Bratislava 14. apríla (TASR) - Pozdvihnúť povedomie verejnosti o potrebe práce s väzňami je jedným z cieľov dnes začínajúceho Medzinárodného týždňa modlitieb za obete kriminality, väzenstvo a väzňov. Slovenské väzenské spoločenstvo (SVS) podobne ako spoločenstvá vo svete vyzýva pri tejto príležitosti kresťanov na Slovensku k modlitbám za všetkých, ktorých životy sú poznačené kriminalitou, za obete kriminality, väzňov, ich rodiny a za všetkých, ktorí pracujú s väzňami - vychovávateľov, strážcov, väzenských duchovných, sudcov, sociálnych pracovníkov.
Dnešný prvý deň týždňa je venovaný modlitbám za to, aby sa väzni mohli obrátiť k Bohu, činili pokánie a dosiahli zmierenie s obeťami. Ďalšie dni až do 21. apríla budú zamerané na pomoc obetiam kriminality a násilia, modlitby za spravodlivosť a pokoj, za pracovníkov väzenskej a justičnej práce, za rodiny väzňov, najmä ich deti.
Predseda SVS evanjelický farár Ján Kerekréty uviedol, že veriaci v kresťanských cirkvách si počas nadchádzajúcich dní budú pripomínať biblické verše, ktoré hovoria o väzňoch. Pripomenul, že v duchu slov Ježiša Krista treba pamätať na väzňov, navštevovať ich, pomáhať im zmeniť sa. Skúsenosti ukazujú, že duchovná služba vo väzniciach má na väzňov pozitívny vplyv, sú viaceré pozitívne príklady radikálnej zmeny ich osobnosti, povedal Kerekréty.
Medzinárodný týždeň modlitieb za obete kriminality, väzenstvo a väzňov má viac ako 20-ročnú tradíciu. Slovensko sa k tejto aktivite pripojilo v posledných rokoch. Slovenské väzenské spoločenstvo je ekumenická, nadkonfesijná organizácia v ktorej pôsobia duchovní a veriaci rôznych kresťanských cirkví a ľudia bez vyznania. Má asi 250 pracovníkov po celej SR.
V súčasnosti je na Slovensku 18 väzníc, z toho jedna ženská väznica, a okolo 7700 väzňov. Jeden väzeň stojí štát do 300 000 Sk ročne.