Magnezitovce 13. apríla (TASR) - Nových starostov by si v dnešných doplňujúcich voľbách mali zvoliť obyvatelia štyroch obcí Magnezitovce, Abovce, Rimavské Brezovo a Veľký Lom na juhu Banskobystrického kraja. V ďalších dvoch obciach v Žiari a Červeňanoch si zvolia poslancov.
V Magnezitovciach v okrese Revúca kandiduje na post starostu iba 52-ročný Július Branský, ktorý od februára 2001 zastupoval svojho predchodcu. Toho obecné zastupiteľstvo odvolalo po tom, čo bol podmienečne odsúdený za spreneveru obecných peňazí. V júli minulého roka sa v obci konali doplňujúce voľby na miesto starostu. Novozvolený starosta sa však krátko na to zaplietol do bitky s Rómom Karolom Sendreiom, ktorého v tom istom mesiaci pri vypočúvaní na policajnej stanici v Revúcej ubili na smrť. Branskému v tom čase preto nezostávalo nič iné, ako vo funkcii dočasného starostu zotrvať.
"Kandidovať na post starostu nechcel nik, a tak sa o túto funkciu uchádzam ako jediný," uviedol dnes pre TASR Branský. Funkciu starostu však chce prijať len na polovičný úväzok, pretože pracuje v Slovenských magnezitových závodoch v Jelšave. Podotkol, že v riadnych komunálnych voľbách na jeseň sa o starostovskú stoličku už uchádzať nechce. Obec Magnezitovce má v súčasnosti viac ako 400 obyvateľov, z nich približne jedna tretina sú Rómovia.
V Žiari v okrese Revúca pre údajné nezhody so starostkou Martou Kožiakovou z funkcie odstúpilo celé deväťčlenné obecné zastupiteľstvo. Podľa informácií starostky, ktorá je vo funkcii už tretie volebné obdobie, prvé kontroverzie nastali v roku 1993 v súvislosti s obecným cintorínom. Cintorín totiž stál na pozemku jej zástupkyne, ktorá poslancov požiadala, aby od nej obec pozemok odkúpila. Napriek nesúhlasu starostky zastupiteľstvo pozemok odkúpilo. "Od tej doby sa nezhody medzi nami ešte viac vyostrili a v máji minulého roku skončili odchodom poslancov," podotkla Kožiaková.
Aj keď by si obyvatelia obce, kde v súčasnosti žije 143 ľudí, mali zvoliť deväťčlenné zastupiteľstvo, záujem o funkciu poslanca prejavili len šiesti kandidáti. Litera zákona sa však naplní aj v tomto prípade, pretože za fungujúce obecné zastupiteľstvo sa považuje to, do ktorého zvolia viac ako polovicu podľa zákona určených poslancov.