SME
Utorok, 31. marec, 2020 | Meniny má Benjamín

Fond klamal o pozemkoch

Reštituenti mohli dostať pozemky len 40 kilometrov od tých, ktoré im štát zobral.

Niekto na Slovenskom pozemkovom fonde veľmi chcel, aby reštituenti a firma GVM dostali pozemky pod Tatrami, hoci sú z Michaloviec. Fond má totiž pozemky aj v susednej Snine.Niekto na Slovenskom pozemkovom fonde veľmi chcel, aby reštituenti a firma GVM dostali pozemky pod Tatrami, hoci sú z Michaloviec. Fond má totiž pozemky aj v susednej Snine. (Zdroj: SME - Ján Krošlák)

Vedenie pozemkového fondu skončilo. Fond mohol ľuďom z Michaloviec dať pozemky v susednom okrese pri Snine.

BRATISLAVA. Pozemkový fond netuší, čo vlastní, alebo klame. Riaditeľ pozemkoveho fondu Miroslav Mihalík (Smer) nehovoril pravdu, keď tvrdil, že pozemky pod Tatrami boli jediné väčšie, ktoré fond vlastní na východe Slovenska. V skutočnosti vlastní vyše 250 hektárov v okrese Snina, pri obci Strihovce. Stačilo by to na uspokojenie všetkých nárokov reštituentov z Michaloviec.

Vždy, keď úradníci niečo spackajú, môže to mať len dve príčiny. Buď to robiť nevedia, alebo škodia naschvál. Stĺpček Konštantína Čikovského: Kto im velí?

Pôda je len 40 kilometrov od Michaloviec, kde mali dostať reštituenti náhradné pozemky. Fond im však, vďaka firme blízkej Vladimírovi Mečiarovi, dal pozemky v 200 kilometrov vzdialenej Veľkej Lomnici a Starej Lesnej.

Vláda v stredu odvolala riaditeľa fondu Mihalíka, jeho námestníka Adriána Šándorčina (HZDS) a šiestich členov pozemkovej rady. Zvyšných piatich členov má odvolať parlament, výbor pre pôdohospodárstvo sa však bude návrhom zaoberať až po utorňajšom poslaneckom prieskume vo fonde.

„Preverovali sme aj možnosť vydať im pozemky v okrese Michalovce, kde mali pôvodné nároky,“ povedal utorok na tlačovej konferencii už odvolaný šéf fondu Miroslav Mihalík (Smer). „V tomto okrese sme však nemali pôdu v takomto rozsahu. Jediné pragmatické riešenie bolo premiestniť ich do Veľkej Lomnice.“

Dodal, že jediná pôda, ktorú fond vlastí v tejto lokalite, alebo na východe Slovenska, je pôda v katastrálnom území Poprad, katastrálnom území Kežmarok.

Už sme odpovedali

Pozemky GVM
 • celkove vlastnia v Tatrách vyše dvesto hektárov, za ktoré zaplatili reštituentom 16 miliónov korún
 • v roku 2007 kúpili za tri milióny korún 675-tisíc štvorcových metrov vo Veľkej Lomnici
 • v roku 2009 kúpili za 13 miliónov korún 1,4 milióna štvorcových metrov vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej
 • od reštituentov ich dostali ako kompenzáciu za Veľký Slavkov, ktorý štát zastavil.

Strihovce sú len 40 kilometrov od Michaloviec, reštituenti od fondu tento rok dostali vyše 160 hektárov pozemkov vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej. V roku 2007 im fond pridelil aj 63,5-hektára pozemkov vo Veľkej Lomnici.

Hovorca pozemkového fondu Ľubomír Kavjak odmietol včera odpovedať na otázky tykajúce sa pozemkov v Strihovciach.

Ani riaditeľ Obvodného pozemkového úradu Humenné, pod ktorý obec spadá, nechcel situáciu objasniť. „Nemám právnu subjektivitu na tieto otázky odpovedať.“ Reštituentka Katarína Ninitzová z Michaloviec nepovedala, či jej fond najskôr ponúkol pozemky v Strihovciach. „K tomu sa nebudem vyjadrovať,“ povedala, a zložila telefón.

