BRATISLAVA. Parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť dnes schválil spoločnú správu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o pobyte cudzincov. Ako gestorský výbor tak novelu zákona o pobyte cudzincov odporučil poslancom Národnej rady SR na schválenie.
Ak budú mať príslušné pracovné povolenia, budú môcť začať pracovať hneď po vstupe na Slovensko. Pôjde o osoby vyslané na Slovensko svojím zamestnávateľom na krátky čas, resp. pracovníkov strategických investorov. Doterajšia právna úprava totiž podľa rezortu spôsobuje problémy pri zabezpečovaní plynulosti výroby v strategických prevádzkach.
Študenti prijatí na štúdium na dobu dlhšiu ako 90 dní budú môcť začať študovať ihneď po legálnom vstupe na územie SR. V súčasnosti musia čakať na udelenie povolenia na pobyt. Zároveň o prechodný pobyt v SR už budú môcť žiadať všetci študenti prijatí na štúdium v slovenskej škole. Túto možnosť majú zatiaľ len študenti v rámci programov vlády SR alebo Európskeho hospodárskeho priestoru.
Zamestnávateľom má zase pribudnúť povinnosť oznamovať policajnému útvaru skončenie pracovnoprávneho vzťahu s cudzincom, a to do troch pracovných dní.
Pre kontrolu osôb prilietajúcich alebo odlietajúcich mimo Schengenského priestoru majú pribudnúť povinnosti pre prevádzkovateľov letísk, čo je v súlade s Kódexom schengenských hraníc. Tieto pravidlá doteraz neboli v zákone explicitne upravené. Pri prekročení vonkajších hraníc sa všetky osoby musia podrobiť minimálnej kontrole na zistenie totožnosti, príslušníci tretích krajín dôkladnej kontrole. Prevádzkovatelia letísk budú povinní oznámiť polícii prílet aj odlet lietadla z tretej krajiny. Ak na letisku nie je zriadený policajný útvar, bude potrebné ohlásiť to 24 hodín pred príletom alebo odletom.
Od budúceho roka sa tiež počíta s predĺžením doby udeleného tolerovaného pobytu obetiam obchodu s ľuďmi zo súčasných 40 na 90 dní. Zmena nadväzuje na Národný program boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2008 až 2010. Dôvodom na vyhostenie bude pritom aj predloženie cudzích, falošných alebo pozmenených dokladov pri kontrole cudzinca. Tým, ktorí predložia takýto doklad pri hraničnej kontrole, teda ešte pred vstupom na územie SR, má byť uložený zákaz vstupu na územie SR až na päť rokov.
Návrh novely tiež zavádza možnosť zrušiť zákaz vstupu administratívne vyhostenému cudzincovi v prípade, ak preukáže, že opustil územie SR v lehote určenej policajným útvarom.