BRATISLAVA. Nad Národnou radou SR dnes lietali žlté balóny, ktoré mali nielen poslancom parlamentu pripomenúť detské obete domáceho násilia. Balóny vypustilo približne 60 detí - spolu s ich dospelým sprievodom, ktoré dnes zavítali do parlamentu uctiť si pamiatku týraných detí a prejaviť im spolupatričnosť.
Záštitu nad pietnou spomienkou, ktorú zorganizovala nezisková organizácia Centrum Slniečko, prebral poslanec Národnej rady (NR) SR Pavol Hrušovský (KDH). Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že kvôli nevšímavosti ľudí sa v súčasnosti prehliadajú vážne problémy ohrozujúce tento svet a aj týranie detí sa stáva "akoby bežnou vecou".
Hrušovský je presvedčený, že ľudia nesmú zostať ľahostajní k tejto problematike, ktorá podľa neho v súčasnosti enormne narastá.
"Ja som veľmi rád, že sme dnes tu v parlamente mohli uskutočniť takúto peknú spomienku na deň, kedy si celý svet pripomína deň týraných detí a tak trošku aj poslancom Národnej rady otvoriť oči, aby sme nezostali uzatvorení len v konflikte medzi politikmi, ale otvorili si trošku dušu a srdcia aj tomuto vážnemu problému. A nielen otvorili, ale aj prispeli k hľadaniu možností riešiť tento problém," uviedol pre TASR Hrušovský.
Marián Slovák: Ľudia si problém neuvedomujú
Na akcii sa zúčastnili aj patróni Centra Slniečko - herci a manželia Marián Slovák a Eva Matejková. "Sme patróni Centra Slniečko už pomaly tretím rokom a považujeme to za veľmi bohumilú a zmysluplnú aktivitu," povedal pre TASR Slovák, podľa ktorého si dnes ľudia možno neuvedomujú existenciu rodín, kde sú týrané deti či ženy.
"Takže sme prišli aj s mojou ženou a s deťmi sem do tohto parlamentu, aby poslanci pomohli riešiť túto situáciu," objasnil Slovák.
Ako pre TASR uviedla riaditeľka Centra Slniečko v Nitre Mariana Kováčová, táto nezisková organizácia sa problematikou týraných detí zaoberá dlhodobo.
"Už niekoľko rokov sme aj súčasťou medzinárodnej kampane v rámci 19. novembra - Svetového dňa prevencie týrania detí, kedy robíme rôzne aktivity," dodala s tým, že práve 19. novembra spustila organizácia informačnú kampaň spojenú s verejnou zbierkou.
"Odštartovali sme to na ministerstve práce vypúšťaním žltých balónov a pietnou spomienkou za detské obete domáceho násilia. A rozhodli sme sa, že to urobíme aj počas parlamentnej schôdze, aby aj tí zákonodarcovia videli, že sú tu deti, ktoré potrebujú pomoc a dobrými zákonmi, vyhláškami a dobrou starostlivosťou a ochranou detí môžu takýmto deťom pomôcť," uzavrela Kováčová.