Všetky pozemky, ktoré reštituenti dostali, nakoniec skončili vo firme GVM, ktorá je blízka Vladimírovi Mečiarovi. Reštituenti priznávajú, že všetko išlo podľa vopred dohodnutého scenára.

Firma im za lukratívne pozemky, ktoré vybavila na pozemkovom fonde, zaplatila 13 korún za štvorcový meter. V danej lokalite majú cenu asi 300 korún za štvorcový meter.

Fond o pozemkoch vie

Pozemkový fond si v roku 2003 obstaral geometrický plán k 89 hektárom svojich pozemkov v Strihovciach.
Plán sa obvykle vyhotovuje, ak vlastník chce pozemok rozdeliť. Napríklad medzi viacerých reštituentov.

Kavjak nevysvetlil, aký zámer mal fond s pozemkami. „Súčasné vedenie neobjednávalo geometrické plány vo vami spomínanom katastrálnom území,“ povedal Kavjak, ktorý na fonde pôsobil aj za bývalého vedenia.

Podľa zákona má pozemkový fond uspokojiť nárokov reštituentov náhradným pozemkom „pokiaľ možno v tej istej obci, v ktorej sa nachádza prevažná časť pôvodných pozemkov“. Reštituent musí súhlasiť s náhradou.

Bývalý riaditeľ fondu Mihalík priznal, že neexistujú presné pravidlá, ako sa vydávajú pozemky mimo obce, v ktorej mali reštituenti pôvodný nárok.

Ficovi ľudia vo fonde zlyhali aj druhý raz

Na škandál s pozemkami mali premiéra upozorniť nominanti Smeru, ktorí boli vo fonde aj v čase kauzy Veľký Slavkov.

BRATISLAVA. „Treba to kompletne vyčistiť. Keď tí ľudia nevedia fungovať, je to ich problém. Nedali sme ich tam na to, aby len aplikovali paragrafy a na všetko ostatné sa vykašľali.“ Aj týmito slovami premiér Robert Fico zdôvodnil, prečo musí odísť celé vedenie Slovenského pozemkového fondu.

Šiesti z jedenástich členov pozemkovej rady, ktorá kontroluje činnosť fondu, boli pritom v orgánoch SPF aj v novembri 2007, keď vypukla kauza Veľký Slavkov. Vláda ich v januári 2008 odvolala z funkcií, aby sa o niekoľko mesiacov vrátili späť. Napriek tomu, že mali podrobné informácie o Veľkom Slavkove, na škandalózny prevod pozemkov vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej premiéra neupozornili.

Šebek, Herman, Eliáš, Fico

Dvaja z nich – Miloslav Šebek a Štefan Herman – majú pritom s Ficom blízky vzťah, ďalší – Slavomír Eliáš, je sponzorom strany Smer. Šebek sa dokonca po kauze Veľký Slavkov stal aj štátnym tajomníkom ministerstva životného prostredia. Premiér na otázku, či Šebeka zlyhanie v kontrolných orgánoch fondu nediskvalifikuje aj na funkciu na ministerstve, neodpovedal.

Herman podniká aj s bratom predsedu vlády Ladislavom Ficom, Eliáš daroval Smeru v roku 2003 stotisíc korún. „Smer nominoval do pozemkového fondu ľudí, ktorým dôveruje,“ povedal o Hermanovi s Eliášom v decembri 2007 premiér Fico. V starom aj novom vedení fondu bol aj Ľubomír Řehák, ktorý má blízko k predsedovi SNS Jánovi Slotovi.

Řehákova spoločnosť Lure Group vlastní Lexus LS 600h L, na ktorom sa vozí Slota. Firma sídli v budove spoločnosti Slovben, za ktorou stojí Slotova nevlastná dcéra Alžbeta Porubcová. „Nedá sa to nazvať inak ako cirkus Fico. Očakávam, že sa znovu niekde vynoria,“ komentoval Ficov návrh odvolať vedenie fondu podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš.

Čo robí SIS

Mikloš neverí, že Fico sa o prevode pozemkov v Tatrách dozvedel až z novín. „Ale ak by to tak bolo, išlo by o zásadné zlyhanie SIS, ktorá má ústavných činiteľov o takýchto problémoch informovať.“ Opozícia iniciovala poslanecký prieskum v SIS, návrh však neprešiel.

