Pozemkový fond podľa premiéra zlyhal. Pre kauzu Veľká Lomnica prídu o funkcie riaditeľ, námestník aj ľudia v kontrolných orgánoch.
Agentúrny článok sme nahradili článkami z tlačeného vydania denníka SME
BRATISLAVA. Prevod pozemkov vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej, ku ktorým sa vďaka Slovenskému pozemkovému fondu dostala spoločnosť GVM blízka Vladimírovi Mečiarovi, prinútil chorého premiéra Roberta Fica vstať z postele. Fond ovládajú nominanti Smeru, ktorí nastúpili do funkcií po kauze Veľký Slavkov.
Napriek angíne, pre ktorú ráno neprišiel na rokovanie koaličnej rady, Fico zvolal tlačovku a oznámil, že celé vedenie fondu musí odstúpiť z funkcií. „Zlyhali všetci vrátane opozície v kontrolných orgánoch fondu. Nedali sme ich tam na to, aby len aplikovali paragrafy a na všetko ostatné sa vykašľali."
Premiér zároveň vyzval ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana (HZDS), aby odvolal riaditeľa aj námestníka fondu Miroslava Mihalíka (Smer) a Adriana Šándorčina (HZDS). „Treba to kompletne vyčistiť. Keď tí ľudia nevedia fungovať, je to ich problém."
Videokomentár: Predaj pozemkov v Tatrách je aj Ficovým zlyhaním
Dianie u nás včera pripomínalo stredovek hneď z dvoch dôvodov - hlavnou politickou otázkou bolo rozdeľovanie pôdy a premiér Fico sa snažil vyjsť z maléru ako kráľ - čítajte stĺpček Lukáša Filu
Vláda v stredu odvolá aj šiestich členov kontrolnej rady fondu. Návrh na odvolanie zvyšných piatich členov, ktorých vymenúva parlament, by mal podľa Fica predložiť výbor pre pôdohospodárstvo.
Premiér tiež avizoval, že Úrad vlády sa obráti na prokuratúru, aby preskúmala, či najnovší prevod pozemkov v Tatrách nie je nezákonný.
Hovorkyňa ministra Vladimíra Chovana sa v utorok k Ficovej výzve odvolať vedenie fondu nevyjadrila. Predseda HZDS Vladimír Mečiar ešte ráno tvrdil, že škandalózny prevod pozemkov vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej je v poriadku a vehementne ho obhajoval. Podobne sa správal aj v roku 2007, keď sa dostal s premiérom do roztržky pre prvý prevod pozemkov, do ktorých sa zapojila GVM.
Aj predseda Národnej rady Pavol Paška (Smer) označil doobeda najnovší škandál za konštrukciu médií. Napokon sa pozícia Smeru úplne otočila tým, že premiér večer zvolal tlačovku a prevod pozemkov už druhýkrát za dva roky kritizoval.
Chystá sa prieskum Opozícia naopak v utorok od začiatku tvrdila, že Veľká Lomnica a Stará Lesná sú rovnakým zlodejstvom ako Veľký Slavkov. V oboch prípadoch totiž vystupujú tí istí reštituenti, ktorí predali lukratívnu pôdu vo Vysokých Tatrách za zlomok trhovej ceny Mečiarovým ľuďom.
„Kauza Veľká Lomnica je arogantná zlodejčina," povedal podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš. „Vláda sa správa ako skupina recidivistov, ktorí sústavne recidivujú pri kradnutí, korupcii, zlodejčinách," myslí si podpredseda KDH Daniel Lipšic.
SDKÚ, KDH a SMK chcú v stredu na rokovaní výboru pre pôdohospodárstvo presadiť aj poslanecký prieskum na pozemkovom fonde. Zodpovednosť za to, že zlyhali aj ich ľudia v orgánoch fondu, však odmietajú.
„V čase kauzy Veľký Slavkov som nebol v orgánoch fondu, takže som nevedel, že ide o tých istých reštituentov," hovorí člen pozemkovej rady za SMK Richard Hamerlík.
Nominantka KDH Dagmar Valúchová vraj o prevode nevedela, tvrdí Lipšic. Podľa riaditeľa fondu Miroslava Mihalíka však s prevodom súhlasili všetci členovia rady vrátane opozície. Mihalík v utorok podvečer zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej prevody obhajoval ako zákonné.
Už hodinu potom dal Fico jasne najavo, že ho Mihalík nepresvedčil. Premiér žiada jeho hlavu a skončiť má i celá Rada Slovenského pozemkového fondu.
