BRATISLAVA. Ako sa uvádza v spoločnej správe gestorského výboru, ten chce do budúcnosti iniciovať zmeny troch zákonov, a to banského, geologického a stavebného. "Dúfame, že poslanci budú petícii venovať čas a pozornosť prediskutujú aj požiadavky petičného výboru," uviedla dnes pre TASR Kateřina Věntusová z organizácie Greenpeace.
Cieľom petície, ktorú v septembri predložili environmentálne organizácie Greenpeace, Priatelia Zeme - SPZ, občianske združenia Sozna a Brečtan, je upozorniť na riziká prípadnej ťažby uránu, pričom spolu s ňou predložili tri legislatívne návrhy, ktoré by takéto aktivity ošetrovali. Riziká prípadnej ťažby uránu vidia environmentalisti predovšetkým v narábaní s obrovským množstvom rádioaktívneho materiálu.
Po oddelení uránu z rudy zostáva viac než 99 percent objemu horniny ako nepotrebný odpad. Vzhľadom na prítomnosť mnohých ďalších rádioaktívnych prvkov obsahuje tento odpad asi 85 percent pôvodného množstva rádioaktivity. V uránovej hlušine sú však prítomné aj niektoré toxické látky, napríklad arzén, olovo a ďalšie ťažké kovy.
V posledných rokoch sa na Slovensku objavilo viacero prieskumných a ťažobných firiem, ktoré začali prieskum uránových rúd. Prieskumné územia sú lokalizované vo všetkých častiach Slovenska. Celková rozloha uránových prieskumných území už dnes v SR presahuje 400 kilometrov štvorcových, pričom väčšinu licencií na prieskum majú pod kontrolou zahraničné spoločnosti z Kanady a Austrálie.