Marek Vagovič
Detaily zmlúv taja

Nový pozemkový fond mal byť vzorom transparentnosti. Dôležité údaje v zmluvách však stále tají.

BRATISLAVA. Totálna rekonštrukcia Slovenského pozemkového fondu (SPF). S týmto heslom vyrukoval v novembri 2007 premiér Robert Fico, keď vypukla kauza Veľký Slavkov. Sľúbil vtedy nové pravidlá fungovania fondu, aby už k podobným kauzám nedochádzalo. Po škandalóznych prevodoch pôdy vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej sa ukazuje, že išlo skôr o marketingový ťah.

Koalícia tvrdí, že posilnila systém kontroly, urobila to však len naoko. V júli 2008 zmenila zákon, ten teraz prikazuje fondu zverejniť všetky zmluvy, ktoré podpíše s reštituentmi. Denník SME už pred troma mesiacmi upozornil, že fond zverejňuje len mená a adresy reštituentov, s ktorými podpísal zmluvy, respektíve katastrálne územia, kde im vydal náhradné pozemky.

Čísla parciel, výmera a cena, za ktorú ich previedol na reštituentov, sú vyčiernené. To znamená, že ak ich medzičasom predali, nie je možné zistiť, či neskončili v rukách firiem s kontaktmi na politikov alebo funkcionárov fondu. V kauze Veľká Lomnica a Stará Lesná sa musel denník SME odvolať na infozákon, a vyžiadať si od fondu celú zmluvu vrátane príloh s konkrétnymi parcelami.

Až potom ich mohol porovnať so zápisom v katastri, z ktorého vyplýva, že k lukratívnym pozemkom v Tatrách sa dostala firma blízka Vladimírovi Mečiarovi. „Čísla parciel by mali byť zverejnené. Aj toto je jedna z tvárí koalície, ktorá sa tvári, že je otvorená, chce riešiť veci. Takýmto spôsobom ich však nerieši,“ myslí si poslanec Zsolt Simon (Most-Híd).

Fond tvrdí, že koná v súlade so zákonom o ochrane osobných údajov a pozemkovom fonde. Ani jeden však nezakazuje zverejniť číslo parcely. Ochrane osobných údajov podlieha len dátum narodenia.

Marek Vagovič
Opozícia zlyhala. Svojich stiahne

KDH aj v SMK si myslia, že ich nominanti mohli len ťažko zabrániť kšeftu na pozemkovom fonde. Ohlásiť sa však mohli.

BRATISLAVA. Dvojica opozičných nominantov v rade pozemkového fondu sa podľa informácií SME zrejme vzdá svojich kresiel sama. KDH ani SMK totiž nechcú, aby ich pre chyby vedenia fondu odvolávali v parlamente. Je otázne, či strany do rady nenavrhnú tých istých nominantov.

„Formálne sa to nedalo postrehnúť. Pravdepodobne vedel viac len ten, kto to zmanažoval,“ myslí si predseda SMK Pál Csáky. Podľa neho sa môžu pri „takto masovom rozhodovaní“ stať aj chyby. SMK chce svoje kroky koordinovať s KDH, Csáky však nevylučuje, že svojho nominanta Richárda Hamerlika už do fondu nedajú.

„Odmietam akúkoľvek zodpovednosť za kšefty, ktoré pripravili funkcionári fondu,“ povedal predseda klubu KDH Pavol Hrušovský, podľa ktorého tento prípad ukazuje, že účasť opozície v rade je iba formálna. Podpredseda KDH Daniel Lipšic však priznal, že zlyhala aj ich nominantka Dagmar Valúchová. „Minimálne si mohla všimnúť, že fond chce vydať reštituentom pozemky do iného katastrálneho územia.“ Valúchová pripúšťa, že mala byť pozornejšia, podľa nej však fond hlasoval naraz o viac ako sto zmluvách. „Mali sme síce čas podrobne si to naštudovať, nevedela som však, že ide o tých istých reštituentov ako v prípade Veľkého Slavkova. Sústredila som sa na právnu stránku zmluvy.“

Zlyhanie opozície pripúšťa aj SDKÚ, podľa podpredsedu strany Ivana Mikloša je však zodpovednosť koaličných nominantov „omnoho vyššia“. Pozemková rada totiž koná ako celok, čo znamená, že ak si chce ktorýkoľvek jej člen vyžiadať od fondu nejaké dokumenty, musia to schváliť všetci. Koalícia by teda opozíciu prehlasovala aj v prípade Veľkej Lomnice, ak by však na možný škandál upozornila včas, teoreticky mu mohla zabrániť.

