návrhy zákonov podané na jar 2010 sa už štandardným spôsobom v tomto volebnom období nestihnú prerokovať. "Je logické, že legislatívna iniciatíva sa bude utlmovať," uzavrel na margo situácie po skončení platnosti koaličnej zmluvy.
Líder HZDS Vladimír Mečiar v tejto súvislosti poznamenal, že koalícia sa po skončení zmluvy nerozpadne. "Je uzatvorená na spoločnú činnosť vo vláde a parlamente. Máme záujem, aby to tak bolo aj vo februári a marci, kedy ešte budú zvolané schôdze NR SR," konštatoval. Zároveň uviedol, že vládne strany budú po novom roku na verejnosti vystupovať samé so svojimi stanoviskami a názormi na ďalší vývoj. "Koaličné rady sa však zrejme budú konať, rokovať treba vždy, ak to bude potrebné. Ak by sa to zastavilo, urobili by sme strašnú chybu a ten, kto by sa jej dopustil, bol by pred voľbami samovrahom," podčiarkol Mečiar.
Prerokujú sudcov aj vlastenecký zákon
V rámci programu 44. schôdze, na ktorej Paška očakáva búrlivú diskusiu najmä k skráteným legislatívnym konaniam, čaká na poslancov zatiaľ 89-bodový program, pričom osud viacerých z nich je stále nejasný. Ide najmä o novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá bola v minulosti z rokovania parlamentu opakovane stiahnutá. Právna norma, ktorú ešte ako minister spravodlivosti pripravil Štefan Harabin (vtedy nominant HZDS), má posilniť postavenie predsedu Najvyššieho súdu SR (v súčasnosti je nim práve Harabin) a Súdnej rady na úkor rezortu spravodlivosti.
Diskusiu možno očakávať aj pri tzv. vlasteneckom zákone z dielne SNS, ktorý má zvyšovať národné povedomie aj cestou hrania štátnej hymny napr. na školách či skladanie sľubu vernosti zo strany občanov SR. Opozičný poslanec Martin Fronc z KDH si naopak myslí, že vynucovať isté veci zákonom nie je šťastný postup. "Starší ľudia si pamätajú, keď školské vyučovanie začínalo hymnou práce," konštatoval. Tvrdí, že schválenie tohto zákona je otázkou dohody či politického obchodu vládnej koalície. "V parlamente už prešlo toľko neuveriteľných vecí, že sa tu nedá predpokladať, či prejde, alebo neprejde," povedal.
Poslanci opätovne dostanú na stôl návrh na výrazné zúženie vlastnej imunity, tentoraz od Renáty Zmajkovičovej (Smer). Keďže ide o novelu Ústavy SR, zahlasovať za ňu bude musieť aspoň 90 členov snemovne. Hovoriť sa bude aj o petícii Stop uránu a štyroch novelách týkajúcich sa ťažby tejto nerastnej suroviny. Diskusia sa očakáva aj k novelám fajčiarskych zákonov či k iniciatíve HZDS zriadiť tzv. mobilné súdy. Súčasťou programu je aj osem medzinárodných zmlúv a dohovorov, tri správy a tri voľby - jedného člena Dozornej komisie SRo, jedného člena Dozornej rady Sociálnej poisťovne a desať kandidátov na sudcov disciplinárneho súdu.
Schôdza by mala trvať približne dva týždne a symbolickou bodkou bude rozsvietenie vianočného stromčeka.