Ako podpisovali Vedenie fondu podpísalo 9. septembra 2009 zmluvu, na základe ktorej sa stali reštituenti z východného Slovenska vlastníkmi pôdy vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej. Takmer 1,4 milióna štvorcových metrov vzápätí predali za 13 miliónov korún spoločnosti GVM.
Rovnaký scenár sa odohral aj pred dvoma rokmi, keď sa firma dostala k lukratívnym pozemkom vo Veľkom Slavkove.
Umožnil jej to námestník riaditeľa fondu Branislav Bríza (HZDS), ktorý musel vzápätí odstúpiť z funkcie. O funkciu prišiel aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, neskôr odstúpilo aj celé vedenie fondu. Premiér včera hovoril, že nechápe, ako sa mohlo takáto kauza zopakovať aj druhýkrát. Fico v roku 2007 sľúbil nové pravidlá, aby sa už podobné kauzy nemohli stať.
Vymenili sa aj ľudia v kontrolnej rade fondu, najviac - päť - má strana Smer. Po dvoch ľuďoch majú HZDS a SNS, po jednom KDH a SMK.
„Neverím tomu, že sa všetci dohodli. Myslím si, že ide o hrubé zlyhanie ľudí a za hrubé zlyhanie sa musí platiť. Neviem nájsť iný mechanizmus, musíme tam dať iných ľudí," hovoril premiér.
Obhajoba fondu Reštituenti tvrdia, že lukratívnu pôdu vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej dostali vďaka spoločnosti GVM a jej kontaktom na pozemkovom fonde.
„Nebyť ich, tak tie pozemky nikdy nedostaneme tam, kde sme ich dostali," povedal jeden z nich denníku SME. Riaditeľ fondu Mihalík sa bráni, spomínanú firmu nepozná. „Kto čo komu sľúbil, k tomu sa vyjadriť neviem."
Odmieta však, že Veľká Lomnica a Stará Lesná sú rovnaké zlodejstvo, ako bol Veľký Slavkov. „Sme pod príliš veľkým drobnohľadom, aby sme si mohli dovoliť akúkoľvek netransparentnosť." Podľa Mihalíka nemali inú možnosť, ako prideliť reštituentom pôdu vo Vysokých Tatrách.
„Preverovali sme aj možnosť vydať im pozemky v okrese Michalovce, kde mali pôvodné nároky. V tomto okrese sme však nemali pôdu v takomto rozsahu. Jediné pragmatické riešenie bolo premiestniť ich z Veľkého Slavkova do Veľkej Lomnice," tvrdil Mihalík.
Zároveň však priznal, že fond má rovnako veľké pozemky aj v iných častiach Slovenska.
Politici si nič nevšimli Hoci na Veľkú Lomnicu a Starú Lesnú upozornil rovnako ako v roku 2007 denník SME, premiér sa to snažil bagatelizovať. „Odpísať niečo z katastra nehnuteľností môže hocikto. Netvárte sa, že ste objavili niečo nové."
Predseda vlády, ani iní politici si však nič podozrivé na SPF nevšimli. V prípade Veľkého Slavkova aj Veľkej Lomnice či Starej Lesnej konal až na základe informácií, ktoré zverejnil denník SME.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar dnes po koaličnej rade povedal, že nespolupracuje so žiadnou súkromnou firmou a žiadna spoločnosť blízka jeho osobe ani neexistuje. Vyhlásil to po dnešnom rokovaní koaličnej rady, pričom nakričal na redaktora denníka SME, že je darebák.
"Ak ešte raz poviete, že nejaká firma je mne blízka, ste darebák. Vyprosím si od vás takéto obvinenia," odkázal novinárovi.
Predsedovi HZDS nie je blízky ani jeho sused
Mečiar sa bráni, že s ľudmi z GVM nemá nič. V tejto firme je jeho sused z Trenčianskych Teplíc, člen HZDS spod Tatier a muž, ktorý mu robil ochranku na Rezešovej oslave.
BRATISLAVA. Veľmi razantne včera predseda HZDS Vladimír Mečiar odmietal, že firma GVM, ktorá získala stovky hektárov lukratívnych pozemkov v Tatrách, je blízka jeho osobe.
