BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady SR posunuli na ďalšie rokovanie návrh novely zákona o elektronických komunikáciách, ktorým chce rezort dopravy, pôšt a telekomunikácií zúžiť dôvody na odvolávanie vedúcich predstaviteľov Telekomunikačného úradu. Dôvodom na odvolanie vedúcich predstaviteľov Telekomunikačného úradu už po novom nemá byť ich pôsobenie v prospech politických strán alebo v prospech, resp. neprospech právnických osôb. Zároveň však ponecháva v platnosti zákaz členstva v stranách. Zo zákona sa má vypustiť ustanovenie, podľa ktorého môže predsedu úradu odvolať Národná rada SR a podpredsedu úradu vláda, ak úrad neplní úlohy podľa zákona o elektronických komunikáciách.
Návrhom ministerstvo reaguje na konanie Európskej komisie voči Slovenskej republike vo veci nezávislosti úradu. Komisia je totiž podľa materiálu rezortu dopravy toho názoru, že pravidlá uvedené v zákone o elektronických komunikáciách predstavujú nesprávnu transpozíciu regulačného rámca Európskeho spoločenstva pre elektronické komunikácie. V máji tohto roka začala Európska komisia voči Slovensku konanie vo veci porušenia právnych predpisov, pretože podľa nej nebolo vlaňajšie odvolanie bývalého šéfa Telekomunikačného úradu Branislava Máčaja v parlamente v súlade s európskym právom.
Do druhého čítania prešiel aj návrh novely zákona o vlastníctve bytov, ktorý na rokovanie predložili koaliční poslanci zo SNS Milada Belásová a Jozef Ďuračka. Ich cieľom je zjednodušiť život správcov domov jednoznačnejším výkladom pojmov. V praktickej činnosti správcov totiž podľa nich v súčasnosti dochádza k nejasnému a niekedy aj dvojakému výkladu právnej normy a postavenie vlastníkov bytov a správcovských organizácií nie je úplne jasné. Ambíciou návrhu zákona je okrem presnejších definícií jednotlivých pojmov aj snaha riešiť vzťahy medzi vlastníkmi bytov a nebytových priestorov a správcom, resp. orgánmi spoločenstva vlastníkov bytov. Ak poslanci návrh schvália, novela by mala platiť od 1. marca 2010.
Návrh opozičného poslanca Martina Fedora z SDKÚ-DS, ktorý chcel novelou zákona o prevode vlastníctva nehnuteľného majetku vo vlastníctve Slovenskej republiky na obec alebo vyšší územný celok upraviť podmienky a postup pri prevode, poslanci do ďalšieho legislatívneho procesu neposunuli. Poslanec navrhoval návrat k právnej úprave spred 1. októbra 2008. Ako odôvodnil, súčasné ekonomické trendy reflektujú pokles ceny nehnuteľností, čo v praxi znamená výrazný pokles potenciálnych ziskov štátu z predaja nehnuteľného majetku vo vlastníctve Slovenskej republiky spadajúceho pod tento zákon. V prípade prevodu majetku na obce a vyššie územné celky ako to bolo predtým, by majetok podľa Fedora mohol ďalej slúžiť v prospech občanov a daňových poplatníkov.