BRATISLAVA. Zhodli sa na tom účastníci konferencie Presvedčivosť a transparentnosť rozhodovania súdov, ktorú usporiadalo občianske združenie Via Iuris - Centrum pre práva občana.
Ako dnes na tlačovej konferencii zástupcovia združenia zo záverov konferencie priblížili, podľa účastníkov je žiaduce, aby boli na internete zverejnené rozhodnutia Najvyššieho súdu SR a odvolacích súdov, tak ako je to aj v mnohých iných krajinách. Podľa právnika spolupracujúceho s Via Iuris Petra Wilflinga je dôležité, aby rozhodnutia boli zverejnené celé aj s odôvodnením a nielen výroky, ktoré bežnému občanovi nič nepovedia. Zo zverejňovania rozhodnutí by mali byť podľa jeho názoru vyňaté iba chránené a utajované skutočnosti.
V súvislosti s kvalitou súdnych rozhodnutí je zo záverov konferencie zrejmé, že je na škodu, že v súdnictve sa kladie dôraz nie na kvalitu, ale na kvantitu práce, pričom od sudcu sa vyžaduje čo najviac skončených prípadov. "Problémom je aj skutočnosť, že sudcovia nie sú dostatočne vzdelávaní ohľadom toho, ako má vyzerať správne odôvodnené súdne rozhodnutie. Prekážkou je tiež nemožnosť špecializovať sa v určitom právnom odvetví, keďže mnohé právne odvetia vyžadujú dlhodobo špecializovaných sudcov," upozornil Wilfling. Ďalej priblížil, že niektorí účastníci konferencie navrhovali možnosť vypracovať vzorový model správne odôvodneného rozhodnutia alebo inštrukcií, ako správne odôvodňovať rozhodnutia.
Podľa advokátky Evy Kováčechovej v diskusii tiež zazneli názory, že sudcovia nemôžu byť v súčasnej situácii na Slovensku zdržanliví a musia otvorene vyjadrovať svoje názory na stav justície. To očakávajú nielen od sudcov, ale aj od ostatných zúčastnených na súdnom konaní, čiže právnych zástupcov i účastníkov konania. Mimo iného uviedla, že i Európsky súd pre ľudské práva jasne uviedol, že právo na kritiku súdov, sudcov a súdnictva je súčasťou slobody prejavu. Ako poznamenala, účastníci konferencie sa zhodli na tom, že v slobodnej demokratickej spoločnosti je možné súdne rozhodnutia a súdnictvo kritizovať.
Na medzinárodnej konferencii Presvedčivosť a transparentnosť súdov sa stretlo vyše 60 právnikov pôsobiacich v rôznych profesiách - advokátov, sudcov ústavných a všeobecných súdov, pedagógov, právnikov z mimovládnych organizácií, ako zo Slovenska, tak i z Českej republiky.