BRATISLAVA. Pre TASR to dnes pripustil podpredseda ĽS-HZDS Jozef Habánik. "Nie je dohoda k dnešnému dňu," komentoval.
SNS je však podľa podpredsedníčky Anny Belousovovej pripravená už dávno. Tvrdí, že ruky im zviazalo ĽS-HZDS. Bez podpisov poslancov z hnutia sa totiž nemôže v tejto veci pohnúť. "ĽS-HZDS sa zatiaľ nepridalo, nepovedalo konečný názor. Je to škoda, lebo ten zákon nie je dobrý a je to škoda tej veci alebo pre Slovensko," uviedla Belousovová pre TASR.
Napadnutá má byť novela, ktorá zakotvila dvojjazyčné geografické označenie pre vžité a zaužívané názvy v učebniciach pre žiakov s vyučovacím jazykom národnostných menšín. Strany potrebujú získať dovedna 30 poslaneckých podpisov.
Habánik dávnejšie vylúčil, že by za posúvaním termínov boli nejaké problémy alebo nezhody strán. Dôvodil, že strany čakajú na "správny okamih".
V novele podľa SNS a ĽS-HZDS nie je jasné, aké sú to "vžité a zaužívané názvy", ktoré majú byť publikované dvojjazyčne. Návrh novely predložili na vlaňajšiu decembrovú schôdzu Národnej rady SR opozičné strany. Poslanci ju však schválili až po prijatí pozmeňujúceho koaličného návrhu, na základe ktorého sa v učebniciach majú "vžité a zaužívané" názvy uvádzať najprv v menšinovom a následne v štátnom jazyku.
Prezident Ivan Gašparovič novelu parlamentu vrátil s tým, že je protiústavná a v praxi nevykonateľná. Poslanci Smeru-SD, SDKÚ-DS, KDH a SMK však jeho veto vo februári prelomili a novelu opätovne schválili.