BRATISLAVA. Ako po stretnutí informoval novinárov predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský, medzi body schôdze navrhnú zaradiť a požiadať o informácie ministerku práce Viery Tomanovej a ministra zdravotníctva Richarda Rašiho.
Od Tomanovej chcú informáciu o tom, ako bolo zabezpečené financovanie ôsmich sociálnych podnikov z fondov EÚ a Rašiho chcú požiadať o informácie o postupe Slovenska a jeho rezortu pri zabezpečení vakcíny proti chrípke typu A(H1N1). Spýtajú sa tiež, na spôsob výberu vozidiel záchrannej zdravotnej služby, kde sú vážne podozrenia z porušenia predpisov.
Opozícia chce žiadať formou uznesenia, aby Najvyšší kontrolný úrad prekontroloval využitie prostriedkov z nástenkového tendra. Na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja sa totiž práve uskutočňuje kontrola v súvislosti s touto medializovanou kauzou. Ako Hrušovský ďalej informoval, plánujú tiež požiadať vládu, aby sa pripojila k výzve talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho k vyjadreniam Haagskeho súdu týkajúcich sa zákazu vešania krížov do jednotlivých škôl.
Podporia zúženie imunity
Opozícia je pripravená podporiť v parlamente návrh ústavného zákona na zúženie imunity, ktorý predložila poslankyňa Smeru-SD Renáta Zmajkovičová. Nepáči sa im však spôsob, akým to urobila. Ako po dnešnom opozičnom stretnutí skonštatoval šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský, nepovažujú za politicky správne, že predkladateľka návrhu ich nepožiadala o predbežné politické, vecné a odborné stanoviská. Pripomenul, že koalícia bez opozície nemôže ústavný zákon schváliť. Za zmenu poslaneckej imunity musí zo 150-členného zboru hlasovať aspoň 90 poslancov.
"Tento návrh považujeme za farizejský, ale napriek tomu náš klub nemá problém ho podporiť," uviedol predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš. S obsahom návrhu nemá problém ani klub SMK. "Problém máme s metódou a osobou, ktorá bez konzultácie tento návrh poslala na rokovanie," skonštatoval šéf poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. Lídri klubov sa zhodli, že návrh podporia.
Prekáža im, že návrh predložila šéfka Mandátového a imunitného výboru Národnej rady SR, ktorý pod jej vedením len prednedávnom nezbavil imunity poslanca Jána Kvorku (Smer-SD), ktorý je podozrivý z obmedzovania osobnej slobody.
Politická zodpovednosť za kauzu s pozemkami je na vláde
Politická zodpovednosť za kauzu s pozemkami vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej je podľa opozície na pleciach premiéra Roberta Fica a jeho kabinetu. Ako po dnešnom rokovaní opozície pripomenul šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský, predseda vlády totiž po podobnej kauze s pozemkami spred dvoch rokov vo Veľkom Slavkove prevzal politickú zodpovednosť za Slovenský pozemkový fond.
„Nebudem konkretizovsť možné ďalšie kroky a vývoj v tejto kauze, ale ja osobne to považujem za pokračovanie škandálu, keď ešte jeden neskončil a druhý sa už v kruhoch tejto vládnej koalície znovu začal,“ uviedol Hrušovský. Opozícia nemieni byť podľa Hrušovského pasívna, no musia preveriť isté informácie. „Považujem to za politicky mimoriadne vážne,“ dodal.
Agentúra SITA o prevode informovala už 27. novembra. Ako vtedy pre SITA povedal generálny riaditeľ pozemkového fondu Miroslav Mihalík, SPF vyhovel žiadosti reštituentov, ktorí po medializácii kauzy „Veľký Slavkov“ žiadali o reštituovanie pozemkov vo Veľkej Lomnici, pretože v tejto lokalite im boli vydané už v minulosti reštituované pozemky. Námestník generálneho riaditeľa SPF Adrián Šándorčín zdôraznil, že nárok reštituentov bol právoplatne priznaný rozhodnutím príslušného obvodného pozemkového úradu. Keďže SPF ešte pod bývalým vedením odsúhlasil ich požiadavku na pridelenie pozemkov v lokalite Vysokých Tatier, súčasné vedenie SPF ich pôvodnú požiadavku akceptovalo. Podľa Mihalíka je cieľom SPF poskytovať náhradné pozemky v celosti a nepristupovať k drobeniu vlastníctva poľnohospodárskej pôdy.
Reštituenti sa často snažia získanú pôdu zhodnotiť najmä jej predajom. „Do týchto následných vzťahov SPF nemôže a ani nemá ako zasahovať, pretože je to už výhradnou vecou nových vlastníkov,“ zdôraznil minulý týždeň Šándorčín. Zároveň dodal, že fond bol informovaný o obdobnom postupe aj vo Veľkej Lomnici, kde reštituenti časť získanej pôdy previedli na firmu GVM, s. r.o.