BRATISLAVA. Strane maďarskej koalície (SMK) sa nepáčia Zásady vlády SR na vykonávanie zákona o štátnom jazyku, ktoré ministerstvo kultúry predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Tvrdí, že jazykovú situáciu neriešia, skôr ju komplikujú.
V stanovisku, ktoré dnes SMK poslala TASR, strana tvrdí, že zásady len potvrdzujú stanoviská o zmätočnosti a svojvoľnej aplikovateľnosti jazykového zákona. Za nevhodné považuje aj načasovanie prijatia zásad.
"Pôvodný návrh vlády SR prijať pravidlá aplikovania zákona do konca roka 2009 padol ešte pred rozhodnutím vlády SR postúpiť Zákon o štátnom jazyku na posúdenie Benátskej komisii. Verdikt komisie sa očakáva v 1. polroku 2010. Bolo by logickejšie počkať s vypracovaním vykonávacích predpisov zákona na hodnotenie Benátskej komisie," konštatuje SMK.
Terajšie prijatie nedostatočne vydiskutovaných zásad zákona podľa SMK nebude slúžiť na riešenie problémov vygenerovaných prijatím zákona, ale len na prezentovanie pseudoaktivít vlády SR pred zahraničím. Podľa SMK je tiež otázny právny status a súdna vymožiteľnosť obsahu zásad zákona.
Nové zásady vraj problém neriešia
Zásady považuje SMK za právne nedokonalý materiál, ktorý nerieši dostatočným spôsobom aplikovateľnosť zákona, skôr generuje ďalšie nejasnosti. Skutočnosť, že návrh zásad nebol prerokovaný s legitímnymi zástupcami maďarskej komunity na Slovensku, považuje SMK za porušenie základných demokratických princípov spoločnosti.
"Kritické názory SMK na zásady vlády SR na vykonávanie zákona o štátnom jazyku vnímame ako politickú agendu neštandardnej etnickej strany, ktorá od začiatku nielen odmietla novelizáciu zákona o štátnom jazyku, čím chce udržať stav a javy diskriminujúce občanov SR v ich práve na informácie v štátnom jazyku, ale jej predstavitelia o novele zavádzali a klamali, či už na Slovensku alebo v zahraničí a zneužili ju na zastrašovanie občanov SR maďarskej národnosti," uviedol v reakcii pre TASR hovorca Ministerstva kultúry SR Jozef Bednár.
Zásady vlády podľa jeho slov nemenia obsah zákona o štátnom jazyku. Do vlády budú predložené presne podľa prísľubu do konca roka, tak aby sa mohol zákon plne aplikovať od 1. januára 2010.
Pravidlá sú podľa ministerstva dobré
"Tieto zásady boli vypracované v spolupráci s expertmi vysokého komisára OBSE pre otázky národnostných menšín Knuta Vollebaeka, ktorý už predtým zaujal stanovisko k samotnému zákonu v tom zmysle, že je v súlade s európskymi štandardmi a k zásadám vlády konštatoval v liste adresovanom ministrovi kultúry Markovi Maďaričovi, že ich návrh v jeho súčasnej podobe predstavuje solídny základ pre uplatňovanie ustanovení novelizovaného jazykového zákona a pre dohľad nad dodržiavaním príslušných povinností, ktoré z neho vyplývajú," dodal Bednár.
Do prípravy zásad vlády boli podľa Bednára zahrnuté návrhy predstaviteľov národnostných menšín, v prípade maďarskej národnostnej menšiny to bol Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku. O obsahu zásad vlády bude informovaná aj Rada vlády SR pre otázky národnostných menšín.
Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku naďalej trvá na svojom názore, že základná filozofia zákona o štátnom jazyku je preň neprijateľná, pretože je postavená na koncepte národného štátu v krajine, ktorá je multikultúrna a multietnická. "Zákon podľa nás zasahuje do súkromia, slobody prejavu a slobody podnikania," uvádza sa v stanovisku Okrúhleho stola.
V ňom zároveň odmietajú zákon o štátnom jazyku ako celok, čo je podľa hovorcu rezortu kultúry v rozpore s názormi predstaviteľov ostatných národnostných menšín na Slovensku a aj so stanoviskom Knuta Vollebaeka, ktorý skonštatoval, že novela zákona o štátnom jazyku je v súlade s medzinárodnými štandardmi a sleduje legitímny cieľ.
"Samozrejme, stanovisko Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku je aj v rozpore s názorom ministerstva kultúry. Ministerstvu kultúry je ľúto, že Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku zjavne podľahol politickému tlaku SMK a nevyužije priestor na vecný a konštruktívny dialóg o návrhu zásad vlády na vykonanie zákona o štátnom jazyku," dodal v tejto súvislosti.
"Názory politických strán nekomentujeme. Čo sa týka jazykového zákona, tu plne postupujeme v súlade s dohodami s legitímnymi partnermi Slovenska v tomto procese, ktorými sú jednak vysoký komisár OBSE pre otázky národnostných menšín a jednak maďarská vláda," uviedol hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Stano.