BRATISLAVA. Ak do marca neprehrmí kríza, dôchodcovia a ľudia pracujúci v najmenších firmách prídu o jednu z mála možností zamestnať sa. Parlament v stredu rozhodol, že im nebude možné predlžovať alebo „reťaziť“ zmluvu na určitý čas. Od marca ju môžu uzavrieť maximálne dvakrát za dva roky. Predĺžiť alebo obnoviť zmluvu na určitý čas viac ako dvakrát za dva roky bude možné, ak ide o Asociácia napísala ministerstvu, že niekedy „nie je možné okrem seniorov získať zamestnancov s adekvátnou odbornosťou“. Pre tých, ktorým chýbajú do dôchodku viac ako dva roky, to zasa bude znamenať stratu práce. „Neudržia sa na trhu práce a prejdú do evidencie nezamestnaných,“ dodal Masár.
Zákonník práce bolo treba zmeniť, pretože nevyhovuje požiadavkám Európskej únie. Na jednom mieste síce zakazuje neustále obnovovanie dočasnej zmluvy, ale v určitých prípadoch robí výnimku. Ide práve o poberateľov dôchodkov či firmy, ktoré majú najviac 20 zamestnancov.
„Takéto výnimky Európska komisia nepovažuje za objektívne odôvodnené,“ povedala ministerka práce Viera Tomanová zo Smeru. V rozprave o návrhu novely, ktorý predložila, nevystúpil ani jeden poslanec.
Bruselu sa neprotirečí
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení takéto riešenie kritizuje. Jej výkonný riaditeľ Branislav Masár tvrdí, že v malých a stredných firmách to môže negatívne ovplyvniť zamestnanosť.
Výnimky ostanú
zastupovanie zamestnanca,
neplánovaný nával práce,
sezónne práce,
opatrovateľskú službu,
umelecké dielo,
vedu, výskum, vývoj alebo
práce v kolektívnej zmluve.
Výnimku pre dôchodcov chcela aj Žilinská župa, ktorej šéf Juraj Blanár je zo Smeru. Slovensko nemôže odmietnuť požiadavky Bruselu. Zamestnávatelia preto chceli, aby sa účinnosť zmien odložila aspoň na 1. január 2011.
Komisia nám neurčila, dokedy musíme urobiť nápravu. Slovensko však na jej list z 13. marca reagovalo záväzkom, že to urobí ešte tento rok. V stredu svoj záväzok splnilo.
Dnes platí, že zamestnancom, ktorí nemajú výnimku, možno dočasnú zmluvu predĺžiť alebo obnoviť jeden raz za tri roky. Parlament vyhovel zamestnávateľom aspoň v tom, že túto možnosť rozšíril – na dva razy za dva roky. To znamená, že človek, ktorý dostane zmluvu napríklad na pol roka, môže dostať ďalšiu zmluvu iba na rok a pol.
Neurčito a neisto
Takzvané reťazenie kritizujú najmä odborári. Tvrdia, že firmy držia zamestnancov v neistote. Tento problém však nevyriešila ani novela Zákonníka spred dvoch rokov, za ktorú sa zasadzoval sám premiér Robert Fico.
Ministerstvo už v roku 2007 navrhlo zrušiť výnimku pre dôchodcov a ďalšiu zúžiť na firmy s najviac desiatimi zamestnancami. Nakoniec však od toho upustilo.

Beata
Balogová
