BRATISLAVA. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) podporuje prijatie legislatívnych zmien na posilnenie postavenia obcí a vyšších územných celkov pri ochrane rozvojových zámerov a životného prostredia na svojom území. ZMOS takto reaguje na to, že v posledných rokoch sa na území Slovenska objavilo viacero projektov, zväčša zahraničných spoločností, ktoré realizujú prieskum uránových rúd a avizujú záujem začať komerčnú ťažbu uránu. Združenie preto podporuje aj petíciu environmentalistov Stop uránu na Slovensku.
"Riziká ťažby uránovej rudy, ktoré by museli znášať občania Slovenska, naše regióny, životné prostredie a veľmi pravdepodobne aj verejné financie, výrazne prevyšujú prínosy, ktoré by prípadná ťažba uránu mohla znamenať pre štát," povedal výkonný podpredseda ZMOS Milan Muška. Podľa jeho slov združenie je tiež presvedčené, že sa neoplatí riskovať zdravie ľudí, kvalitné zdroje pitnej vody, poľnohospodársku pôdu či bohatstvo slovenskej prírody.
Petíciu Stop uránu na Slovensku podpísalo vyše 113.000 občanov. Jej cieľom je upozorniť na riziká prípadnej ťažby uránu, pričom spolu s ňou predložili tri legislatívne návrhy, ktoré by takéto aktivity ošetrovali. Riziká prípadnej ťažby uránu vidia environmentalisti predovšetkým v narábaní s obrovským množstvom rádioaktívneho materiálu. Po oddelení uránu z rudy zostáva viac než 99 percent objemu horniny ako nepotrebný odpad. Vzhľadom na prítomnosť mnohých ďalších rádioaktívnych prvkov obsahuje tento odpad asi 85 percent pôvodného množstva rádioaktivity.