Poslanec Zsolt Simon (Most–Híd) včera navrhol, aby fond nevydával pozemky, ale vyplácal peniaze. Premiér Fico nemá s návrhom problém, obáva sa však reakcií reštituentov.

Miroslav Kern Marek Vagovič
Právna kancelária zarobí na Slavkove

Fond si najal súkromnú firmu, aby mu pomohla s Tatrami.

BRATISLAVA. Takmer milión eur môže zarobiť advokátska kancelária Mandzák a spol., ak uspeje v súdnych sporoch medzi Slovenským pozemkovým fondom (SPF) a firmami, ktoré chceli investovať do pozemkov vo Vysokých Tatrách.

„Načo si fond objednal právne služby za súdne konanie v prípade Veľký Slavkov, keď poskytol tým istým reštituentom pozemky vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej? Takto sme prišli o pozemok aj o 949-tisíc eur,“ myslí si poslanec Zsolt Simon (Most-Híd).

Odvolaný riaditeľ SPF Miroslav Mihalík však tvrdí, že právne služby sa týkajú sporov, ktoré vznikli v roku 2006, keď bol ministrom pôdohospodárstva Simon a šéfom fondu František Hideghéty (SMK).

Marek Vagovič

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 2. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 3. Upracte si v právnych záležitostiach, advokáti poradia zadarmo
 4. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 6. Bude dobre!
 7. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 8. "Škoda riskovať!"
 9. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 10. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta
 1. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 2. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 3. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 4. Bude dobre!
 5. V pôrodnici v Šaci sa rodí stále viac detí
 6. Chic, fully-equipped offices in prime Bratislava locations
 7. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 8. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 9. Ako na daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?
 10. Ako postupovať pri dani z príjmu z prenájmu nehnuteľností?
 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 28 050
 2. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 21 669
 3. "Škoda riskovať!" 16 393
 4. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 13 505
 5. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 11 518
 6. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 11 438
 7. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 10 426
 8. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 949
 9. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 9 304
 10. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta 8 233

Hlavné správy zo Sme.sk

Jubilantka Eva Krížiková patrí k našim najobľúbenejším herečkám.
Premiér Matovič počas tlačovej konferencie.

Prognóza je optimistickejšia, ale nákaza potrvá dlhšie

Na umelej ventilácii má byť 3. júla tisíc ľudí.

Odhad vývoja nakazených koronavírusom na Slovensku.

Kmotrík: Nemôžeme nadlho uspať spoločnosť, to je cesta do pekla

Nikto nebol pripravený na takúto krízu, hovorí majiteľ skupiny Grafobal Group.

Majiteľ skupiny Grafobal Group Ivan Kmotrík.

Neprehliadnite tiež

Rezort školstva chce uľahčiť vzdelávanie z domu

Ministerstvo rokuje s majiteľmi licencií na digitálne učebnice.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Staré Mesto nekupovalo predražené rúška

Firma JAMINI nemá certifikáciu, uviedla starostka Zuzana Aufrichtová.

Zuzana Aufrichtová

Poisťovňa prizná ošetrovné po overení dieťaťa v zozname od škôlky

Zoznam musia predškolské zariadenia poslať Sociálnej poisťovni.

Logo Sociálnej poisťovne.

V rámci štátom riadenej repatriácie sa vrátilo 3 349 Slovákov

O repatriáciu zo zahraničia zatiaľ požiadalo 6 037 slovenských občanov.

Lietadlá Leteckého útvaru ministerstva vnútra SR Airbus A319 a Fokker 100 dopravili z Dublinu a Helsínk spolu vyše 80 slovenských občanov na bratislavské Letisko M. R. Štefánika v pondelok 30. marca 2020.