Košice 14. apríla (TASR) - Pohyby a zmeny v židovskej komunite od 19. storočia po súčasnosť približuje publikácia Petra Salnera Židia na Slovensku medzi tradíciou a asimiláciou, ktorú prezentovali dnes v košickej Verejnej knižnici Jána Bocatia.
Prezentáciu pripravilo združenie židovských žien Ester a bola spojená s besedou s autorom - predsedom Židovskej náboženskej obce v Bratislave.
Ako sa Salner vyjadril pre TASR, v knihe, ktorá vznikala štyri roky, dospel k názoru, že židovskej komunite na Slovensku nehrozí zánik, ale zmena ortodoxného židovstva na židovstvo adaptované na slovenské pomery. Asimilačný proces, ako poznamenal, začal už v 19. storočí, keď židom dovolili usadzovať sa v mestách a začali preberať meštiansku kultúru. Ďalším veľkým zlomom bol holokaust, kedy došlo k fyzickej likvidácii veľkej časti komunity, i obdobie totality. "Židia, čo chceli udržať vieru, emigrovali. Tí, ktorí ostali, konali tak s vedomím, že sa asimilujú do slovenskej či maďarskej kultúry" - povedal Salner. Ako dodal, v roku 1930 sa pri sčítaní obyvateľstva prihlásilo 136 000 židov, pričom najviac ich žilo v Bratislave a Košiciach. V súčasnosti sa ku komunite hlási približne 3000 ľudí.
Publikácia Židia na Slovensku medzi tradíciou a asimiláciou vyšla v bratislavskom vydavateľstve Zing Print v náklade 1000 kusov a okamžite bola vypredaná.
*se rč