Agentúrny článok sme doplnili o autorský z tlačeného vydania denníka SME
BRATISLAVA. Nominant SNS Igor Štefanov v pondelok tvrdil, že v utorok vysvetlí, prečo nakupuje na svojom ministerstve služby a tovary niekoľkonásobne drahšie ako iní ministri. Tentoraz webové stránky.
Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika v pondelok zverejnil analýzu, podľa ktorej rezort výstavby vedie v rebríčku najdrahších webových stránok operačných programov.
Štefanov však namiesto vysvetľovania pred novinármi ušiel.
Hoci minister zvolal brífing, po tom, čo povedal svoje vyhlásenie, odmietol odpovedať na akékoľvek otázky. Štefanov tvrdí, že jeho ministerstvo muselo mať takú drahú stránku preto, lebo obsahuje rozsiahly rezervačný systém a musí byť dobre zabezpečená. Zdôvodňoval to napríklad tým, že každý, kto sa zarezervuje, dostane odpoveď vo forme emailu alebo SMS správy.
Konzervatívny inštitút, ktorý porovnanie toho, za koľko jednotlivé ministerstvá nakupujú stránky, zverejnil, však tvrdí, že Štefanovove argumenty neobstoja. Rezervačný systém totiž ministerstvo uhradilo na samostatnej faktúre a stál okolo 300tisíc korún. Za webovú stránku pritom zaplatilo zhruba milión dvestotisíc korún. Ministerstvo zdravotníctva si dokázalo obstarať webovú stránku za 145tisíc korún.
Štefanov hovoril o „pseudoodborníkoch" z „toho nejakého inštitútu". Štefanov za tú istú stránku platil dvakrát. Najprv takmer milión jednej firme, a keď s ňou zmluva vypršala, tak potom druhej.
"Na ministerstve výstavby fungovala za predchádzajúce obdobie stránka www.strukturalnefondy.sk. Keď sa začal pripravovať národný strategický referenčný rámec v tom roku 2006, bolo jasné, že treba komunikovať so žiadateľmi a so širokou verejnosťou, treba ich informovať. Preto ministerstvo výstavby zabezpečilo stránku nsrr.sk. Táto stránka bola zabezpečená zmluvou, ktorá trvala pol roka. Po vypršaní tejto zmluvy ministerstvo stálo pred otázkou ako ďalej," povedal Štefanov.
Stránku www.nsrr.sk, o ktorej Štefanov hovorí ako o dobre zabezpečenej, pritom po tlačovej besede inštitútu napadli hackeri a v jednom okne zmenili text na „tunel" a vložili tam obrázok tunela. „Čakal som, že zareaguje sofistikovanejšie. Vedia, že to je zlodejina. Len čo by dostali jasnejšie otázky, tak pohoria," komentoval Štefanovovu reakciu Ivan Kuhn z inštitútu.
Štefanov bol šéfom komisie v celom nástenkovom tendri.

Beata
Balogová
