BRATISLAVA. (4,61 miliardy Sk). Tieto oblasti predstavujú závažné nebezpečenstvo pre zdravie človeka, ako aj životné prostredie.
Ako ďalej vyplýva zo štátneho programu sanácie environmentálnych záťaží z dielne ministerstva životného prostredia, bez krytia potrebných výdavkov z európskych fondov a zo štátneho rozpočtu nebude možné túto problematiku riešiť. V prípade súkromnej sféry sa má na financovanie využiť princíp znečisťovateľ platí.
Envirorezort okrem spomínaných lokalít vymedzil ďalších 878 oblastí ako pravdepodobné environmentálne záťaže. Odhaduje sa, že zaťažené územia predstavujú okolo desať percent rozlohy Slovenska. Na vyše 680 lokalitách už prebehla sanácia, prípadne sú rekultivované.
Environmentálne záťaže sú roztrúsené po celej krajine a nachádzajú sa najmä v areáloch priemyselných podnikov alebo veľkokapacitných poľnohospodárskych podnikov. K únikom nebezpečných látok dochádzalo aj na nekontrolovaných skládkach nebezpečných odpadov či v nezabezpečených skladoch pesticídov. Znečistenie tiež spôsobila armáda i ťažba nerastov.
O problematike starých environmentálnych záťaží sa diskutuje už takmer 18 rokov. Od roku 1998 sa hovorí o príprave zákona, ktorý by túto oblasť upravil. V roku 2003 sa začali prípravné práce.
Ako v materiáli približuje ministerstvo, predloženie návrhu zákona do Legislatívnej rady vlády v súčasnosti blokuje memorandum medzi vládou a zamestnávateľskými zväzmi. V ňom sa kabinet zaviazal nepredkladať v dôsledku hospodárskej krízy také zákony, ktoré by mali finančný dopad na zamestnávateľov.