SME

Siamske dvojičky operáciu neprežili

Siamské dvojičky, ktoré sa lekári na bratislavských Kramároch pokúsili oddeliť, operáciu neprežili. Jeden z chlapčekov zomrel pri operácii, druhý tesne po nej.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA)

BRATISLAVA. Siamské dvojičky, ktoré sa lekári na bratislavských Kramároch pokúsili oddeliť, operáciu neprežili. Jeden z chlapčekov, ktorý mal vážne poškodený mozog, zomrel pri operácii, druhý tesne po nej. Chlapcov operovali v Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave (DFNsP) a zákrok trval šesť hodín.

Jeden zo siamských bratov, ktorých sa chirurgovia pokúsili v piatok 4. decembra oddeliť, zomrel hneď po zákroku na kardiorespiračné zlyhanie. Ako ďalej priblížil primár Kliniky detskej chirurgie Detskej fakultnej nemocnice Bratislava Vladimír Cingel, druhého chlapca previezli na kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde ho resuscitovali. "Nemohli sme dokončiť rekonštrukčný výkon v jednej fáze, bohužiaľ," povedal. Život druhého chlapca sa lekári pokúšali zachrániť približne hodinu.

Cingel objasnil, že deti, ktoré sa predčasne narodili cisárskym rezom, boli nedonosené a mali rôzne ochorenia. Priblížil, že prvý zo súrodencov začal zlyhávať už pár hodín po narodení. Lekári sa preto oddelením pokúšali zachrániť najmä druhého zo zrastených bratov. Na margo toho, či je možné porovnať jednotlivé prípady, kedy sa lekári pokúšali siamské dvojičky oddeliť, konštatoval, že každý prípad je iný, osobitý a má svoje špecifické úskalia.

Samotný operačný výkon trval asi päť hodín. U chlapca, ktorý bol na tom prognosticky lepšie, nastal zásadný nepriaznivý moment po definitívnom oddelení. "Pacient sa zmenil aj tlakovo. Došlo k výraznejšiemu difúznemu krvácaniu z mäkkých tkanív u tohto pacienta, ktoré je veľmi ťažké zastaviť," povedal Cingel. Poznamenal, že z chirurgicko-technického hľadiska je veľkým problémom i novorodenecká pečeň, ktorú mali súrodenci zrastenú. "Je veľmi krvácavá a krehká. Možnosti ako zabrániť krvácaniu pri jej separácii sú veľmi limitované."

Zdravotný stav detí sa zhoršoval

Riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave Daniel Žitňan povedal, že oddelenie chlapcov urýchlilo akútne zhoršenie zdravotného stavu. Vysvetlil, že došlo k nepriechodnosti čriev tráviaceho traktu, ktorým boli chlapci spojení. Okrem toho mali spoločnú aj pečeň.

Podľa primárky detskej fakultnej nemocnice Evy Frankovej bolo práve oddelenie pečene najzložitejšou časťou operácie. Podľa nej mal jeden z bratov minimálne šance na prežitie. Jedno z detí malo problémy so srdcom, druhé hydrocefalus - nahromadenie mozgovomiechovej tekutiny v lebke.

"Ich stav bol už po narodení vážny," priblížila Franková s tým, že si preto vyžadovali intenzívnu starostlivosť. Na zákroku podieľalo minimálne šesť operatérov a rovnaký počet sestier.

Dĺžku operácie ani šance na prežitie včera odborníci nechceli špecifikovať. Cingel pre denník SME však vo štvrtok uviedol, že pri siamských dvojčatách je až 80 percentná úmrtnosť.

Lekári nevylúčili, že doteraz ide o jednu z najťažších oddelení siamských dvojčiat.

Operácie siamských dvojčiat na Slovensku

Posledným prípadom narodenia siamských dvojičiek boli na Slovensku Marek a Miško Müllerovci, ktorí prišli na svet 10. apríla 2007. Boli zrastené dolnou časťou hrudníka a v oblasti brucha. Tím odborníkov ich oddelil ešte v septembri 2007. V októbri toho istého roka zomrel najprv Marek na zlyhanie pečene, obličiek a mozgu, a neskôr v novembri aj Miško. Funkcia jeho zažívacieho traktu sa totiž neobnovovala. Najväčšie problémy mu spôsobovalo neprimerane krátke črevo, jeho zlá štruktúra a nízky hojivý potenciál.

V januári tohto roka svoje deviate narodeniny oslavovali prvé úspešne oddelené siamské dvojičky na Slovensku Andrejka a Lucka Tóthové z Krásnohorskej Dlhej Lúky v okrese Rožňava. V roku 2000 ich úspešne oddelil profesor Jaroslav Siman. Ten v júli minulého roka po ťažkej chorobe zomrel vo veku nedožitých 75 rokov.

Podľa štatistiky na 1,5 milióna živo narodených detí pripadajú na Slovensku jedny siamské dvojičky. Na Slovensku sa za posledných vyše 30 rokov narodili štyri siamské dvojičky vrátane Mareka a Miška. Príčina vzniku tejto genetickej chyby nie je zatiaľ známa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 890
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 225
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 806
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 816
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu