Koaličné strany tvrdia, že si nebudú robiť naprieky. Od januára však budú bojovať o voličov bez ohľadu na zmluvu o vytvorení vlády.
BRATISLAVA. Bez predsedu Smeru Roberta Fica a Jána Slotu, predsedu SNS, sa začala včera posledná koaličná rada podľa písaných pravidiel koaličnej zmluvy. V dohode, ktorá síce platí až do volieb, sa totiž píše, že „šesť mesiacov pred voľbami zmluvné strany môžu verejnosti prezentovať aj volebné odlišnosti a programy strán". Predseda Smeru má angínu a podľa SNS je chorý aj Slota.
„Veľmi radi by ste videli rozkol v koalícii. Veľmi radi by ste videli cirkusy, ktoré predvádzala predchádzajúca koalícia. No musím vás sklamať," povedal podpredseda Smeru a šéf parlamentu Pavol Paška. Na otázku, či vylučuje hlasovania s opozíciou po januári, povedal, že „ja jednoducho nevidím dôvod, načo by som potreboval opozíciu".
Predvolebné zákony
„Viete si predstaviť, že by sme sa správali nezodpovedne a že dajme tomu naháňajúc vlastné politické body ten polrok do volieb mysleli len na seba a správali sa neférovo k svojim koaličným partnerom?" pýtala sa na otázku fungovania koalície od Nového roka podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.
„V súvislosti so zaužívanou praxou predpokladám, že veľa zákonov bude predvolebných. To znamená, že poslanci, ktorí budú chcieť zbierať body, predložia veľké množstvo iniciatív nie realizovateľných, ale ľúbivých. Preto sa musí o týchto otázkach rozhodovať spoločne," povedal predseda HZDS Vladimír Mečiar. Nepredpokladá, že by sa koalícia a opozícia zblížili.
Vlčie zákony už teraz?
V SNS sa však o koalícii vyjadrujú odlišne. Slota v nedávnom rozhovore pre Extra plus tvrdil, že proti jeho strane môžu byť nasadené „silové rezorty" - konkrétne ministerstvo vnútra a Slovenská informačná služba. Šéf klubu Rafael Rafaj si zasa myslí, že v koalícii začali platiť „vlčie zákony".
Podľa informácií SME z koalície i opozície nie je príliš pravdepodobné, že by naprieč koalíciou i opozíciou začali prechádzať zákony. Výnimočne sa to stať môže. Smer napríklad tvrdí, že chce presadiť zákon o preukazovaní pôvodu majetku, hoci sú proti nemu HZDS i SNS. O podpore väčšiny zákonov sa navyše bude najmä medzi koaličnými stranami vyjednávať a nebude sa za ne automaticky zdvíhať ruka.

Beata
Balogová