Ľudia z GVM
Pavol Talčík - sused Vladimíra Mečiara v Trenčianskych Tepliciach je spolumajiteľom GVM Gabriel Vysaník - člen HZDS, ktorý v roku 1998 pracoval na volebnej kampani hnutia, spolumajiteľ GVM Milan Bališ - bol spolumajiteľom firmy Trend Tatry, v ktorej za milión korún kúpila podiel Margita Mečiarová a ten obratom predala za 60 miliónov korún, spolumajiteľ GVM
V skutočnosti je to však tak, že Mečiar má väzby na každú z osôb, ktorá sa vo firme GVM objavuje. Spoločník Gabriel Vysaník napríklad pracoval vo volebnom tíme Mečiarovho HZDS v roku 1998 pod vedením privatizéra Alexandra Rezeša. Bol tiež okresným predsedom HZDS v Kežmarku. Ďalší spolumajiteľ GVM, Pavol Talčík, vlastní penzión v Trenčianskych Tepliciach a je priamym susedom Mečiara a jeho sídla Elektra.
Asi najbližšie má k Mečiarovi tretí spolumajiteľ GVM, Milan Bališ. Bývalý príslušník Štátnej bezpečnosti zabezpečoval ochranu pre železiarne VSŽ v čase, keď podnik riadili Rezešovci, v roku 1999 odprevadil Mečiara na oslavu päťdesiatky Alexandra Rezeša v Španielsku.
Tam sa vraj Bališ spoznal so švajčiarsko-slovenským podnikateľom Petrom Zieglerom, ktorý neskôr tvrdil, že Mečiarovi požičal peniaze na rekonštrukciu Elektry.
Bališ pomohol Mečiarovi aj v roku 2004, tentoraz ako spolumajiteľ firmy Trend Tatry, v ktorej manželka bývalého premiéra Margita Mečiarová kúpila podiel za milión korún.
O tri mesiace ho predala firme Petra Zieglera v Gibraltáre za 60 miliónov korún. Vďaka tomuto geniálnemu obchodu mal Mečiar vysvetlenie, odkiaľ zobral peniaze na Elektru.
Bališ a Vysaník obchodovali aj s Ondrejom Žembom odsúdeným v minulosti za vydieranie. Polícia ho považuje za záujmovú osobu slovenského podsvetia. Žemba bol aj spolumajiteľom firmy Trend Tatry.
Bališova sestra Eva Dušičková je od februára 2007 členkou dozornej rady Slovenského plynárenského podniku (SPP). Tom Nicholson
Veľký Slavkov 2007
námestník riaditeľa SPF Branislav Bríza (HZDS) podpísal 10. apríla 2007 viac zmlúv, na základe ktorých sa stali reštituenti z južného a východného Slovenska vlastníkmi lukratívnych pozemkov vo Veľkom Slavkove denník SME o tom prvýkrát informoval 25. júna 2007, takmer päť mesiacov sa nič nedialo premiér Fico reagoval až 12. novembra 2007, keď denník SME zverejnil, že k pozemkom vo Veľkom Slavkove sa dostala spoločnosť GVM blízka Vladimírovi Mečiarovi predseda vlády to označil za zlodejinu a vyzval Brízu aj ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu (HZDS), aby odstúpili z funkcií Bríza rezignoval sám, Jureňu musel odvolať Fico, neskôr odstúpilo aj celé vedenie SPF štát prevod pôdy vo Veľkom Slavkove zastavil, pozemky sa vrátili fondu Veľká Lomnica a Stará Lesná 2009
riaditeľ a námestník SPF Miroslav Mihalík (Smer) a Adrian Šándorčin (HZDS) podpísali 9. septembra 2009 zmluvu, na základe ktorej sa stali tí istí reštituenti z východného Slovenska vlastníkmi lukratívnych pozemkov vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej denník SME v utorok informoval, že k pozemkom sa znovu dostala spoločnosť GVM, blízka Vladimírovi Mečiarovi GVM pôdu predali tí istí reštituenti, ktorí dostali od fondu aj pôdu vo Veľkom Slavkove Premiér prevod v deň zverejnenia odsúdil a požaduje odvolanie riaditeľa SPF a členov Rady SPF. Vladimír Mečiar ani šéf parlamentu Pavol Paška (Smer) nevidia v kauze problém. Prvý označil redaktora SME za darebáka, druhý tvrdí, že kauza je konštrukciou médií štát už zrejme nemá možnosť prevod zastaviť, podľa výpisu z katastra ich už vlastní spoločnosť GVM
Autor: mož

Beata
Balogová
