BRATISLAVA. Predseda vlády SR Robert Fico (Smer) je presvedčený, že zisk postu podpredsedu Európskej komisie (EK) pre slovenského zástupcu a portfólia, týkajúceho sa medziinštitucionálnych vzťahov a administratívy, je obrovským úspechom SR. Vyhlásil to počas dnešnej parlamentnej Hodiny otázok s tým, že si netreba všímať poznámky zo strany opozície na zisk tohto postu.
"Nechcem k tomu ani ja teraz zaujímať nejaké sarkastické poznámky, pretože je zrejmé, že je to úspech, a ten sa v tejto krajine jednoducho nenosí. Nosia sa len zlé správy a neúspechy," povedal. Niektorí opoziční poslanci totiž po určení portfólia pre eurokomisára Maroša Šefčoviča hovorili o sklamaní pre krajinu, keďže premiér otvorene deklaroval záujem Slovenska o post eurokomisára pre energetiku.
Napríklad podpredseda KDH Július Brocka vnímal prerozdelenie postov v EK ako veľké rozčarovanie. "Predpokladám, že aj Robert Fico, ktorý mal veľké oči a chcel post pre energetiku," uviedol pred časom pre TASR Brocka. Toto portfólio podľa neho dostali tí, "čo sa nesprávali ako slon v porceláne". Brocka sa domnieva, že je to istou lekciou pre Slovensko a jeho vládu.
Dostali sme post koordinátora
"Je to významná pozícia podpredsedu EK," tvrdí Fico na margo Šefčovičovej agendy. Podľa jeho slov Slovensko získa na základe tohto postu obrovské množstvo informácií, keďže slovenský eurokomisár bude mať na starosti vzťahy medzi Európskou radou, EK a Európskym parlamentom (EP).
Šéf kabinetu je zároveň spokojný, že sa ratifikáciou Lisabonskej zmluvy ukončila dlhodobá trauma EÚ, pokiaľ ide o úpravu inštitucionálnych otázok. "Je však škoda, že sme Lisabonskú zmluvu nepredstavili v atraktívnejšom svetle. Zdá sa, že ide o nepodstatný predpis, ale je to významný medzinárodný dokument," upozornil.
Zoznam nových komisárov a ich portfólií zverejnil 27. novembra v Bruseli predseda EK José Manuel Barroso. Komisiu musí najprv schváliť EP na základe vypočutia jej členov v príslušných parlamentných výboroch zodpovedajúcich jednotlivým portfóliám. Tieto tzv. híringy sa budú konať v dňoch 11.-19. januára. EP nehlasuje v pléne o každom komisárovi extra, ale schvaľuje komisiu ako celok. Hlasovanie sa má uskutočniť 26. januára.
V druhej Barrosovej komisii je 13 komisárov, ktorí pôsobili na komisárskych postoch aj doteraz, z toho sedem celý uplynulý mandát a ostatných šesť prišlo neskôr. EK bude mať sedem podpredsedov. Prvou podpredsedníčkou je Catherine Ashtonová, ktorá je zároveň vysokou predstaviteľkou EÚ pre spoločnú zahraničnú politiku. Mandát EK je päťročný.