Bratislava 13. apríla (TASR) - Nutnosť pokračovať v rozšírení Európskej únie (EÚ) aj po plánovanom termíne v roku 2004 zdôraznila dnes na valnom zhromaždení Paneurópskej únie (PEÚ) v Bratislave jej generálna tajomníčka Walburga Douglasová. "Po prijatí desiatich kandidátskych krajín budú nasledovať ďalšie európske krajiny, ktoré ešte nie sú na zozname krajín uchádzajúcich sa o členstvo v roku 2004," konštatovala.
EÚ musí podľa nej zostať aj naďalej otvorená. Dôležité pritom je vytvorenie perspektívy členstva v zjednotenej Európe aj pre ostatné krajiny, ktoré budú inak v neistote a pod hrozbou nestability. Generálna tajomníčka uviedla, že úlohou PEÚ je stať sa hlasom tých krajín, ktoré ešte nemajú vo svojej agende vstup do EÚ. Za potrebné tiež označila prácu s verejnou mienkou v členských štátoch EÚ v prospech rozšírenia.
Na dnes skončenom valnom zhromaždení vystúpil aj prezident Rudolf Schuster, ktorý vyzdvihol, že trojdňový kongres PEÚ pri príležitosti 80. výročia jej existencie sa koná popri Viedni aj v hlavnom meste Slovenska. Ocenil pritom aktivity medzinárodnej Paneurópskej únie na ceste zjednocovania mierovej a prosperujúcej Európy.
Prezident PEÚ Otto von Habsburg v príhovore vyzdvihol hodnotu mierovej zjednotenej Európy pri zachovaní rôznosti národov a jazykov. Vyjadril taktiež nádej, že Slovensko sa čoskoro stane členským štátom EÚ.
Delegáti valného zhromaždenia rozhodli, že zašlú Konventu o budúcnosti EÚ svoj pohľad na reformu európskych inštitúcií na základe návrhu organizácie Paneurópskej únie z Francúzska.
V dopoludňajšej časti kongresu sa diskutovalo o súvislostiach rozšírenia EÚ s ekonomikou a bezpečnosťou, o menšinách v Európe a o európskych hraniciach. Silnú podporu rozšíreniu EÚ pritom vyjadrili početní rakúski delegáti. Za reálny pre rozšírenie EÚ o kandidátske krajiny vrátane Slovenska označil rok 2004 poslanec Európskeho parlamentu a prezident Európskeho hospodárskeho zväzu Paul Rübig. Vyzdvihol pritom pokrok Slovenska, ktorý v európskej integrácii dosiahlo v ostatných rokoch. Podporu prijatiu nových členov do EÚ deklaroval i predseda rakúskej Národnej rady Werner Fasslabend.
Po prijatí u primátora Bratislavy Jozefa Moravčíka sa účastníci kongresu dnes večer presunú opäť do Viedne, kde kongres v nedeľu za účasti približne 350 delegátov z 30 krajín vyvrcholí.
Cieľom PEÚ, ktorá pôsobí aj na Slovensku, je rozvíjanie porozumenia medzi národmi, predovšetkým prostredníctvom podporovania zjednocovacích snáh európskych národov a štátov.