BRATISLAVA. Šesť zo siedmich členov Rady Slovenského pozemkového fondu (SPF), ktorých dnes odvolala vláda v súvislosti s kauzou Veľká Lomnica, bolo z orgánov SPF v minulosti už raz odvolaných. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš.
"Nedá sa to nazvať inak ako cirkus Fico. Dnes vláda rozhodla o odvolaní generálneho riaditeľa SPF Miroslava Mihalíka a nasledovných členov rady fondu: Jozef Kolesár, Miloslav Šebek, Marián Čakajda, Slavomír Eliáš, Ľubomír Řehák a Mária Gajdošová," doplnil.
Podľa Mikloša vláda kvôli kauze Veľký Slavkov, ktorú sám premiér označil slovom "zlodejina", odvolala v januári 2008 z SPF šesť z týchto siedmich ľudí, výnimkou je len Gajdošová. Medzitým sa dostali do SPF naspäť a dnes ich vláda odvolala znovu, tentoraz pre kauzu Veľká Lomnica, ktorá je podľa Mikloša rovnaká ako kauza Veľký Slavkov.
"Očakávam, že sa znovu niekde vynoria," poznamenal Mikloš na margo druhýkrát odvolaných funkcionárov.
Skontrolovať treba aj SIS
Mikloš neverí, že premiér Robert Fico sa o transakcii s pozemkami dozvedel až z novín, ale ak by to tak bolo, išlo by o zásadné zlyhanie Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorá má ústavných činiteľov o takýchto problémoch informovať. Opozícia sa preto neúspešne pokúsila iniciovať v parlamentom výbore pre kontrolu SIS poslanecký prieskum aj v tejto inštitúcii.
"Podvod bol dokonaný, tieto pozemky boli prevedené a dnes Robert Fico prenáša zodpovednosť na prokurátora, aby to riešil," poznamenal Mikloš. Dodal, že zlyhali aj predstavitelia opozície v Rade SPF, hoci ich podiel na zodpovednosti je omnoho nižší ako v prípade koaličných nominantov.
"Zdôrazňujem, že SDKÚ-DS tam zástupcu nemala. Zámerne sme ho nenominovali, pretože sme od začiatku nesúhlasili s tým, ako sú kompetencie jednotlivých členov Rady SPF oklieštené. Z toho titulu sme vedeli, že keby sme tam dali sebeaktívnejšieho človeka, nič by nemohol robiť sám, bez súhlasu rady, kde má väčšinu koalícia," uzavrel Mikloš.
Pavol Frešo ho doplnil, že výbor pre pôdohospodárstvo dnes odsúhlasil poslanecký prieskum na SPF, prebehnúť by mal 8. decembra. "Dostávame signály, že nie je pravda, že na východe Slovenska neboli voľné pozemky," povedal Frešo s dodatkom, že na realizáciu prevodu pozemkov bol podľa neho potrebný priamy zásah vedenia fondu.
Komunikoval s Interblue
"Jedno z mien, ktoré dnes vláda odvolala, je pán Miloslav Šebek. Chcem pripomenúť, že tento pán je už dva roky vo funkcii štátneho tajomníka na ministerstve životného prostredia (MŽP)," upozornil Mikloš. Dodal, že za ten čas sa na ministerstve, ktoré je zodpovedné za kauzu emisie, menili ministri 'ako postavičky na orloji' a najnovšie mal komunikáciu s Interblue Group na starosti práve Šebek.
"Od nástupu Dušana Čaploviča prebral Smer-SD za MŽP plnú zodpovednosť," podčiarkol Mikloš a pripomenul, že štát pravdepodobne nezíska od Interblue Group doplatené stovky miliónov korún za podporu zelených projektov, keďže túto skutočnosť nedokázalo MŽP dostatočne dokladovať. Preto je Šebek podľa neho spoluzodpovedný za škody tak na MŽP, ako aj SPF.
Denník SME 1. novembra informoval, že riaditeľ SPF a jeho námestník podpísali v septembri 2009 zmluvu, na základe ktorej sa stali reštituenti z východného Slovenska vlastníkmi 1,6 milióna štvorcových metrov pôdy vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej. S prevodom súhlasila aj Rada SPF, ktorú ovládajú nominanti Smeru-SD.
Podľa informácií denníka, reštituenti vzápätí väčšinu lukratívnej pôdy predali "Mečiarovým ľuďom" z firmy GVM. Mečiar sa však ostro ohradil voči tvrdeniam, že mu je blízka akákoľvek súkromná firma. Slovenským pozemkovým fondom otriasla kauza aj v roku 2007.
Vtedy sa spoločnosť GVM za zlomok trhovej ceny dostala k rozsiahlym pozemkom pri Veľkom Slavkove vo Vysokých Tatrách. Firme to mal umožniť nominant ĽS-HZDS v SPF Branislav Bríza. Pre kauzu prišiel následne o funkciu on aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (ĽS-HZDS). Neskôr odstúpilo aj celé vedenie fondu. Jeho orgány vzápätí ovládli nominanti Smeru-SD.