BRATISLAVA. Šesť hodín v piatok rokovali slovenskí a maďarskí odborníci o vykonávacom predpise k jazykovému zákonu, ktorý rezort kultúry pred týždňom poslal do pripomienkového konania. Maďarská strana napriek tomu neodišla z Bratislavy spokojná.
„Niektoré pripomienky boli vzaté do úvahy a dokonca v niektorých bodoch maďarskí kolegovia ocenili časti zásad," tvrdil po rokovaní slovenský spolupredseda zmiešanej komisie Miroslav Mojžita. Jeho maďarský kolega Ferenc Gémesi už taký optimistický nebol.
„Otázkou nie je, či je tento dokument dobrý alebo zlý, ale ako si slovenská strana predstavuje, že ho bude dodržiavať. Odpoveď znela dobre, chceli by sme veriť, že sa podmienky nezhoršia," reagoval po rokovaní. Zároveň vyhlásil, že Maďarsko bude od januára robiť vlastný monitoring aplikácie jazykového zákona.
Maďarov znepokojujú najmä dve veci - akú právnu silu bude mať ústretovejší vykonávací predpis, teda či sa ním občan môže brániť aj pred súdom a či bude dokument prerokovaný aj so zástupcami maďarskej menšiny. Nepozdáva sa im ani rýchlosť, s akou ministerstvo kultúry dokument vypracovalo. „Keďže zákon sa týka mnohých aktérov, doba prípravy predpisov bola extrémne krátka. Za dôležité považujeme, aby prebehli konzultácie o spomínanom dokumente aj so zástupcami maďarskej menšiny na Slovensku," komentovala maďarský postoj k vládnym zásadám hovorkyňa maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsuzsanna Mátrai.
Aj keď rezort kultúry opakovane deklaroval, že dokument konzultoval s Okrúhlym stolov Maďarov na Slovensku, jeho zástupca Kálmán Petőcz hovorí, že to nie je celkom pravda.
„O texte sme nikdy nehovorili, aj keď na to bol sľub. Mali sme konzultáciu začiatkom októbra, kde sme predložili zásadné výhrady voči samotnému zákonu," hovorí Petőcz. Okrúhly stôl plánuje vzniesť k vykonávaciemu dokumentu vlastné pripomienky. Novému predpisu vyčíta hlavne to, že ide nad rámec svojho účelu a hoci má nižšiu platnosť ako jazykový zákon, snaží sa ho interpretova, či mu dokonca protirečí.
Podobne znejú aj výhrady SMK - podľa jej zástupcov zásady „jazykovú situáciu neriešia, skôr ju komplikujú". SMK tiež nerozumie, prečo boli vykonávacie predpisy vypracované už teraz, keď stanovisko k zákonu čaká Slovensko ešte od Benátskej komisie Rady Európy. Tá sa chystá navštíviť Slovensko začiatkom budúceho roka a jej stanovisko k zákonu by malo byť známe v polovici marca.
O jazykovom zákone bola reč aj vo štvrtok v USA. Maďarský premiér Gordon Bajnai o ňom hovoril a americkým senátorom a členom kongresového helsinského výboru Benjaminom Cardinom. Ten konštatoval, že zákon odporuje princípom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), hoci jej komisár pre menšiny Knut Vollebaek tvrdí opak.

Beata
Balogová
