BRATISLAVA. Po tom, ako bolo odvolané celé vedenie Slovenského pozemkového fondu (SPF), treba preveriť, ako týchto 13 ľudí v kauze podozrivého prevodu pozemkov reštituentom vo Vysokých Tatrách konalo. "Musíme si teraz postaviť otázku, či týchto 13 ľudí bolo dohodnutých, potom samozrejme treba vyvodzovať zodpovednosť podstatne väčšieho rozmeru," zdôraznil v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu premiér Robert Fico.
Činnosť generálneho riaditeľa, jeho námestníka a 11 členov Rady SPF teraz preverí Generálna prokuratúra (GP) a ďalšie orgány činné v trestnom konaní. Otázkou podľa Fica zostáva, či títo ľudia vedeli, že posúvajú pozemky reštituentom síce v súlade so zákonom, ale že tí ich následne postúpia obchodnej spoločnosti známej už spred dvoch rokov z kauzy Veľký Slavkov.
"Pokiaľ GP zváži, že tam boli naplnené aj znaky nejakých trestných činov, ja to bude v plnej miere podporovať. Je mi úplne jedno, kto padne v tejto veci. Nemienim niesť zodpovednosť za darebákov, ak teda konali darebácky a vedeli, že takéto niečo sa udialo," vyhlásil predseda vlády.
Ďalšiu vlnu odvolávania nevylúčil
Zároveň pripustil aj možnosť vyvodenia politickej zodpovednosti voči niektorým bývalým členom rady, ktorí pôsobia aj v iných verejných funkciách. Ide napríklad o štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia (MŽP) Miloslava Šebeka alebo predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Mariána Čakajdu. "Ak dôjdeme k záveru, že existuje dostatočné podozrenie, že o tom vedeli, skončia vo svojich funkciách," zdôraznil premiér.
Aby sa podobné kauzy v budúcnosti už neopakovali, je podľa neho potrebné zmeniť zákon upravujúci vracanie pozemkov. Fico podľa vlastných slov súhlasí s návrhmi vyplatiť reštituentov namiesto pozemkov peniazmi. V tejto súvislosti však môže vzniknúť ústavný problém, pretože reštituenti môžu namietať, že reštitúcia by sa mala zrealizovať v podobe vrátenia náhradného pozemku.
"Ale ja sa k tomu hlásim, poďme dávať reštituentom finančné prostriedky a nie pozemky," konštatoval šéf vládneho kabinetu. Takáto legislatívna úprava by sa podľa neho mohla prijať ešte v tomto volebnom období, a to na februárovej alebo marcovej schôdzi parlamentu.
Hľadá nového šéfa
Zároveň sa bude musieť čo najskôr nájsť nový generálny riaditeľ SPF, a to rovnakou cestou ako pred dvoma rokmi pri prvej rekonštrukcii fondu. "Budem opäť hľadať človeka mimo štruktúr politických strán vládnej koalície, niekoho z boku, o kom budeme presvedčení, že nezlyhá. Meno teraz nechcem hovoriť, aj keď už mám niečo momentálne na mysli," uzavrel predseda vlády.
Odvolanie celého vedenia SPF inicioval Fico v utorok po medializovaní kauzy prevodu náhradných pozemkov vydaných reštituentom z Michaloviec vo Vysokých Tatrách. Tí ich následne predali firme GVM, údajne blízkej ĽS-HZDS. Vláda preto v stredu odvolala z funkcie generálneho riaditeľa SPF Miroslava Mihalíka (nominant Smeru-SD), ako aj jeho námestníka Adriana Šándorčina (nominant ĽS-HZDS).
Národná rada (NR) SR následne vo štvrtok odvolala všetkých šiestich členov Rady SPF nominovaných vládou, ako aj troch členov nominovaných parlamentom za vládnu koalíciu. O svoju funkciu tak prišli nominanti vlády Jozef Kolesár, Miloslav Šebek, Marián Čakajda, Slavomír Eliaš, Ľubomír Řehák a Mária Gajdošová, ako aj Ján Bodnár, Štefan Herman a Peter Marčulinec nominovaní do rady fondu parlamentom. Zvyšní dvaja opoziční zástupcovia v rade, Richárd Hamerlik za SMK a Dagmar Valúchová za KDH, sa svojho členstva už skôr sami vzdali.
Smer podporí preukazovanie pôvodu majetku aj proti vôli partnerov
V prípade, že by sa do Národnej rady SR dostal kvalitný návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku, poslanci Smeru-SD by zaň zahlasovali. Premiér a predseda tejto strany Robert Fico nevidí problém v tom, keby sa v tomto prípade Smer spojil s opozíciou aj proti vôli koaličných partnerov ĽS-HZDS a SNS.
"Je to tak vážna vec, že je mi úplne jedno, akými hlasmi by tento zákon v parlamente prešiel," uviedol v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Podľa neho takáto norma je hodná aj vážneho sporu. Podotkol však, že návrh by musel byť kvalitný a zodpovedať nálezu Ústavného súdu SR . Ako informoval, "niečo je pripravené" a ministerka spravodlivosti Viera Petríková urobila ďalšie návrhy, ktorými sa budú zaoberať. "Pokiaľ to nebude niečo vágne, pokúsime sa ho dostať ešte na februárovú schôdzu Národnej rady SR," vyhlásil.
Fico si nemyslí, že opozícia v tomto volebnom období predloží na rokovanie parlamentu takýto návrh. Podľa neho totiž pripraviť zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý by zodpovedal Ústave SR, nálezu Ústavného súdu SR a bol by účinný a efektívny, je veľmi zložité. "keby to bolo také ľahké, tak už desať ráz takýto zákon predložia," je presvedčený. Premiér verí, že za kvalitný návrh zákona by hlasovali všetci poslanci, teda aj za ĽS-HZDS a SNS.
SITA